czwartek, 14 czerwca 2018

Zasław Adamaszek "Anatomia człowieka"

Autor: Zasław Adamaszek
Wydawnictwo: PWNCzy wiesz, jak dokładnie zbudowane jest serce człowieka? jak działają pompy mięśniowo-zastawkowe? Ile wynosi całkowita powierzchnia kory mózgowej i ile elementarnych neuronów zawiera 1,5 kg mózg człowieka? Wbrew pozorom, odpowiedź na te pytania ciekawi nie tylko neurobiologów, biologów, psychiatrów czy lekarzy, ale i … młodzież, zainteresowaną tym, co kryje się w człowieku. 

Takim kompendium wiedzy na temat człowieka, jego ciała i funkcjonowania ludzkiego organizmu, jest książka „Laboratorium w szufladzie. Anatomia człowieka”. Opublikowany nakładem Wydawnictwa PWN zbiór doświadczeń, pozwalających doświadczyć w praktyce tego, o czym zwykle tylko na lekcji biologii się uczymy, to nieoceniona pomoc naukowa dla nauczycieli tego przedmiotu, a także i dla samych uczniów, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę. Książka, autorstwa Zasława Adamaszka, to jednak nie tylko pozycja dla młodych czytelników, ale dla wszystkich, którzy są w jakiś sposób z tematem związani lub po prostu zainteresowani tym, jak wygląda wnętrze człowieka i na czym polega fenomen funkcjonowania wszystkich narządów. 

Autor szczegółowo opisuje, w jaki sposób z powszechnie dostępnych materiałów, wykonać modele anatomiczne, jak eksperymentować nie narażając przy okazji swojego zdrowia i życia oraz motywuje do dokonywania własnych, naukowych odkryć. W kolejnych rozdziałach książki Adamaszek zajmuje się różnymi aspektami funkcjonowania człowieka i jego układów oraz poszczególnych narządów, przybliża nam szczegóły anatomiczne budowy ciała, a także przekonuje, że każde szanujące się laboratorium anatomiczne powinno być wyposażone w … ludzki szkielet. Dzięki dołączonym do książki szablonom możemy zastosować wielce satysfakcjonujące rozwiązanie zastępcze czyli samodzielnie wykonać model szkieletu. To zresztą jedna z wielu rzeczy, modeli czy preparatów, które – dzięki książce – powstaną. 

Użyte do oznaczania poszczególnych zagadnień poruszonych w książce kolory stanowią informację o trudności tekstu. Kolor zielony oznacza proste zagadnienia oraz opisy modeli, które każdy z czytelników jest w stanie bez problemu wykonać. Co więcej, do przeprowadzenia opisywanych doświadczeń wystarczą akcesoria i materiały, w posiadaniu których z pewnością jesteśmy. Kolor żółty znamionuje większą złożoność opisów oraz konieczność zgromadzenia różnego rodzaju pomocy dydaktycznych, a także dostępu do Internetu. Kolor czerwony to zadania trudne, wymagające czasu i niemało trudu, ale dające przez to najwięcej satysfakcji. Będziemy zatem budować model kręgosłupa z kompletem kręgów, model kinematyczny ręki. Zbadamy ergonomiczne warunki pracy konstruując wzornik kształtu części ciała, zaś wzorując się na układzie zastawkowo-komorowym, zbudujemy ręczną pompkę. To zaledwie kilka z przedstawionych w książce zadań i proponowanych eksperymentów, z których każdy znacząco poszerza naszą wiedzę. 

Czytelnik może decydować, w jaki sposób korzystać z książki, choć przy pierwszej lekturze najlepiej zgłębiać treści systematycznie, rozdział po rozdziale, orientując się zarówno w naturze proponowanych doświadczeń, koniecznych do zgromadzenia materiałach, ale i samych treściach. Jedno jest pewne – przy lekturze książki „Anatomia człowieka” nie można się nudzić, szczególnie iż zachęca ona nas do aktywności i zgłębiania tematu również na własną rękę. Wykonywane doświadczenia łączą teorię z praktyką, służąc nie tylko lepszemu zapamiętywaniu, ale i utrwaleniu wiedzy. To wszystko sprawia, że książka Zasława Adamaszka, to wspaniała publikacja, w znaczący sposób poszerzająca nie tylko nasz zasób informacji na temat funkcjonowania człowieka, ale i gwarantująca dobra zabawę i niezwykłe przeżycia w domowym laboratorium badawczym, wyposażonym dużej mierze dzięki pracy naszych rąk!

1 komentarz:

  1. Lubię takie publikacje, podoba mi się ta koncepcja :)
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

    OdpowiedzUsuń