środa, 6 lutego 2019

Małgorzata Bajko, Monika Janiszewska "(Nie)grzeczni?"

Tytuł: (Nie)grzeczni?
Autor: Małgorzata Bajko, Monika Janiszewska 
Wydawnictwo: Helion 


Myśląc o macierzyństwie, często tworzymy idylliczny jego obraz, który później nijak nie przystaje do rzeczywistości. Wszak nasze dziecko miało być słodkie, grzeczne i zawsze wypełniać polecenia, a tymczasem dostajemy w prezencie od losu rozkrzyczanego potworka, który wciąż tylko kaprysi. Gdzie jest nasze grzeczne dziecko i co zrobić, by ten rozkrzyczany stwór się nim stał? 

Tak naprawdę pytanie powinno brzmieć, kim jest grzeczne dziecko, a raczej, co rozumiemy przez określenie grzeczny. Dopiero później możemy zastanawiać się, o co chodzi temu małemu człowiekowi kiedy krzyczy, kiedy się buntuje, pomyślimy, w jaki sposób mu (i sobie) pomóc oraz jak wyznaczać dziecku granice w taki sposób, by czuło się ważne i kochane. Na wszystkie te pytania i wątpliwości, których zapewne doświadczamy wychowując dziecko, odpowiedzi szukają autorki książki „(Nie)grzeczni?”, Małgorzata Bajko oraz Monika Janiszewska. 

Bajko – psychoterapeutka oraz Janiszewska – dziennikarka, stworzyły książkę, która dla wielu rodziców może stać się przysłowiową ostatnią deską ratunku. Nie jest to kolejny z poradników, który prezentuje modelowe zachowania dzieci, nie jest to pozycja, która jest powtórzeniem setek innych. W opublikowanej nakładem Wydawnictwa Helion książce, znajdziemy bowiem sytuacje, których raczej nie jesteśmy w stanie przewidzieć, a także emocje oraz dokładne ich omówienie. Jak same autorki podkreślają, pokazały one na stronach poradnika przede wszystkim emocje dzieci oraz ich reakcje na zachowania rodziców. Z uwagi na fakt, iż obie autorki są matkami, dostajemy rady zweryfikowane przez życie, nie mające nic wspólnego z teoretycznymi rozważaniami. Czyni to publikację szczególnie wartościową, zarówno dla rodziców już zmagającymi się z wychowaniem, jak i tych, które dopiero zajście w ciążę mają w planach, a dzięki lekturze mogą uniknąć błędów wychowawczych (a przynajmniej znacznie je ograniczyć). 

Książka składa się z trzech rozdziałów, w których opisane zostały sytuacje z udziałem dzieci w wieku od zera do sześciu lat. W kolejnych rozdziałach książki zastanowimy się nad pojęciem grzeczności, dochodząco wniosku, że dla każdego oznacza ona coś innego. Zadbamy również o to, by odtąd nasze wypowiedzi skierowane do dziecka były bardzo konkretne i powiązane z rzeczywistą potrzebą, kryjącą się za prośbą czy poleceniem. Przekonamy się ponadto, że za każdym płaczem dziecka kryje się pewna informacja, a także, że agresja dziecka może wynikać z wielu przyczyn. 

Poznamy też poszczególne etapy rozwoju dziecka (do lat 6) i ich charakterystykę (opatrzoną komentarzem psychologa). Przekładając w kolejnym rozdziale teorię na praktykę i prezentując rozliczne sytuacje z życie codziennego, w których oczekiwania rodziców i dzieci zdecydowanie się rozmijają. Znajdziemy tu przykładowo znienawidzone zapewne przez nas w dzieciństwie (i przez nasze dzieci) nakłanianie do recytowania wierszyków przed babcią / dziadkiem / ciocią (itd.), zmuszanie do składania podziękowań za nietrafiony prezent, bunt na wieść o odwiedzinach u fryzjera i w salonie i wiele innych sytuacji, które mamy już za sobą, albo które dopiero na nas czekają. W ostatnim rozdziale zapoznamy się natomiast z typowymi reakcjami rodziców na te zachowania dzieci, które odbiegają od oczekiwań dorosłych. 

Zawartość merytoryczna książki sprawia, że jest ona niezwykle cenną lekturą, która prowadzi nas przez proces wychowawczy, podpowiada i rozwiewa wątpliwości. Warto mieć ten poradnik w pobliżu, by móc zawsze zajrzeć do niego i zweryfikować model swojego i dziecka zachowania. To ABC emocji dzieci, to klucz do zrozumienia twojej pociechy, zaś przystępny język książki sprawia, że lektura jest prawdziwą przyjemnością, uspokaja nas i / lub zmusza do refleksji oraz korekty swojego zachowania.Polecam również książkę autorek pt."Mamo, co by było gdyby …" (recenzja TU).

2 komentarze:

 1. Zdecydowanie książka do przeczytania:D Takich książek nigdy dość:)
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Szczególnie, że pomaga rozwiązać realne problemy.

   Usuń