wtorek, 30 czerwca 2020

Paulina Mechło "Superpamięć dla seniorów i nie tylko"

Tytuł: Superpamięć dla seniorów i nie tylko 
Autor: Paulina Mechło 
Wydawnictwo: Sensus 


Pamięć jest wyższa funkcja korowa, którą posługujemy się w każdym momencie. Może ona być krótkotrwała, dotycząca bieżących wydarzeń (na przykład tego, gdzie położyliśmy klucze) oraz długotrwała. Wielokrotnie zdarza się tak lepiej pamiętamy wydarzenia rozgrywające się w młodości niż to, czy wyłączyliśmy żelazko czy zamknęliśmy mieszkanie wychodząc. Niestety, z czasem ilość neuronów w mózgu ulega zmniejszeniu, a patologiczne procesy związane z wiekiem, chorobami czy przewlekłym stresem, niszczą cenne komórki nerwowe i zaburzają funkcjonowanie tych, które są zdrowe. Efektem są problemy z pamięcią, osłabieniu ulegają również dokładność i szybkość przetwarzania materiału w pamięci krótkotrwałej. 

Jednak niezależnie od wieku, te procesy można zatrzymać i to z doskonałym skutkiem. W jaki sposób? Ogromne znaczenie dla utrzymania sprawności poznawczej, w tym pamięci, ma systematyczne stawianie wyzwań mózgowi. Istotna dla naszego ciała jest aktywność fizyczna, ale to regularny wysiłek intelektualny odgrywa wielką rolę przy utrzymaniu sprawności naszego mózgu. Dlatego też, kiedy nie jesteśmy już aktywni zawodowo, ale też gdy nasza aktywność wiąże się z wielkim stresem, bądź gdy wykonujemy pracę jednostajną, ważne jest, by angażować się w różnego rodzaju aktywności podtrzymujące pracę umysłu na wysokim poziomie. Jednym z takich sposobów jest rozwiązywanie wszelkiego rodzaju zagadek, łamigłówek, odszukiwanie podobieństw na rysunkach lub różnic na nich. W takiej „gimnastyce mózgu” pomóc może znakomity zbiór ćwiczeń autorstwa Pauliny Mechło pt. „Superpamięć dla seniorów i nie tylko”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus książka zawiera takie zadania na każdy dzień miesiąca, choć oczywiście sięganie po tę pozycję każdego dnia i rozwiązywanie zadań w kolejności, to tylko jeden ze sposobów korzystania z tej książki. 

Po zbiór Pauliny Mechło – psychologa i neurokognitywistki sięgnąć mogą (jak już wskazuje sam tytuł) nie tylko seniorzy. To również ćwiczenia odpowiednie dla nastolatków, studentów, osób pracujących i tych, którzy – z różnych względów – nie są aktywni zawodowo. Nie ma bowiem limitu wieku przy tych ćwiczeniach, szczególnie, że już po kilku dniach regularnej praktyki z pewnością zauważymy zmiany w przyswajaniu informacji czy koncentracji. Podczas wykonywania różnych ćwiczeń, doświadczać będziemy fizycznej obecności siebie tu i teraz (zaznaczać dzień, godzinę, pogodę), zastanawiać się, co dobrego nas w ciągu ostatniego roku spotkało, wyszukiwać podobne figury na obrazkach oraz wykonywać obliczenia matematyczne. Postaramy się też odtworzyć przebieg ostatnich dni, oddamy się również radosnej twórczości kolorując rysunek. Wspominać będziemy odwiedzone miejsca, z podanych liter układać będziemy wyrazy, zapamiętywać określone kształty po to, by następnie je odtworzyć. 

Poprawa pamięci z tą książką z rękach to proces, który już w ciągu miesiąca daje wspaniałe rezultaty. Co więcej, wykonywane ćwiczenia stają się bodźcem do wspomnień, a także do zastanawiania się, w jaki sposób jesteśmy aktywni, co nas otacza i z czego jesteśmy zadowoleni. Integralną częścią publikacji są odpowiedzi do niektórych ćwiczeń, ale – gwarantuję – że z każdym dniem będziemy sięgać do nich rzadziej. Wzrośnie bowiem nasza zdolność do analizy informacji, przetwarzania danych, odwzorowania, poprawi się koncentracja i spostrzegawczość. A codzienne życie stanie się mniej uciążliwe, my zaś – bardziej usatysfakcjonowani i kreatywni! 


2 komentarze: