sobota, 12 sierpnia 2017

Tom DeMarco "Deadline. Zdążyć przed terminem"

Autor: Tom DeMarco
Wydawnictwo: Studio Emka


Zarządzanie projektami to nie tylko proces polegający na przeprowadzaniu celowego planowania i kontrolowania zadań wchodzących w skład projektu. To nie tylko dokonywanie odpowiednich alokacji przydzielonych do realizacji projektu środków. To również znajomość kwestii związanych z budowaniem i funkcjonowaniem zespołu, to elastyczność i gotowość do wprowadzania bieżących modyfikacji w swoich planach. To cały zestaw kompetencji, które musi menedżer posiadać, by projekty nie tylko były uruchamiane, ale by były kończone, a ostateczny produkt był przynajmniej zgodny z początkowymi założeniami, jeśli nie lepszy. 

O tym, jak bardzo złożona jest kwestia zarządzania projektami niestety nie uczy się na najlepszych nawet studiach. Dziesiątki podręczników poświęconych zarządzaniu projektami w najmniejszym nawet stopniu nie oddają nawet istoty problemów, z którymi zarządzający projektem mogą się zetknąć ani nie podsuwają możliwych do wykorzystania rozwiązań. Dlatego też, doskonałym uzupełnieniem akademickiej wiedzy, jest książka powstała na teoretycznej podbudowie, czyli „Deadline. Zdążyć przed terminem”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Studio Emka książka autorstwa Toma DeMarco, konsultanta, informatyka, jednego z twórców inżynierii oprogramowania, w tym analizy strukturalnej, a co za tym idzie – praktyka, to doskonała lektura zarówno dla profesorów zajmujących się zarządzaniem, studentów tego kierunku, menedżerów, właścicieli firm i polityków, ale i dla każdego, kto chce się nauczyć sprawnego i efektywnego funkcjonowania w świecie. 

Nadając książce poświeconej zarządzaniu formę powieści, autor uczynił prostym to, co skomplikowane, zmusił bohatera do rozwiązywania skomplikowanych problemów, które w realizacji większości projektów się pojawiają, a tym samym dostarcza nam gotowych rozwiązań. Mogą one stanowić cenną podpowiedź dotyczącą sposobów postępowania lub też stanowić inspirację do tego, by szukać własnych rozwiązań. 

Głównego bohatera, Webstera Tompkinsa, spotykamy w niezbyt ciekawych okolicznościach – właśnie został objęty programem dla osób, które padły ofiarą restrukturyzacji firmy. Zwolniony pomimo swojego bogatego doświadczenia, sfrustrowany Tompkins spotyka na swojej drodze Lahksę Hoolihan – szpiega przemysłowego, a przy tym niezwykle piękną kobietę. Ich ścieżki przecięły się już wcześniej, na szkoleniu, kiedy mężczyzna zaprotestował przeciwko niekompetencji prowadzącego, jednak nie był wówczas świadomy, iż jego krótkie wystąpienie będzie miało tak dalekosiężne skutki. Tompkins zostaje bowiem uprowadzony do Republiki Morowii, leżącej na brzegu Morza Jońskiego. Rządzący krajem dyktator, zwany Szlachetnym Przywódcą Narodu, czyli SPN, postawił sobie za cel stworzenie z kraju największego na świecie eksportera komercyjnego oprogramowania. Tyle tylko, że jego metody, polegające przede wszystkim na negatywnym wzmocnieniu i straszeniu wszystkich ścięciem głowy, nie działają, a prowadzone projekty (jak choćby wytwórni CD-ROM-ów) już mają opóźnienia.

Dlatego właśnie na scenie pojawia się Tompkins, który otrzymuje niezwykle intratną propozycję pracy. Mając do dyspozycji ponad tysiąc pięciuset doświadczonych programistów, ma poprowadzić sześć projektów, których celem byłoby stworzenie starannie wyselekcjonowanych programów użytkowych. Dodatkowo, z uwagi na ilość dostępnych pracowników, Tompkins ma niespotykaną okazję, by przeprowadzić pewnego rodzaju kontrolowany eksperyment dotyczący zarządzania.

Czy Tompkins podejmie się zadania? Jak będzie przebiegała realizacja projektów? Z jakimi wyzwaniami przyjdzie mu się zmierzyć? Dowiemy się tego z niezwykle frapującej książki „Deadline”, która w stosunkowo prosty sposób wyjaśnia skomplikowane kwestie związane z zarządzaniem projektami, która dowodzi, że zarządzanie to powinno być zarówno świadome, jak i zawierać w sobie holistyczne podejście do tematu. Równocześnie uczymy się na doświadczeniach Tompkins, ale i wraz z nim – od spotykanych przez niego ludzi, w tym konsultantów, z którymi zaczyna współpracować. Dzięki najważniejszym lekcjom zapisywanym przez niego w dzienniku, na bieżąco możemy śledzić podstawowe wytyczne dotyczące między innymi zarządzania ludźmi i budowania zespołu, a także wrócić do nich w odpowiednim momencie, już bez konieczności lektury całej książki. Tym samym Tom DeMarco stworzył swego rodzaju kompendium zarządzania projektami, proponując nam nieszablonowe ujęcie tematu, pobudzając nie tylko naszą kreatywność, ale i ciekawość. Pozostaje sobie tylko życzyć, by każde zagadnienie, zbyt często traktowane w akademicki sposób, zostało tak rozpracowane…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz