środa, 26 lipca 2017

Lene Kaaberbøl "Zaklinaczka. Próba ognia"

Autor: Lene Kaaberbøl 
Wydawnictwo: Debit


Tylko niektórzy są świadomi faktu, że magia mieszka w każdym atomie otaczającego nas świata. Nawet, jeśli jej nie dostrzegamy, jest wciąż obecna, zaś pomiędzy nami są jej przedstawiciele. I tak, jak w brutalnej rzeczywistości są ludzie dobrzy i źli, tak i w magicznym świecie siły te wciąż się sobą ścierają. Od tego jednak, kto wygra, zależeć może nie tylko los tego świata magii, ale również i naszego…

Nastoletnia Clara nie miała dotąd pojęcia o istnieniu zaklinaczy, czarownic, nie poznała również potęgi magii. Wychowywana tylko przez matkę – dziennikarkę, koncentrowała się na nauce oraz na spotkaniach z jedynym przyjacielem, Oscarem. Tak było przynajmniej do dnia, kiedy w drodze do szkoły zaatakował ją czarny kot. To wydarzenie nie tylko zmieniło jej plany na dany dzień, ale stało się wyznacznikiem przyszłości. O tym, dlaczego spotkanie z kotem było dla Clary przełomowym, przekonamy się dzięki lekturze książki dla młodzieży, pt.: „Zaklinaczka. Próba ognia”, autorstwa Lene Kaaberbøl. Opublikowana nakładem Wydawnictwa DEBIT pozycja, to pierwszy tom serii poświęconej nastoletniej zaklinaczce, której misją (a nawet sensem życia) jest niesienie pomocy słabszym i poszkodowanym zwierzętom. Ta wyjątkowa przygoda, do której przeżywania zaprasza nas autorka, to wspaniały przykład tego, iż książka adresowana do młodych czytelników może nieść ze sobą nadrzędne wartości nawet wówczas, kiedy przepełniona jest magicznymi pierwiastkami.

Atak czarnego kota nie tylko przeraził Clarę, ale też jej matkę szczególnie, że zdrowotne jego konsekwencje były dla dziewczynki bardzo poważne. Wysoka gorączka zmusza matkę Clary do szukania nie tylko pomocy lekarza, ale i … swojej siostry, Isy. Nie utrzymywały one ze sobą kontaktu, a mimo prośby Clary, nigdy wcześniej nie odwiedzały się w domach. Teraz jednak przyszedł czas, by dziewczynka spotkała się ze swoim przeznaczeniem. Pobyt u ciotki na wsi, która szybko przywróciła jej zdrowie, nie jest jednak ostatnim. Dla bezpieczeństwa, ale i by wypełnić swoje powołanie, Clara musi zamieszkać z Isą i … szkolić się na zaklinaczkę. 

Wszystko jednak na to wskazuje, że ktoś pragnie zrobić wszystko, by tak się nie stało – dowodem jest pierwszy atak na Clarę, jeszcze wówczas, kiedy przebywała w mieście. Omal nie przypłacili tego z Oskarem życiem, kiedy rozpędzona ciężarówka nie zauważyła ich we mgle. Jak się okazuje, dziwne skupienie cząsteczek powietrza, przypominające do złudzenia znaną nam mgłę, to w istocie mglisty labirynt zaklętych ścieżek. To właśnie nimi, w życie Clary wkroczyła Chimera. Dziewczynka nie tylko będzie zmuszona do stawienia jej czoła w swoim imieniu, ale napaść tej wynaturzonej zaklinaczki może stać się podstawą do tego, by zająć się porządkowaniem magicznego świata i – ku uciesze innych zaklinaczy – rozwiązaniem problemu Chimery. Tyle tylko, że ta przebiegła istota zmusza Clarę, żeby dowodziła prawdziwości swoich słów przed Najwyższą Radą i trybunałem świata zwierząt. To zaś, jest bardzo niebezpieczne …

Czy Clara podejmie walkę i złoży zeznania? Czy zdecyduje się na przejście Próby Ognia i kolejne wyzwania? Czy Chimera zostanie ukarana za swoje czyny? Tego wszystkiego dowiemy się z lektury książki „Zaklinaczka”, która wprowadza w nasze życie odrobinę magii, ale również uwrażliwia nas na potrzeby innych, uczy kochać wszystko, co żyje. Mimo iż w niektórych dialogach brak jest naturalności, ciężko też w pełni poczuć naturę świata stworzonego przez autorkę – zbyt mało jest szczegółów na jego temat i opisów, to jednak powieść ma w sobie nutę świeżości, która przyciąga i sprawia, że również po drugi tom czytelnicy sięgać będą z ciekawością. 


2 komentarze:

 1. Kurde, takie motywy z kotami to już były. Ta książka to tak raczej dla młodszego czytelnika, nie?

  Bookeater Reality

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, motyw kota jest popularny w kontekście magii, tu jednak kot jest tylko inicjatorem, symbolem magii. Książka rzeczywiście adresowana jest do młodszego odbiorcy - np. gimnazjalisty.

   Usuń