środa, 19 kwietnia 2017

Ewa Hanter "Jasna Góra – Dom Królowej"

Autor: Ewa Hanter
Wydawnictwo: Paulinianum


„Trzeba przykładać ucho do tego świętego miejsca, aby czuć, jak bije serce Narodu w sercu Matki. Bije zaś ono, jak wiemy, wszystkimi tonami dziejów, wszystkimi odgłosami życia. Ileż razy biło jękiem polskich cierpień dziejowych! Ale również okrzykami radości i zwycięstwa” – mówił św. Jan Paweł II na Jasnej Górze. Te słowa tylko potwierdzają wielkość i wyjątkowość tego miejsca, w którym znajduje się zespół klasztorny paulinów, a które jest jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego. Co roku pielgrzymują tam tysiące osób z Polski oraz z zagranicy, by pomodlić się przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej i by doświadczyć działania tej miłosiernej Matki.

O Jasnej Górze, ale i o niezwykłym obrazie Matki Bożej, przeczytać możemy w opublikowanej nakładem Wydawnictwa Paulinianum książce. Pozycja „Jasna Góra – Dom Królowej. Czytanki majowe”, autorstwa Ewy Hanter, to zbiór opowiadań opracowanych na podstawie książki „Tutaj bije serce Narodu”. Otrzymujemy trzydzieści jeden tekstów, możliwych do wykorzystania podczas nabożeństw majowych, ale też adresowanych do wszystkich, którzy chcą zgłębić wciągającą historię cudownego obrazu oraz samego sanktuarium. 

W kolejnych opowiadaniach autorka przedstawia nam niewyjaśnioną ostatecznie zagadkę pochodzenia Cudownego Obrazu, znajdującego się obecnie na Jasnej Górze i sięga do najstarszych źródeł, w których obraz ten został wspomniany. Dowiadujemy się również, w jaki sposób obraz dotarł na ziemię polską, w tym poznajemy niezwykłą historię związaną z planami przetransportowania Cudownego Obrazu na Śląsk. Z historii tej wyłaniają się również początki Jasnej Góry, bowiem książę Władysław Opolczyk, zgodnie ze złożoną obietnicą, ufundował tu klasztor i osadził w nim zakonników paulinów. 

Wkrótce po sprowadzeniu do Polski Obrazu Matki Bożej społeczeństwo było świadkiem licznych cudów udzielanych na pośrednictwem Matki Najświętszej, zaś sam obraz czcili zarówno Polacy, jak i Czesi, Słowacy czy Litwini, choć wśród ludzi byli też tacy, którzy nie zawahali się przed znieważeniem kultu – jako przykład autorka podaje napad w 1430 roku, podczas którego zginęło dwunastu zakonników. Bandyci nie oszczędzili również obrazu, a w gniewie dwukrotnie uderzyli oni mieczem w oblicze Maryi. W tym momencie odezwała się każąca ręka Boga i świętokradcy ponieśli śmierć na miejscu. 

Czytamy również o obronie Sanktuarium na Jasnej Górze, będącej jednocześnie obroną religii katolickiej oraz Polski, a także o niezwyklej sile, jaką w narodzie obudziła interwencja Bogurodzicy. Nie brak również innych dowodów łaski Matki Bożej, a także cudów, jakie za jej sprawą się dokonywały.

Na stronach książki spotykamy też wiele postaci, nierozerwalnie związanych z historią Państwa Polskiego, które również doceniały wyjątkowość obrazu.Była wśród nich królowa Jadwiga, która oferowała nawet własnoręcznie haftowany ornat, do dziś przechowywany w jasnogórskim skarbcu. Był także Jan III Sobieski, który zatrzymał się na Jasnej Górze idąc z odsieczą oblężonemu Wiedniowi. Wspominamy także Ojca Świętego, Jana Pawła II, który wielokrotnie odbywał pielgrzymki na Jasną Górę. 

Wszystkie te opowieści, zawarte w niewielkiej objętościowo książce „Jasna Góra – Dom Królowej”, to zarówno świadectwo wyjątkowości samego obrazu, jak i fragment bogatej oraz burzliwej historii Polski. Dzięki niewielkiemu formatowi książkę można zabrać ze sobą nie tylko na nabożeństwo, ale również na Jasną Górę, poznając lepiej jej historię i jeszcze mocniej doświadczając niezwykłości tego miejsca, a także otwierając się na miłosierdzie Matki. To jedna z tych pozycji, do których wraca się wielokrotnie, szukając na jej stronnicach siły, bezpieczeństwa, a także nadziei na łaskę.

.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz