sobota, 31 sierpnia 2019

Michael I.Bennett, Sarah Bennett "Pieprz uczucia"

Tytuł: Pieprz uczucia 
Autorzy: Michael I.Bennett, Sarah Bennett 
Wydawnictwo: Sensus 


Przez lata pracowałeś nad podniesieniem swojego poczucia wartości? Uważałeś, że jesteś nie dość doskonały i wszystkie siły kierowałeś na to, by stać się lepszym człowiekiem? Nie udało ci się znaleźć miłości i obwiniasz za to siebie? A może przeciwnie – aby mieć kogoś u swojego boku zdecydowałeś się na daleko idące kompromisy, które tak naprawdę nie dały ci ani szczęścia ani satysfakcji? Wciąż zmagasz się z poczuciem winy, że mógłbyś zrobić coś lepiej, pomagać bardziej, że twoje zachowanie – cokolwiek być zrobił, nie wywołuje uśmiechu szczęścia na ustach innych? 

Jeśli przynajmniej na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to najlepsze co możesz zrobić to … zapomnieć o wszystkich swoich zasadach, o tym, co przez lata próbowano ci wmówić, o tym, czego przez lata się uczyłeś i przyjąć do wiadomości fakt, że życie jest niesprawiedliwe, ale ty mimo wszystko musisz działać w najlepszy dla ciebie sposób, nie spełniając oczekiwań innych, ale robiąc to co potrafisz i robiąc to najlepiej jak potrafisz. Dzięki temu uda ci się pokonać bariery, z którymi dotąd bezskutecznie się zmagałeś, a także rozwiązać pojawiające się problemy. Nie wierzysz? Sięgnij po książkę, która zmieni twój sposób patrzenia na wiele spraw, która sprawi, że zamiast dążyć do ideału spróbujesz pokochać siebie takiego, jakim jesteś i wykorzystywać cały swój potencjał, a nie tracić energię na wmawianiu sobie, że możesz stać się kimś tylko wówczas, kiedy osiągniesz wyższy poziom społeczny, zawodowy, będziesz miał wyższe poczucie własnej wartości. 

Mowa tu o pozycji „Pieprz uczucia”, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Sensus. Poradnik autorstwa Michaela I.Bennetta – certyfikowanego psychiatry, znanego ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do samorozwoju oraz Sarah Bennett – pisarki, dziennikarki i komiczki, znacząco zmienia nasze podejście do rozwoju, a także pozwala nabrać dystansu do siebie i do świata. Poczucie humoru, którym książka jest nasycona, a także prosty, zrozumiały dla każdego język sprawiają, że po książkę sięgnąć mogą nie tylko absolwenci psychologii czy kierunków studiów mających na celu odkrywanie potencjału innych, ale każdy, kto chciałby lepiej funkcjonować w codziennym życiu i pozbyć się poczucia winy, że nie robi wszystkiego jak najlepiej. 

Książka składa się z dziesięciu rozdziałów, z których każdy przekonuje nas do … pieprzenia. A tak naprawdę do zmiany swojego podejścia do wielu kwestii, począwszy od samodoskonalenia się po leczenie. Nie oznacza to, że mamy biernie iść przez życie, nie zważając na nic i na nikogo, ale autorzy namawiają nas do nabrania dystansu i do przyjrzenia się dokładnie pobudkom, którymi się kierujemy. Uświadamiają nam również, że pewne kwestie pozostają poza naszym zasięgiem, chociaż byśmy się bowiem bardzo starali, na wiele czynników nie mamy wpływu. Przekonują, że pewnych rzeczy po prostu nie da się zrobić i namawiają do skupienia się na pozytywnych aspektach rzeczywistości. 

To sprawia, że po lekturze książki „Pieprz uczucia”, zamiast pogrążać się w odmętach depresji, nabieramy siły i energii do działania, przestajemy rozdrapywać stare rany i uczymy się żyć z ciężarem codzienności. Zaczynamy akceptować to, że mamy ochotę na słodycze czy kawę nawet jeśli postanowiliśmy unikać tych produktów, że nie zmienimy partnera, możemy natomiast zmienić swoje podejście do związków, że zamiast analizować swoje słabości, możemy wykorzystać mocne strony. Korzystając ze sprawdzonych metod i przekonując się, co leży w zasięgu naszych możliwości, a co poza nim, zaczynamy dostrzegać pozytywne strony naszej sytuacji i sięgać po rozwiązania, których do tej pory – skupieni na myśleniu życzeniowym – nie dostrzegaliśmy. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz