poniedziałek, 19 marca 2018

Joanna Jax "Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa "

Tytuł: Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa 
Autor: Joanna Jax 
Wydawnictwo: Videograf „Nienawiść jest jak pożądanie, wyklucza intelekt, zamienia człowieka w czysty instynkt” - Mario Pedro Vargas Llosa pisząc te słowa, doskonale oddał naturę tego niezwykle silnego uczucia, które jest początkiem zemsty, agresji, powodem bólu i cierpienia. Niestety bywają takie okresy w dziejach ludzkości, ale i w życiu każdego z nas, że ta nienawiść jest odczuwana bardzo silne. Potrafi zaślepić, sprawia, że podejmowane są irracjonalne działania, zaś jej ofiarą padają zarówno jednostki, jak i tłumy. 

O tym, jak wielka jest niszczycielska siła nienawiści, wiedzą doskonale bohaterowie kolejnego już, czwartego tomu cyklu „Zemsta i przebaczenie”, autorstwa Joanny Jax. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Videograf książka pt. „Morze kłamstwa”, to nie tylko fascynująca podróż poprzez niezwykle trudne dla Polaków lata wojennej pożogi, ale i wspaniałe studium emocji, zachowań bohaterów, którzy wielokrotnie zostają postawieni w obliczu trudnych wyborów. Mistrzowsko wykreowanej fabule, mocno osadzonej w wojennej przeszłości, towarzyszą doskonale wykreowane postacie i oszczędne dialogi, które pozwalają wniknąć nam w serca i umysły bohaterów, doświadczyć ich emocji, radować się, ale i cierpieć wraz z nimi. 

Wydaje się, że w każdym z kolejnych tomów historii, tych radości jest coraz mniej. Wojna zbiera swoje obfite żniwo, rozdzielając kochanków, skłócając przyjaciół i sprawiając, że w ludziach odzywają się zarówno te najlepsze, jak i te najgorsze instynkty. W czwartym tomie spotykamy doskonale nam już znanych bohaterów, a każdy z nich zapłacił już wysoką cenę w tej wojnie. Teraz, choć powoli zbliża się ona ku końcowi, to wciąż tryby nazistowskiej machiny zła wciągają kolejne ofiary szczególnie, że sytuacja zaczyna wymykać się Hitlerowi z rąk, wzrasta zatem determinacja Niemców. 

Akcja książki rozpoczyna się w 1943 roku w okolicach Grenady, w Hiszpanii, gdzie przebywa Julian Chełmicki. Mężczyzna ma kłopoty z przypomnieniem sobie ostatnich tygodni, nie wie, dlaczego przywędrował do Hiszpanii, doskonale pamięta jednak krzywdę, jaką wyrządził dwóm zakochanym w nim kobietom, nie mogąc ostatecznie zdecydować się na wybór jednej. Alicja Rosińska wciąż jest w Julianie zakochana, mimo iż zdaje sobie sprawę, że jego serce należy też do Weroniki Sarnowskiej. Sama nie potrafi wyzwolić się ze szponów tego uczucia mimo iż nie ma wieści od Juliana, zaś o obecność u jej boku walczy Sergiusz Dargiewicz. Tymczasem jednak ma do odegrania ważniejszą rolę, niż rola kochanki czy oblubienicy, bowiem musi wrócić do Warszawy, by znów podjąć walkę z wrogiem. 

Na stronach powieści pojawia się również Hanka Lewin, która wciąż ukrywa się w Magnuszewie, odzyskując równowagę po wyjściu z Pawiaka. Powoli traci ona nadzieję, że jeszcze kiedyś zobaczy Igora Łyszkina, za to coraz częściej w jej myślach pojawia się Ritz, który roztacza nad nią dyskretną opiekę. Niestety wygląda na to, że czas jej względnego bezpieczeństwa się kończy, bowiem znów trwają wzmożone poszukiwania jej osoby. Jedną z tych, którzy nie spoczną, dopóki nie wykażą się swoim okrucieństwem i perfidią, jest Renate Zoll. Traktuje ona Emila wyłącznie, jako drogę do celu, jakim jest małżeństwo z Erichem Vaderem, usilnie stara się zatem wkupić w jego łaski. Niestety Alicji udało się jej wymknąć, dlatego całą swoją uwagę postanawia skoncentrować na wielkiej diwie przedwojennej warszawskiej sceny, czyli Hance. Na kartach książki czeka nas również spotkanie z Walterem von Lossowem oraz wspomnianym już Łyszkinem, zaś autorka umiejętnie wplata w fabułę informacje o wzajemnych powiązaniach poszczególnych postaci, które pomagają zrozumieć rodzące się emocje nawet tym czytelnikom, którzy dotychczas nie poznali bohaterów. 

Każda z wymienionych osób znów zostanie postawiona wobec wyzwań, po raz kolejny bieżące wydarzenia – szczególnie powstanie warszawskie – odmienią ich losy i zmuszą do weryfikacji planów. Właśnie te trudy, cierpienia, niełatwe decyzje i wyrzeczenia, jakie staną się ich udziałem, czynią powieść Jax tak niekiedy emocjonalnie trudną, ale i angażującą czytelnika bez reszty. Doskonale zarysowane tło historyczne, które staje się motorem wszystkich zmian w życiu bohaterów, pozwala nam po raz kolejny doświadczyć okrucieństwa wojny, ale i bohaterstwa i męczeństwa biorących w niej ludzi. 

Joanna Jax, tworząc swoją sagę dokonała czegoś niezwykłego – z każdym kolejnym tomem mamy bowiem wrażenie, że rozwija się ona jako autorka, że jej bohaterowie zaczynają żyć własnym życiem, a jednocześnie to wszystko odbywa się przy zachowaniu pełnej kontroli nad wielowątkową powieścią. To sprawia, że po książkę sięgnąć mogą nawet najbardziej wymagający czytelnicy, a czas spędzony na lekturze z pewnością nie będzie czasem straconym. Co więcej, kończąc tę niezapomnianą powieść, z niecierpliwością wyczekiwać będą kolejnego tomu. 


Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję portalowi Sztukater.pl

2 komentarze:

 1. Książka wydaje się być idealna na te zimowo wiosenne chłodne wieczory!
  pozdrawiam serdecznie z nad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, jest idealna. Polecam gorąco wszystkie tomy!

   Usuń