czwartek, 7 lutego 2019

Monika Janiszewska, Małgorzata Bajko "Mamo, co by było gdyby …"

Tytuł: Mamo, co by było gdyby …Jak i po co rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy
Autor: Monika Janiszewska, Małgorzata Bajko
Wydawnictwo: Helion


Co by było, gdybyśmy byli biedni? Albo gdybym złamał / złamała nogę? A gdyby tak wybuchła wojna, co wówczas byłoby z nami? Co się stanie, jeśli mama będzie miała nowego dzidziusia w brzuchu, Abo gdybyśmy zabłądzili w drodze ze szkoły? To tylko kilka pytań, z gatunku tych trudnych i / lub uciążliwych, które zadają nam dzieci, z prawdziwym zainteresowaniem wyczekując odpowiedzi. To, jaka ona będzie (i czy w ogóle jej udzielimy) ma bardzo duży wpływ na malucha, rozwiewa bowiem jego wątpliwości, lęki, pozwala ustrzec się fobii, staje się również podstawą zaufania, jakim dziecko zacznie nas obdarzać, przychodząc z pytaniami czy problemami niezależnie od wieku.

W jaki sposób jednak odpowiadać na pytanie dziecka, by nie spotęgować jego strachu, by nie zrobić krzywdy, a jednocześnie by ta odpowiedź zgadzała się z jego obserwacjami? By była na tyle wyczerpująca, że dziecko będzie miało poczucie, że jego pragnienie wiedzy jest wystarczające, a jednocześnie, by nie poruszać tych kwestii, na które dla dzieci w pewnym wieku jest jeszcze za wcześnie? Rozwiązaniem jest książka „Mamo, co by było, gdyby…”, opublikowana nakładem Wydawnictwa Helion. Autorki: Monika Janiszewska – dziennikarka zajmująca się m.in. tematyką związaną z parentingiem oraz Małgorzata Bajko – psychoterapeutka, zastanawiają się, jak i po co rozmawiać z dzieckiem na problematyczne tematy, opierając się zarówno na wiedzy merytorycznej, jak i na swoich doświadczeniach, jako matek. Tym samym książka adresowana jest zarówno do kobiet, które z tymi trudnymi pytaniami swoich dzieci już się zmagają, do tych, które dzieci mają dopiero w planach, a także do nauczycieli, pedagogów, opiekunów, którzy odnaleźć tu mogą cenne wskazówki dotyczące przebiegu takiej rozmowy i przekazywanych treści.

Książka składa się z trzech rozdziałów, które nie tylko pozwalają nam zrozumieć, dlaczego do pewnych pytań warto podchodzić z pełną świadomością konsekwencji wynikających z udzielonych odpowiedzi, ale i pokazują, jak ważne jest poważne podejście do tematu – ono będzie procentowało w kolejnych latach. Autorki przywołują trzydzieści najczęściej pojawiających się pytań dzieci, dotyczących m.in. kalectwa, choroby, śmierci, kradzieży, zaczepiania przez obcych, zaników pamięci, porwania i szeregu innych kwestii, które nurtują dzieci. Zanim przejdziemy jednak do ich omówienia, autorki dokładnie tłumaczą, dlaczego lepiej rozmawiać niż chronić przed prawdą, pokazują, jak należy prowadzić rozmowy na poważne tematy oraz udzielają wskazówek, jak łagodzić stany lękowe i wyjaśniają, kiedy mamy do czynienia z fobią. 

W książce znajdziemy również rozdział poświęcony bajkoterapii, w którym dokładnie zostało to pojęcie wyjaśnione, zaś autorki zachęcają do tego, by samodzielnie napisać dla dziecka bajkę. Znajdziemy też przykładowe bajki terapeutyczne, poruszające m.in. temat rozwodu, lęku przed burzą czy zaczepiania przez obcą osobę. Z kolei w trzecim rozdziale znajdziemy dokładne wytłumaczenie, jakie skutki rodzi brak szczerej rozmowy, a także swego rodzaju podpowiedź, po jakie argumenty sięgnąć, odpowiadając na pytania. Autorki ponadto zachęcają do sięgania po akcesoria, które mogą pomóc wytłumaczyć pewne aspekty rzeczywistości – pomoże to nie tylko nam, ale również dziecku, zrozumieć szczególnie złożony problem. 

To wszystko sprawia, że książka „Mamo, co by było gdyby…”, to lektura niezwykle cenna, która pomoże nam nawiązać mocniejszą więź z ciekawym świata dzieckiem, a także budować swój autorytet, jako rodzica. 


Polecam również książkę autorek pt."(Nie)grzeczni?" (recenzja TU)

3 komentarze:

 1. Fajnie, że powstają coraz to nowsze książki pomagające w opiece :) w końcu nie jesteśmy idealni, żeby wszystko wiedzieć ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Poradnik może okazać się bardzo przydatny, nie każdy potrafi rozmawia z dziećmi i często dorośli zbywają je z ważnymi dla dzieci pytaniami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Niektóre z tych pytań padają też u mnie w pracy, dlatego ta książką zdecydowanie ułatwia mi odpowiedzi.

   Usuń