środa, 7 października 2020

Carol Vorderman "Jak uczyć się skutecznie. Jakie to proste!"

Tytuł: Jak uczyć się skutecznie. Jakie to proste!
Autor: Carol Vorderman
Wydawnictwo: Arkady


Spędzasz długie godziny ucząc się do egzaminów, a i tak nie osiągasz takich efektów, które by cię zadowoliły? A może zupełnie nie możesz opanować danej partii materiału, mimo że bardzo się starasz? Tak naprawdę problemy te dotyczą wielu osób. I choć z zazdrością spoglądamy zwykle na tych, którzy z uczeniem się nie mają kłopotów, to tak naprawdę również my możemy osiągnąć taką efektywność. W jaki sposób? Nie chodzi wcale o godziny spędzone na nauce, ale o dobór właściwych metod i narzędzi do nauki.
O tym, w jaki sposób się uczyć, a właściwie w jaki sposób się uczyć, by się nauczyć, mówi książka pt. „Jak uczyć się skutecznie. Jakie to proste!”, opublikowana nakładem Wydawnictwa Arkady. Poradnik, przygotowany przez Carol Vorderman – prezenterkę telewizyjną, słynącą ze swoich uzdolnień matematycznych oraz działań na rzecz wspierania edukacji, to tak naprawdę lektura dla wszystkich – zarówno dla uczniów, studentów, jak i dla pracowników zawodów wymagających przyswojenia sobie dużej ilości przepisów czy instrukcji. To także poradnik dla rodziców, którzy chcieliby pomóc swoim dzieciom w poprawie szkolnych wyników, a nie wiedzą, w jaki sposób tego dokonać.

Już sama wizualna strona poradnika ucieszy wszystkich wzrokowców – mamy kolory, odpowiednie podziały sekcji, są jednak również listy preferowane przez osoby reprezentujące logiczny styl uczenia się. Przede wszystkim jednak znajdziemy tu skondensowaną wiedzę na temat procesu uczenia się, a także planowania, technik zdawania egzaminów czy też nauczania online, z którym obecnie mamy (nie tylko z uwagi na pandemię) coraz więcej do czynienia.

Książka podzielona jest na osiem części, z których każda odsłania przed nami kolejne aspekty procesu uczenia się. Przede wszystkim, żeby zrozumieć dlaczego różne techniki są tak istotne, musimy zrozumieć, w jaki sposób się uczymy, dowiedzieć się, jak pracuje mózg i poznać swój indywidualny styl uczenia się, bowiem wówczas bez problemu będziemy mogli dostosować do niego techniki przyswajania informacji. Z drugiego rozdziału poradnika dowiemy się również, w jaki sposób radzić sobie z presją oraz jak ważna jest w czasie nauki dbałość o kondycję. Być może będziemy musieli przeorganizować przestrzeń do nauki – dobrze zorganizowane miejsce pracy (wygodne krzesło z oparciem, ścienny plan zajęć, przybory biurowe, notatki i segregatory do ich porządkowania itp.) wspiera bowiem proces nauki. Dowiemy się ponadto, jak ważne jest dobre zarządzanie sobą w czasie, by nie marnować cennych minut, a także ... robienie sobie przerw. Po to jednak, by oszacować postępy i zamierzenia oraz zaplanować swój rozwój osobisty.

Rozdział trzeci przynosi nam wiedzę na temat pozyskiwania i wykorzystywania informacji. Dowiemy się, w jaki sposób efektywnie te informacje pozyskiwać, jak rozwijać umiejętność szybkiego czytania czy też korzystać ze wsparcia innych. Odkryjemy lub udoskonalimy także swój styl robienia notatek, przekonamy się ponadto, czym jest myślenie krytyczne i w jaki sposób możemy je rozwijać. Rozdział czwarty, niezwykle aktualny w ostatnich kilku miesiącach, dotyczy nauki online. Poznamy dzięki niemu rodzaje źródeł, z których w trakcie nauki możemy korzystać, nauczymy się używać wyszukiwarki w sposób efektywny, odnajdziemy się w wirtualnym środowisku nauki i zadbamy o bezpieczeństwo w sieci.

Kolejny rozdział przybliża nam techniki powtarzania materiału, poznamy również powszechne kłopoty z powtarzaniem związane. Nauczymy się sporządzać (i przestrzegać) plany powtórek oraz przekonamy się, jak działają metody aktywnego uczenia się. W rozdziale szóstym znajdziemy natomiast informacje dotyczące technik zdawania egzaminów, w zależności od ich rodzajów, zapoznamy się ponadto z radami i wskazówkami, które warto stosować w dniu egzaminu. Kolejny rozdział podpowiada, w jaki sposób radzić sobie z paraliżującym nas lękiem, zaś ostatni – ósmy rozdział, zawiera streszczenia wszystkich poprzednich, umożliwiając szybki powrót do najważniejszych kwestii oraz szereg przydatnych narzędzi, takich jak plany pracy do wypełnienia czy listy kontrolne, pozwalając nam zastosować zdobytą wiedzę w praktyce. Lektura poradnika, a następnie odnalezienie własnego stylu nauki, wdrożenie metod efektywnej nauki, powtórek, pomoże nam w zauważalny sposób podnieść naszą wydajność i ograniczyć czas spędzany na nauce. A dzięki temu zyskamy cenne godziny na realizację naszych zainteresowań i pasji, bez uszczerbku na ocenach!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz