wtorek, 30 czerwca 2020

Elisabeth Carpenter "Tylko matka"

Tytuł: Tylko matka 
Autor: Elisabeth Carpenter 
Wydawnictwo: Albatros 


Miłość matki do dziecka jest bezwarunkowa i nic nie jest w stanie tego zmienić, niezależnie od tego, jakie to dziecko jest lub co zrobiło. Podobnie, każda matka zrobiłaby wszystko, by ochronić dziecko przed złem, przed bólem i smutkiem. Jak jednak daleko mogłaby w tym chronieniu dziecka się posunąć? Czy mogłaby zataić pewne fakty lub skłamać, gdyby wiedziała, że to pozwoli uniknąć mu poważnych konsekwencji? 

Erica Wright kocha swojego syna mimo tego, iż od siedemnastu lat odbywa karę pozbawienia wolności za zabójstwo miejscowej nastolatki, Lucy. Miał dwadzieścia lat, kiedy popełnił rzekomo tę zbrodnię, a zamiast czerpać z życia, utknął w więzieniu. Nie posiadał jednak alibi na czas śmieci dziewczyny, natomiast wcześniej spotkał się z nią, uznano zatem właściwie bez skomplikowanego śledztwa, że to on ją udusił i zgwałcił, a zwłoki porzucił w lesie. Chłopak, z którym rzekomo wtedy był, rozpłynął się w powietrzu, nigdy go ani nie odnaleziono, ani nie potwierdzono jego tożsamości. I tylko Erica wciąż usiłuje go odnaleźć wierząc, albo chcąc wierzyć w słowa syna. 

Minione lata były dla niej trudne. Skazana na społeczny ostracyzm, mniej lub bardziej jawną agresję, egzystowała wciąż w mieście, w którym mieszkają rodziny ofiar. Ofiar, bo niemal w tym samym czasie zginęła inna nastolatka i ją również znaleziono zamordowaną. Brakło dowodów, by powiązać jej śmieć z Craigiem Wright, choć policja szybko przestała szukać mordercy, jakby potwierdzając, że również za tę śmierć chłopak jest odpowiedzialny. 

Jak w takiej sytuacji odnajdzie się po wyjściu z więzienia w społeczeństwie sam Craig, skoro jego matka tego nie potrafi? Przekonamy się o tym dzięki powieści pt. „Tylko matka”, autorstwa Elisabeth Carpenter. Opublikowany nakładem Wydawnictwa Albatros wstrząsający thriller, to zarazem opowieść o bezmiarze matczynej miłości i ludzkiej podłości. Po książkę sięgnąć mogą zatem zarówno te osoby, które cenią sobie mocną literaturę i kryminalne zagadki, jak i te, które skłaniają się ku powieściom obyczajowym czy psychologicznym. 

Kiedy Craig wraca do domu, jest już innym człowiekiem, a funkcjonowanie z nim pod jednym dachem, nawet matce sprawia trudność. Szczególnie, że jest tak naprawdę dorosłym mężczyzną, którego prawie nie zna, a na dodatek zaczyna zachowywać się skrajnie nieodpowiedzialnie, znikając na długie godziny czy podrywając dziewczyny w barze. Kiedy jedna z nich, siedemnastoletnia Leanne znika, a na dodatek przed śmiercią była widziana w towarzystwie Craiga wydaje się, że historia się powtarza… 

Czy Craig rzeczywiści jest odpowiedzialny za zabójstwo? A może za wszystkie trzy morderstwa? Czy matka wytrwa w wierze niego, mimo odkrycia, jakiego dokonała? Czy przyjaciel Craiga jest jedynym, który jest w stanie z nimi rozmawiać? Czy Luke Simmons z lokalnej gazety „Chronicle” pomoże odkryć prawdę i czy uratuje ona czy raczej pogrąży Craiga? Te wszystkie pytania pojawiają się w trakcie lektury książki, choć teoretycznie znamy na nie odpowiedź, na dość wczesnym etapie lektury identyfikując mordercę. Naprawdę będziemy musieli jednak poczekać, choć przy tym tempie akcji i stopniu naszego zaangażowania, nawet nie zauważamy upływu czasu. 

Wciągająca fabuła, doskonała kompozycja tekstu, pozwalająca wypowiedzieć się bohaterom, a na dodatek niezwykle plastyczny obraz aktów przemocy psychicznej i fizycznej niemal agresji pod adresem matki skazanego, stanowią o wyjątkowości książki. Bez wątpienia jest to jedna z tych powieści, której długo się nie zapomina, zadając sobie pytania o rozmiar matczynej miłości i … poziom obłudy niektórych osób i zgniliznę ich duszy … 1 komentarz: