czwartek, 31 stycznia 2019

Mazza Irene "Maski zwierząt", "Maski księżniczek"

Tytuł: Maski zwierząt, Maski księżniczek
Autor: Mazza Irene
Wydawnictwo: Jedność


Polski karnawał, zwany dawniej zapustami, łączył w sobie tradycję polską i włoską. Włoską, prawdopodobnie dzięki królowej Bonie, która przywiozła do Polski modę na bale maskowe i kostiumowe. Znacznie urozmaiciło to polskie zabawy, ograniczające się wcześniej do spożywania ogromnych ilości jedzenia oraz picia alkoholu. 

Owe zapusty były czasem zabawy, który zaczynał się od Nowego Roku bądź Trzech Króli i trwał do środy popielcowej. W tym czasie odbywały się biesiady, tańczono i bawiono się, niezależnie od stanu. Choć w wyższych sferach szczególnym powodzeniem cieszyły się bale maskowe i kostiumowe. 

Również teraz, w trwającym czasie karnawału, możemy przenieść się w świat zabawy i radosnego tańca, skrywając swoją twarz pod maską. I to nie maską wyjątkową, bo wykonaną i / lub zaprojektowaną własnoręcznie. Może ona stanowić element przebrania, może też stanowić przebranie samo w sobie. W takiej masce, każde dziecko może zostać królem przedszkolnej, karnawałowej zabawy. Jest to możliwe dzięki dwóm wspaniałym książkom: „Maski zwierząt” oraz „Maski księżniczek”, które zmienić mogą Olę, Kasię czy Andrzeja w sympatyczną żabkę, motyla czy tajemniczą piękność. Opublikowane nakładem Wydawnictwa Jedność pozycje, to wspaniała propozycja nie tylko na karnawałowy bal, ale na urodziny czy imieniny zorganizowane z motywem przewodnim w tle. To również okazja do spędzenia wraz z dzieckiem nieco czasu na wspólnej pracy nad przygotowaniem masek, a także do ćwiczenia z dzieckiem motoryki małej.


Książki zawierają osiem stron instrukcji, dwie strony z naklejkami, pięć stron z różnymi ozdobami oraz dziesięć masek (z czego wygląd trzech zależy wyłącznie od wyobraźni dziecka). Szczegółowe instrukcje dotyczące wykonania siedmiu masek krok po kroku poprowadzą nas przez proces ich tworzenia. Dzięki nim prawidłowo umieścimy naklejki oraz elementy maski podstawowej, dekorując ją według uznania – elementami zawartymi w książce, bądź posiadanymi w domu czy szkole. Do książek zostały załączone gumki, dzięki którym maski utrzymywać się będą na twarzy. 

Kolorowe maski wystarczy tylko wyciąć (tu dorosły może pomagać dzieciom lub je wyręczyć) i ozdobić (z tym dzieci poradzą sobie doskonale), by stać się kimś zupełnie innym, oddając się szalonej zabawie. Choć ta zaczyna się już w momencie tworzenia masek i z pewnością będzie niezapomniana.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz