piątek, 24 kwietnia 2020

Tomasz Kryszczyński "Mindfulness znaczy sati. 25 ćwiczeń rozwijających mindfulness"

Tytuł: Mindfulness znaczy sati. 25 ćwiczeń rozwijających mindfulness 
Autor: Tomasz Kryszczyński 
Wydawnictwo: Sensus 


Mindfulness to pojęcie, które coraz częściej pojawia się w sieci, znajdziemy na jego temat sporo artykułów, jak i informacji o kursach uważności. Mindfulness to bowiem właśnie uważność, bycie w chwili obecnej z pełną uwagą i bez osądzania, czy ta chwila jest dobra, czy zła. Choć wydaje się to prostą sztuką, wymaga nieco praktyki. Przyzwyczailiśmy się bowiem do szybkiego życia, do mechanicznego działania bez zastanowienia, nawet bez świadomości danej aktywności. Moda na wielozadaniowość, która pojawiła się kilka lat temu, mierzenie wydajności, a przy tym szum informacyjny i wielość bodźców, które nas otacza – to wszystko nie pozwala nam prawdziwie być. Czy zatem jest szansa, na to, by stać się uważnym? W czasach, kiedy ta uważność jest tak trudna do zdobycia? 

Pomóc w osiągnięciu tego stanu, w tym, by uważność nie stała się tylko przejściowym zainteresowaniem, modą, ale naszym stylem życia, może lektura książki „Mindfulness znaczy sati”, autorstwa Tomasza Kryszczyńskiego. Opublikowany nakładem Wydawnictwa Sensus poradnik, to nie tylko skondensowana wiedza na temat mindfulness, ale przede wszystkim zestaw ćwiczeń rozwijających mindulness. To lektura zarówno dla tych, którzy z pojęciem tym dotąd nie mieli do czynienia, jak i dla tych, którzy pragną praktykować uważność, z nauczycielem i / lub bez jego udziału. Praca z książką, wykonywanie opisanych ćwiczeń, pozwala na podwyższenie jakości naszego życia, na znalezienie spokoju w otaczającym nas chaosie, pozwala na bycie tu i teraz. 

Książka składa się z trzech rozdziałów, z czego pierwszy przybliża nam dokładnie pojęcie uważności, tego, czym ona jest (a czym nie jest). Autor rozwiewa nasze wątpliwości związane z mindfulness, przytacza funkcjonujące mity, błędne przekonania na jego temat, a także przywołuje korzenie tej „świadomości bieżącego doświadczania”. Dowiemy się ponadto, jakie korzyści przynosi praktykowanie uważności. 

Rozdział drugi zawiera dwadzieścia pięć ćwiczeń pomocnych w rozwoju mindfulness i stanowi główną część książki. To praktyczna wiedza, podana w formie ćwiczeń, z których korzysta sam autor i które przekazuje uczestnikom swoich kursów. Każde z zadań poprzedzone jest krótkim wprowadzeniem – dzięki czemu dowiemy się, dlaczego tak ważny jest oddech, jak istotna jest świadomość własnego ciała oraz w jaki sposób można pozwolić dźwiękom po prostu być. Poznamy też zestaw pozycji jogi, przy których autor po raz pierwszy doświadczył pozytywnych jej skutków, a także przekonamy się czy i w jaki sposób możemy rozwijać mindfulness w codziennych czynnościach. Trzeci rozdział stanowi ukazanie uważności nieco szerszym kontekście. Do książki została dołączona płyta z nagraniami audio, dzięki której łatwiej będzie nam ćwiczyć uważność. 

Autor zaznacza, że lektura książki nie powinna być traktowana jako kurs mindfulness, jest jednak wsparciem dla osób, które pragną uważność praktykować samodzielnie. Już sama szata graficzna książki tchnie spokojem, pozwala zastygnąć w bezruchu, zatopić się w jej wyrafinowaną elegancję, a zarazem prostotę. Książka rozbudza zainteresowanie, może stanowić impuls do dalszego zgłębiania tematu czy skorzystania z profesjonalnego kursu mindfulness, ale przede wszystkim pozwala nam odnaleźć – dzięki wykonywanym ćwiczeniom – spokój.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz