czwartek, 22 grudnia 2016

Grzegorz Micuła, Marek Gaworski, Grzegorz Bobrowicz „Polska! Polsko-angielski przewodnik po zabytkach i przyrodzie”

Autorzy: Grzegorz Micuła, Marek Gaworski, Grzegorz Bobrowicz
Wydawnictwo: ARKADY


„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – pisał Stanisław Jachowicz, polski poeta i pedagog. Słowa te doskonale oddają nasze zachowania, niepotrzebną niekiedy skromność bądź nawet niechęć do wszystkiego, co polskie. Tymczasem nie mamy się czego wstydzić, zarówno jeśli chodzi o naszych wspaniałych naukowców, twórców i artystów, a także – a raczej przede wszystkim – o nasz kraj. Piękno Polski doceniają obcokrajowcy, zachwycając się dzikością Bieszczad, magią Mazur czy piaskami Bałtyku, naszymi zabytkami, fauną i florą czy nawet regionalną kuchnią. Tymczasem sami Polacy często nie znają nie tylko swojego regionu, ale i rodzinnego miasta, nie potrafią wymienić potraw typowych dla poszczególnych części kraju, a choć weszli na piramidy, nigdy nie byli nawet na Równicy. 

Jak to zmienić? Krokiem ku zmianie mentalności, powodem do zmiany zdania o Polsce i podróżach po kraju, mogą być publikacje zwracające uwagę na to, co zobaczyć warto (a nawet trzeba). Na rynku znajdziemy wiele przewodników po Polsce, książek skoncentrowanych na największych miastach czy też stanowiących swego rodzaju propozycję tematycznych wędrówek, na przykład szlakiem architektury drewnianej, śląskich zamków i podobnych. Najnowsza propozycja wydawnictwa ARKADY wyróżnia się wśród nich swoją dwujęzycznością – stanowi bowiem interesującą propozycję zarówno dla mieszkańców kraju, jak i dla emigrantów, którzy znów chcieliby kontakt z Polską odzyskać oraz dla wszystkich obywateli innych krajów, których do Polski przyciągają wspaniałe parki narodowe, warownie, zamki i pałace, którzy chcieliby wędrować szlakami naznaczonymi trudną historią kraju. 


Książka „Polska! Polsko-angielski przewodnik po zabytkach i przyrodzie” opracowany przez Grzegorza Micułę, Marka Gaworskiego i Grzegorza Bobrowicza to komplet najważniejszych informacji o kraju – zarówno jego historii, jak i miejscach, w które w każdym regionie warto zobaczyć. Karpaty i Podkarpacie, Wyżyny Polskie, Sudety i Nizina Śląska, Nizina Wielkopolska, Nizina Mazowiecko-Podlaska i Pobrzeża i Pojezierza wyznaczają kierunki naszych podróży, a ich opisy jednocześnie stanowią poszczególne rozdziały książki. 


Wybierzemy się zatem w Tatry, gdzie podziwiać będziemy między innymi Morskie Oko, Zakopane zachwyci nas swoją architekturą, podobnie jak Dębno Podhalańskie, gdzie zwiedzimy drewniany kościół św. Michała Archanioła, czy Łopuszna leżąca na szlaku Architektury Drewnianej, z jej Dworkiem Tetmajerów z końca XVIII w. Poznamy również wspaniałe okazy roślin i zwierząt – przywita nas kozica tatrzańska czy niedźwiedź brunatny. Obierając kurs na Wyżyny Polskie zawitamy na Jurę Krakowsko-Częstochowską, zatrzymamy się w Krakowie, Tyńcu i Katowicach, odwiedzimy Klasztor na Jasnej Górze i zamek w Pszczynie. Sudety i Nizina Śląska oferuje nam między innymi owiane tajemnicą Góry Sowie, zaś Nizina Wielkopolska zachwyci zrekonstruowaną warowną osadą kultury łużyckiej – Biskupinem. Z kolei w rozdziale „Pobrzeża i Pojezierza” znajdziemy opisy takich wspaniałych miejsc, jak Jezioro Śniardwy czy Puszcza Piska. Będąc tu możemy odwiedzić Mikołajki czy Świętą Lipkę, a także zatrzymać się w Elblągu czy w Olsztynie.


To tylko kilkanaście ze wszystkich opisanych w książce miejsc, miast, budynków i budowli wartych zobaczenia, zwierząt wartych poznania (choćby na stronach przewodnika) czy roślin, których nie spotkamy w żadnych innych rejonach kraju, a nawet globu. Twarda oprawa przewodnika czyni go co prawda zbędnym obciążeniem w podróży, ale zdecydowanie warto wykorzystać książkę do planowania trasy. Zachwycają wspaniałe zdjęcia, zwięzłe opisy prezentują najważniejsze informacje (i walory), zaś angielskie tłumaczenie pozwala zapoznać się z tekstem nawet zagranicznym podróżnikom. To czyni przewodnik „Polska!” doskonałym prezentem – zarówno dla siebie, jak i dla bliskich czy przyjaciół. Kto wie, może zainspiruje on do podróży nawet osobę, która dotąd ograniczała się tylko do wędrowania palcem po mapie, a także wielbiciela podróży dalekich, który nawet nie wie, jakie wspaniałe miejsca są blisko niego…Brak komentarzy:

Prześlij komentarz