czwartek, 28 listopada 2019

Remigiusz Mróz "Parabellum. Głębia osobliwości"

Tytuł: Parabellum. Głębia osobliwości 
Autor: Remigiusz Mróz 
Wydawnictwo: Czwarta Strona 


II wojna światowa przyniosła wielomilionowe straty w ludziach i – jak każda zbrojna interwencja – pozbawiła życia wielu cywilów. Pod płaszczykiem walki z wrogiem każde takie starcie dostarcza okazji zwyrodniałym jednostką, by mogli realizować swoje makabryczne fantazje, by mogli wykazać się bestialstwem i brakiem człowieczeństwa. Przykładem takich czynów może być zachowanie wielu pracowników obozów koncentracyjnych, ale również przedstawicieli służb, którzy wielokrotnie nadużywali swojej władzy po to, by zaspokoić żądzę krwi. 

Wiele z takich przykładów bestialskich zachowań, obnażających zgniliznę ludzkiej duszy, znajdziemy w powieści „Głębia osobliwości”, autorstwa Remigiusza Mroza. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona powieść to trzecia i ostatnia już część znakomitej trylogii „Parabellum”, osadzonej w realiach II wojny światowej. Po książkę sięgnąć mogą nie tylko miłośnicy pisarstwa Remigiusza Mroza, ale również tematyką nazizmu. Także wielbiciele powieści przygodowych znajdą tu coś dla siebie, bowiem o ile w pierwszej części akcja toczyła się dość leniwie, nabierając tempa w drugiej, to trzecia wciąga nas w wir wydarzeń i trudno pozostać zaledwie biernym obserwatorem historii. 

Po raz kolejny spotykamy się z braćmi Zaniewskimi, którzy stoją przed kolejnymi wyzwaniami. Bronek przebywa w Rumunii, w obozie dla internowanych, wciąż nie mogąc pogodzić się z tym co widział i jak wyglądała podróż w bydlęcych wagonach. Z kolei Staszek, za sprawą Jahanna Blankenburga, jednego z najbardziej bezwzględnych członków siejącej postrach grupy specjalnej, Einsatzgruppen, nie tylko zostaje rozłączony z Marią, ale zostaje zesłany do obozu koncentracyjnego Mauthausen. 

Maria, wraz ze swoją kuzynką Elisą Boiss, niepełnoletnią dziedziczką majątku w Louvigny, zrobi wszystko, by odnaleźć ukochanego, nawet zbrata się z wrogiem. Szczególnie, że sam Leitner również ma interes w tym, by odnaleźć Blankenburga. Ten potwór w ludzkiej skórze, pragnący władzy i pochwał, porwał mu bowiem ukochaną żonę i pięcioletniego syna. Dlatego też Maria pomaga Rodemeyerowi uratować postrzelonego oficera i odwieźć go do francuskiego szpitala. 

Jak potoczą się dalsze losy bohaterów? Przekonamy się o tym dzięki lekturze porywającej powieści „Głębia osobliwości”, najlepszego z tomów cyklu, a przynajmniej najbardziej dynamicznego. Kreacja postaci zasługuje na podkreślenie, bowiem autorowi doskonale udało się obnażyć ludzie słabości, ale i pokazać, do jakich poświęceń człowiek jest zdolny w imię wyższych celów. Najbardziej obszerny tom „Parabellum” kryje wiele wspaniałych bohaterów, zarówno tych po stronie doba, jak i zła. Ich wybory nie zawsze będą jednoznaczne, a nawet niezłomny Leitner przekonuje się, że niekiedy trzeba podjąć decyzję przeczące wszystkiemu, w co wierzyliśmy. Powieść ta stanowi również dowód na wszechstronność autora, znanego przede wszystkim z powieści kryminalnych, a także daje nadzieję na to, że Mróz powróci jeszcze kiedyś do tematyki II wojny światowej bowiem tematyka ta nie tylko nie jest mu obca, ale po płynności fabuły, wielowątkowej akcji widać wyraźnie, że doskonale się w niej czuje… 


Recenzje poprzednich tomów znajdziecie TU i TU.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz