piątek, 7 kwietnia 2017

Agata Hącia, Ewa Wolańska, Adam Wolański "Księga cytatów"

Autor: Agata Hącia, Ewa Wolańska, Adam Wolański
Wydawnictwo: PWN


Cytat to nie tylko dosłowne przytoczenie słów danej osoby – dzięki odpowiedniemu użyciu dodaje on głębi naszym przemyśleniom, skłania do zastanowienia, refleksji, prowokuje do dyskusji, niekiedy nawet może stanowić punkt wyjścia do rozprawy na dany temat. Cytaty wykorzystujemy nie tylko w rozprawach naukowych czy pracy dziennikarskiej, ale szczególnie często sięgamy po wypowiedzi pisarzy, poetów czy naukowców w szkole. Odpowiedni cytat potrafi nadać pisemnej pracy nowego charakteru i nowej jakości.

Niestety, czasami bywa tak, że samo odnalezienie odpowiedniego fragmentu zajmuje kilkadziesiąt minut, zaś przebrnięcie przez setki wypowiedzi bywa wyczynem karkołomnym i dlatego porzucamy pomysł, by ubarwić tekst cytatami. Teraz jednak pojawiło się rozwiązanie, które stanowić będzie nieocenioną pomoc da uczniów, studentów i nauczycieli – mowa tu o „Księdze cytatów”, autorstwa Agaty Hącia, Ewy Wolańskiej i Adama Wolańskiego. Publikacja wydawnictwa PWN przydatna będzie przede wszystkim maturzystom, którzy dzięki umiejętnie dobranemu cytatowi mają szanse na wyższą ocenę na egzaminie dojrzałości, ale także każdej osobie, która w wypowiedziach innych szuka inspiracji, nadziei, siły, lub – przeciwnie – przestrogi.

Pokaźnych rozmiarów zbiór, zawierający cytaty z utworów literackich, nie tylko stanowi pomoc dla różnych grup czytelników, ale być może (taką nadzieję mają autorzy) stanie się impulsem do sięgnięcia po te dzieła, z których cytaty pochodzą. Księgę wykorzystać mogą również nauczyciele tworzący scenariusze uroczystości szkolnych czy wystawy.

Na książkę składają się cztery części, czyli: cytaty z najważniejszych dzieł autorów polskich i obcych, cytaty z najważniejszych anonimowych utworów średniowiecznych, cytaty z Biblii oraz cytaty z utworów łacińskiej literatury antycznej (współczesne „złote myśli”). Zebrane cytaty mają zróżnicowany charakter, nie tylko z uwagi na rozpiętość czasową ich powstawania, ale i na ich celowy dobór. Autorzy, przywołując daną wypowiedź, zamieszczali możliwie szeroki jej kontekst, by można było zrozumieć przesłanie bez konieczności sięgania do źródła. 

W publikacji znajdziemy również kalendaria oraz indeksy, pełniące informacyjno-pomocniczą funkcję (m.in. pomagają ustalić przedziały czasowe, w których przywołane osoby żyły i tworzyły). 

To wszystko sprawia, że korzystanie z „Księgi cytatów” jest proste i przyjemne. Bez trudu odnajdujemy cytaty pasujące idealnie do danego motywu literackiego, a także te, związane z danym autorem. Wszechstronne spojrzenie na temat umożliwia optymalne wykorzystanie zawartości publikacji, a przy tym prawdziwie literacką przygodę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz