piątek, 17 lipca 2020

Monika Janiszewska, Katarzyna Kucewicz "Pięknie odmienni"

Tytuł: Pięknie odmienni. Jak uwolnić związek od codziennych sprzeczek i nieporozumień
Autor: Monika Janiszewska, Katarzyna Kucewicz 
Wydawnictwo: Sensus 


Początki zwykle są piękne. Jego rozczula fakt, że Ona drobiazgowo planuje wakacyjny bagaż i zabiera pół domu, by niczego im nie zabrakło, a ona zawsze świetnie się prezentowała, nawet na dzikiej plaży. Ona wzrusza się, kiedy On przynosi jej zerwane po drodze polne kwiaty czy spontanicznie zabiera ją w cudowne miejsca, do których sama nigdy by nie trafiła. Dlaczego zatem kilka miesięcy później te same zachowania, które kiedyś były urocze zaczynają drażnić i mogą stać się zarzewiem potężnego konfliktu, prowadzącego nawet do rozstania? Tak naprawdę codzienne życie, obowiązki i stojące przed nami wyzwania weryfikują nasze oczekiwania i wyobrażenia dotyczące związku. Musimy wówczas odpowiedzieć sobie na pytanie na ile akceptujemy wady czy nawyki naszego partnera? Na ile wyobrażamy sobie dalsze z nim życie? Każdy z nas niesie w sobie bowiem listę zachowań czy postaw, które jest w stanie tolerować i tych, których absolutnie tolerować nie może. Zamiast jednak zamilknąć obrażona po tym, jak On po raz dziesiąty nie zamknie klapy od sedesu czy odejdzie od stołu pozostawiając brudny talerz, zamiast wyjść bez słowa po tym, jak pięć minut Jej przygotowań do wyjścia zamienia się trzydzieści, lepiej powiedzieć o tym, co nam przeszkadza i czego od drugiej osoby oraz związku oczekujemy. 

W jaki sposób to zrobić i dlaczego jest to takie trudne? Jak komunikować się w relacjach z partnerem i odnaleźć w rożnych sytuacjach? Odpowiedź na te pytania przynosi lektura znakomitej książki pt. „Pięknie odmienni”, która zmienia diametralnie nasz sposób patrzenia na partnera/partnerkę, związek, a także … na nas samych. Monika Janiszewska, dziennikarka oraz Katarzyna Kucewicz, psycholożka, psychoterapeutka, terapeutka zaburzeń seksualnych, w opublikowanej nakładem Wydawnictwa Sensus książce pokazują, w jaki sposób wyniesione przez nas z domu czy nabyte w dorosłym życiu nawyki, przyzwyczajenia, schematy wpływają na nasz związek i jego postrzeganie, a także w jaki sposób rozmawiać, by dialog był konstruktywny i doprowadził do polepszenia jakości wspólnego bycia razem i czerpania radości ze związku. Po książkę sięgnąć mogą nie tylko osoby będące w problematycznych relacjach, ale również te, które żyją samotnie, a także te, które doświadczyły już rozpadu związku (czasami nawet niejednego). 

Przedstawione w książce historie sześćdziesięciu par, które borykają się z problemami związanymi głównie z określonymi zachowaniami partnera oczywiście nie wyczerpują pełnego katalogu nawyków czy działań, które mogą przeszkadzać w naszej relacji / drugiej osobie, ale z pewnością mogą stanowić cenną lekcję funkcjonowania w różnych warunkach i sytuacjach. Autorki, w dwóch rozdziałach, zebrały historie związków, w których problemy mogą być związane z dziedzictwem rodzinnymi (wyniesionymi z domu schematami myślenia, nawykami, a także … z samą rodziną) oraz z różnicami pomiędzy partnerami (począwszy od pomysłów na weekend, poprzez stosunek do rzeczy, własnego zdrowia i otaczającego nas świata, aż po kwestie związane z higieną osobista). Rozdział trzeci traktuje o rozmowie, kompromisie, a także o rozstaniu – bowiem być może właśnie takie rozwiązanie będzie w naszej sytuacji najlepsze. 

Z książki wyłania się obraz związku może nie idealnego (bo taki nie istnieje), ale takiego, w którym partnerzy dobrze się ze sobą czują, wzajemnie się wspierają, ale przede wszystkim ze sobą rozmawiają. Bo to rozmowa właśnie, jasne określenie tego, co jest dla nas akceptowalne, a co nie, z czym się zgadzamy, a z czym nie, jest kluczem do stworzenia dobrego związku. Lektura książki, a dokładnie określonych sytuacji, w jakich znalazły się opisywane pary, a przede wszystkim opis działań, które mogłyby w danej sytuacji podjąć, by dany problem rozwiązać, może realnie dopomóc i nam, może stanowić podpowiedź, jak uporać się z danym problemem, a przede wszystkim – jak zacząć o nim rozmowę. Wszak na początku było słowo i warto nauczyć się właściwie je wykorzystywać!


2 komentarze: