piątek, 1 lutego 2019

Elżbieta Chlebowska „Wychowanie. Najtrudniejsza ze sztuk pięknych”

Tytuł: „Wychowanie. Najtrudniejsza ze sztuk pięknych” 
Autor: Elżbieta Chlebowska 
Wydawnictwo: Helion (Sensus) 


O tym, jak trudnym i pełnym wyzwań zadaniem jest wychowanie, nie trzeba nikogo przekonywać, a szczególnie nie trzeba przekonywać osób, które mają dzieci lub też z określonych względów są zaangażowane w proces wychowawczy. Niestety, nie wszyscy z tym wychowaniem dają sobie radę, nie wszyscy też mają na tyle wglądu w siebie, swoje umiejętności, a także w to, co się dzieje, żeby w razie konieczności zwrócić się do kogoś o pomoc. Nie istnieje też certyfikat dobrego rodzica, a żadna książka nie odpowie na pytanie, jak wychować dziecko i nie zagwarantuje nam, że proces ten zakończy się sukcesem. 

Są jednak takie publikacje, które są w stanie otworzyć nam oczy na to, co dzieje się w relacji rodzic-dziecko, które podpowiadają, z jakich zasobów w danej sytuacji możemy skorzystać, które dzięki przywołanym przykładom, ułatwiają podjęcie pewnych decyzji. Jedną z nich, jest książka Wydawnictwa Helion, pt. „Wychowanie. Najtrudniejsza ze sztuk pięknych”. To już drugie, rozszerzone wydanie książki, autorstwa Elżbiety Chlebowskiej, matki czwórki dzieci, coacha, trenera szkoleniowca, która pomaga zarówno rodzicom, jak i nauczycielom, w doskonaleniu umiejętności wychowawczych. Sięgając po książkę otrzymujemy nie tylko wiedzę merytoryczną – ta bowiem poparta jest długoletnim doświadczeniem, które pozwala autorce wypowiadać się z pozycji autorytetu. 

W kolejnych rozdziałach książki zgłębiać będziemy tajniki wychowania, zajmować się będziemy jakością nawiązywanych pomiędzy rodzicami a dzieckiem relacji, a także komunikacją, pochwałami, rozwiązywaniem pojawiających się problemów, czy problematyczną kwestią wymierzania kar. Zastanowimy się, kim jest wystarczająco dobry rodzic i czy sama miłość do dziecka wystarczy, żeby odnieść wychowawczy sukces. Odpowiemy również na pytanie, jakie kompetencje są niezbędne w pracy wychowawczej oraz jaki powinien być dobry nauczyciel wychowawca. 

Przeanalizujemy też poszczególne etapy w rozwoju dziecka, wraz z cechami charakterystycznymi tych etapów oraz przekonamy się, że planując swoje działania – jako osoby odpowiedzialne za wychowanie – mamy szansę nabyć oraz rozwinąć wiedzę i konkretne umiejętności wychowawcze. Przekonamy się również, jak istotną rolę pełnią czytelne komunikaty adresowane do dziecka i jak ważne jest dokładne uściślenie pojęć, których używamy. Dokonamy ponadto rozróżnienia pomiędzy słuchaniem, a słyszeniem i dowiemy się, jak istotne jest określenie zasad i norm, które chcemy wprowadzić w życie i zgodnie z nimi wychować nasze dziecko. 

To zaledwie niewielki zakres tematyki poruszanej przez Elżbietę Chlebowską, która dzięki swojej książce „Wychowanie. Najtrudniejsza ze sztuk pięknych” pokazuje nam, że proces wychowawczy wymaga co prawda od nas wysiłku, również autorefleksji, wiąże się też z nieustannym podejmowaniem wyzwań, ale z drugiej strony, jest piękną podróżą, w którą wyruszamy wraz z dzieckiem. Czytelny język książki i liczne przykłady, ułatwiają zrozumienie wielu kwestii, pozwalają także przeanalizować własne zachowanie i ewentualnie je zmodyfikować. Co więcej, książka pomaga przygotować się do bycia rodzicem, chociażby dlatego, że uczy nas uważności i otwartości, zarówno na dziecko, jak i na jego potrzeby.

2 komentarze:

 1. Ciekawa publikacja, mam nadzieję że wpadnie w moje czytelnicze łapki. Bo wychowanie to naprawdę ciężki kawałek chleba;)
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Nie mam co prawda własnych dzieci, ale pracuję niekiedy z dziećmi i wiem, jak ważne są kwestie poruszone w książce.

   Usuń