środa, 14 sierpnia 2019

Dagmara Gmitrzak "Obudź swoją kreatywność. Jak aktywować twórczy potencjał umysłu. Wydanie II rozszerzone"

Tytuł: Obudź swoją kreatywność. Jak aktywować twórczy potencjał umysłu. Wydanie II rozszerzone
Autor: Dagmara Gmitrzak
Wydawnictwo: Sensus/OnePress Na ogłoszeniach o pracę możemy zauważyć pewną prawidłowość – wiele firm posługuje się słowem kreatywność, czy to poszukując właśnie kreatywnych osób, czy opisując charakter pracy. Wiele się mówi o znaczeniu kreatywności w szkole, możemy znaleźć warsztaty rozwijające kreatywność, na sklepowych półkach pojawiają się też różnego rodzaju zestawy pobudzających kreatywność. Czym zatem ta kreatywność jest i czy rzeczywiście odgrywa we współczesnym świecie tak niebagatelne znaczenie? Czy kreatywność można rozwijać, a jeśli tak, to w jaki sposób to robić? 

Możemy się o tym przekonać dzięki książce autorstwa Dagmary Gmitrzak, pt. „Obudź swoją kreatywność. Jak aktywować twórczy potencjał umysłu”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Helion książka, to już drugie, rozszerzone wydanie tej wspaniałej publikacji, która zmienia nasze spojrzenie na otaczający nas świat i pozwala dostrzec szereg tkwiących w codzienności szans. Z uwagi na to, iż autorka dzieli się z czytelnikiem nie tylko swoją wiedzą, ale i osobistymi historiami, które mogą stanowić prawdziwą inspirację. Po książkę sięgnąć mogą nie tylko osoby związane z branżą artystyczną, bowiem kreatywność nie jest dla niej zarezerwowana. To propozycja dla wszystkich i w każdym wieku, która znacząco może poprawić jakość życia, otworzyć przed nami nowe drogi rozwoju (w tym rozwoju zawodowego), ubarwić codzienność. 

Książka składa się z trzech części, z których pierwsza dotyczy kreatywności i tworzenia (autorka przekonuje tu, że każdy z nas jest twórczy), druga namawia do lepszego poznania samego siebie, zaś trzecia dokładnie omawia etapy twórczości i sposoby rozbudzenia energii twórczej. 

Autorka wprowadza nas w świat kreatywności odpowiadając szczegółowo na pytanie, czym jest kreatywność, przekonując nas, jak wielki potencjał tkwi w zmianie oraz dowodząc, że możemy kreatywnie rozwijać każdą ze sfer naszego życia. Pisze też o twórczej osobowości, o cechach twórczych osób oraz o odpowiedzialności twórcy. Gmitrzak pokazuje, że życie jest wielką i niekończącą się podróżą, że jest fascynującą przygodą z której możemy czerpać radość. Przywołuje także piramidę potrzeb Maslowa i przygląda się koncepcjom psychologii transpersonalnej, zajmującej się samorealizacją człowieka. 

W części drugiej książki odkrywać będziemy rodzaje inteligencji, które posiadamy i które chcielibyśmy rozwijać. Dowiemy się też, które z tych inteligencji będą przydatne w określonych zawodach. Poznamy również typy osobowości wyróżnione przez Junga i nauczymy się je równoważyć w taki sposób, by nie burzyć naszej wewnętrznej integracji. Poszukiwać będziemy również tkwiącego w nas wewnętrznego dziecka, które stanowi niezwykle twórczy aspekt nas samych. Autorka radzi również, w jaki sposób rozmawiać z wewnętrznym krytykiem, by nie podcinał nam skrzydeł oraz podkreśla znaczenie osób, którymi jesteśmy zafascynowani dowodząc, że mogą one stać się dla nas źródłem inspiracji. Dostarcza nam informacji o tym, co może stać na przeszkodzie temu, byśmy w pełni korzystali ze swojego twórczego potencjału. 

Trzecia część książki stanowi omówienie kolejnych etapów procesu twórczego, a także … trzydziestu sposobów na aktywowanie tkwiącego w nas twórczego potencjału. Autorka przywołuje również filmy, które dają nadzieję oraz inspirują do pozytywnego działania. Zawartość merytoryczna książki, a także ćwiczenia, które zmuszają nas do refleksji, do odpowiedzi na pytania, które pozwalają nam się rozwijać – to wszystko sprawia, że po książkę „Obudź swoją kreatywność” sięgnąć nie tylko warto, ale i trzeba. Jej lektura przekonuje nas, że kreatywność nie jest zarezerwowana wyłącznie dla wybranych, że każdy z nas może tworzyć. Gmitrzak motywuje nas do wewnętrznego rozwoju, do odważnego sięgania ku gwiazdom, do wyruszenia w swoją własną podróż i realizowania własnego scenariusza…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz