wtorek, 21 lipca 2020

Paulina Mechło, Olga Geppert "Trening innowacyjnego myślenia. Rozwiń swój kreatywny potencjał w 31 dni"

Tytuł: Trening innowacyjnego myślenia. Rozwiń swój kreatywny potencjał w 31 dni 
Autor: Paulina Mechło, Olga Geppert 
Wydawnictwo: Sensus 


Kreatywność, innowacyjność – to dwa pojęcia, które często pojawiają się w ogłoszeniach pracodawców, poszukujących ludzi obdarzonych właśnie takimi umiejętnościami. Bez wątpienia każdy z nas potrafi docenić zalety bycia kreatywnym, jednak bardzo często mylnie jest ta kreatywność interpretowana. Otoczona nimbem tajemnicy urasta do rangi wiedzy tajemnej niedostępnej dla ogółu. Traktowana jako natchnienie, przypisywana artystom, wielkim wynalazcom, tak naprawdę … może stać się udziałem każdego z nas. 

I ty możesz zostać kreatywnym – chciałoby się powiedzieć sięgając po książkę Pauiny Mechło oraz Olgi Geppert. Poradnik, a właściwie zeszyt ćwiczeń pt. „Trening innowacyjnego myślenia”, opublikowany nakładem Wydawnictwa Sensus, to wyjątkowa propozycja, która – jak czytamy – pomoże nam rozwinąć swój kreatywny potencjał w 31 dni. Dlaczego akurat miesiąc? Bowiem w książce znajdziemy ćwiczenia przewidziane na każdy dzień, co pozwala traktować nam dążenie do kreatywności jako proces i obserwować na bieżąco jego efekty. A te pojawiają się już nawet po kilku dniach, kiedy ze zdumieniem stwierdzimy, że zaczynamy inaczej patrzeć na otaczającą nas rzeczywistość, więcej dostrzegać, więcej czuć i … zyskujemy bodziec do zmian i przekształceń tej rzeczywistości. 

Dlatego też po książkę mogą sięgnąć wszyscy, nie tylko osoby poszukujące pracy i pragnące sprostać wymaganiom pracodawców, ale również te, które już od dawna zajmują dane stanowisko, a dzięki treningowi będą w stanie podejść do swoich obowiązków ze „świeżym” spojrzeniem, być może reorganizując swoją codzienność w celu podniesienia wydajności. To także książka dla tych, którzy na co dzień mają za zadanie kreatywnością się wykazywać: dla artystów, architektów, inżynierów, sprzedawców, a także tych, którzy zajmują się organizacją zabaw dla dzieci – oni mogą dodatkowo czerpać inspirację od dzieci, książka zaś pozwoli im podejść do pracy z otwartym umysłem i gotowością uczenia się od małych podopiecznych. 

Autorki przekonują nas, że wszyscy z natury jesteśmy kreatywni, wystarczy tylko tę kreatywność w sobie pobudzić i pielęgnować. W jaki sposób? Warto zacząć właśnie od aktywnej lektury książki, która zawiera zbiór różnego rodzaju zadań, rozpisanych – niczym prawdziwy trening – na każdy dzień. Zmiany rozpoczniemy od określenia poziomu kreatywności na dany dzień, a także od określenia czym jest pożądany dla nas poziom kreatywności i po czym poznamy, że go osiągnęliśmy. 

W tej swego rodzaju pracy domowej na każdy dzień, znajdują się takie ćwiczenia, jak wymyślanie nietypowych zastosowań książki, sposobów ulepszenia najczęściej używanych przedmiotów, czy opracowania nowej koncepcji … powstania życia lub świata. Zastanawiać się będziemy nad muzyką Marsjan, rysować będziemy wytwory naszej wyobraźni, wykorzystując przedstawione figury geometryczne, wymyślać będziemy również sytuacje wymuszające szybkie znalezienie kreatywnego rozwiązania. 

Każdy dzień sumiennej pracy nad sobą przynosić nam będzie progres, tym bardziej satysfakcjonujący, że możliwy do zaobserwowania i przynoszący wieloaspektowe korzyści. I nawet jeśli nie chcemy powtórzyć sukcesu Archimedesa czy Kopernika, nawet nie marzymy o karierze wynalazcy czy artysty, to każdy z nas może być taką małą kopalnią pomysłów, a szybkość w odnajdywaniu kreatywnych rozwiązań docenimy nie tylko my sami, ale też nasi bliscy oraz przełożeni. Pamiętaj zatem, że i Ty możesz być kreatywny! 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz