sobota, 8 kwietnia 2017

Anna Snoekstra "Córeczka"

Tytuł: Córeczka
Autor: Anna Snoekstra
Wydawnictwo: HarperCollins


W samej tylko Polsce każdego roku ginie około dziewiętnastu tysięcy osób z których blisko dwa tysiące nie odnajduje się nigdy. W grupie wiekowej do siedemnastego roku życia dane są jeszcze bardziej zatrważające – ginie ponad osiem tysięcy dzieci rocznie. Przyczyny zaginięć ludzi są różne, choć można je uzależnić od wieku osoby zaginionej – w przypadku dorosłych do najczęściej występujących powodów zalicza się depresje czy nagłe wystąpienie zaburzeń psychicznych, zaś jeśli chodzi o dzieci – ucieczki ale i uprowadzenia czy morderstwa.

Która z tych przyczyn dotyczy Rebeki Winter, nastolatki która zniknęła na odcinku pomiędzy pracą a domem? Co się dzieje z człowiekiem, kiedy nagle znika bez śladu? Jak to możliwe, że nikt nic nie słyszał, ani nie widział? Na te pytania poszukiwać będziemy odpowiedzi w książce „Córeczka” autorstwa Anny Snoekstra. Opublikowana nakładem wydawnictwa HarperCollins książka, to jedna z tych publikacji, po lekturze której długo jeszcze analizujemy kolejne wątki, powracając nieustannie pamięcią do wydarzeń, które w znacznym stopniu przyczyniły się do dokonania określonych wyborów. To zatem powieść dla wszystkich, dla których zaangażowanie nie kończy się wraz z zakończeniem książki, dla których niebagatelne znaczenie ma mroczna atmosfera otulająca czytelnika, którzy sami pragną poznawać prawdę, odkrywając powoli mroczne sekrety ludzkich serc i umysłów. 

Kiedy ginie Rebeka, nikt nie może uwierzyć w to, że można zniknąć bez śladu. Nikt też nie wierzy, że dziewczynka żyje, a ostatecznie jej zniknięcie przypisano fali pożarów, jakie nawiedziły okolicę i pogodzono się z myślą, że zwłoki nigdy nie zostaną odnalezione. Jaki więc szok przeżywają osoby zaangażowane w sprawę i rodzice dziewczynki, kiedy po jedenastu latach pojawia się kobieta, która utrzymuje, iż jest Rebeką. Niemal trzydziestoletnia bezdomna dziewczyna, przyłapana na kradzieży w sklepie podaje fałszywą tożsamość, wykorzystując dane zapamiętane niegdyś podczas transmisji programu o zaginionej dziewczynie, a także niezwykłe do niej podobieństwo. 

Kiedy trafia do rodzinnego domu Rebeki, śpi w jej łóżku, nosi jej ubrania, a nawet przyjaźni się z jej przyjaciółką - wydaje jej się, że nareszcie może czuć się bezpieczna. Nic bardziej mylnego – stopniowo dziewczyna przekonuje się, że kradzież tożsamości jest nie tylko nielegalna, ale i … śmiertelnie niebezpieczna. Kto tak naprawdę stoi za zniknięciem Rebeki? Czy to rzeczywiście – jak sugerował prowadzący sprawę detektyw – ktoś znajomy? Przekonamy się podczas lektury tej budzącej niepokój książki, która uświadamia nam, jak często bezkrytyczni jesteśmy wobec naszych dzieci i jak rzadko ingerujemy w ich zachowanie. 

Anna Snoekstra stworzyła powieść, w której z każdą stroną narasta groza i po której właściwie nie wiadomo czego można się spodziewać. Mistrzowsko skonstruowana fabuła, oddanie głosu zarówno Rebece jak i jej sobowtórowi, prowadzenie akcji równocześnie na dwóch planach czasowych – to wszystko przyciąga nas do książki niczym magnes i sprawa, że zaczynamy się zastanawiać, jaką tajemnicę kryje nasza rodzina i czy jest ona równie mroczna …

2 komentarze:

 1. Ciekawy wątek przewodni. Zaciekawiłaś mnie tą książką :).

  Zapraszam do siebie www.zakladkadoksiazek.pl

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam zdecydowanie. Ja niemal cały czas od skończenia lektury zastanawiam się, jak dobry byłby film na podstawie tej powieści.

   Usuń