wtorek, 6 października 2020

Claire Douglas "Odwet"

Tytuł: Odwet 
Autor: Claire Douglas 
Wydawnictwo: W.A.B. 


Myśląc o zamianie domów, większość z nas ma w pamięci znakomitą amerykańską komedię romantyczną, opowiadająca o losach dwóch młodych kobiet, które zamieniły się domami na czas Bożego Narodzenia. Zamiana ta, stworzyła im okazję do spojrzenia na swoje życie z innej perspektywy, ale i do zaczęcia wszystkiego od nowa. Doskonałej obsadzie towarzyszyły piękne krajobrazy i sielskie sceny rodem z bajki, nic zatem dziwnego, że na taką zamianę byłoby chętnych bardzo wiele osób. Rzeczywistość niestety rozmija się z tym wyobrażeniem, musimy bowiem pamiętać, że otwieramy swoje podwoje dla całkowicie obcych nam osób, i nawet jeśli nie mamy nic do ukrycia, to skazujemy się nie tylko na naruszenie naszej prywatności, ale i poczucia bezpieczeństwa. 

Boleśnie przekonało się o tym młode małżeństwo, Libby i Jamie Hall. Dramatyczne wydarzenia ostatnich tygodni – pożar w szkole, w której uczy kobieta oraz poronienie sprawiły, że potrzebuje nabrać sił i ukoi nieco nadwyrężone nerwy. Szczególnie, że zazwyczaj silna i przebojowa, pod wpływem silnego stresu przemieniła się w paranoiczkę, która we wszystkim widzi niebezpieczeństwo. Niestety nie dostrzegła go jednak w ulotce, która trafiała do jej skrzynki. Była to oferta zamiany domu w Kornwalii z widokiem na morze na ich skromne mieszkanie w Bath. Małżeństwo Heywood, które taką propozycję złożyło, kierowało się rzekomo bliską odległością pomiędzy mieszkaniem, a szpitalem, w którym operację przechodzić ma ich ciężko chora córka. Na tej zamianie skorzystałby również Jamie, który po zwolnieniu z pracy próbuje rozwinąć własną działalność, co także obarczone jest dużym stresem. 

Nic zatem dziwnego, że Libby i Jamie postanawiają odpowiedzieć na ogłoszenie, trafiając tym sposobem do luksusowej rezydencji, wypełnionej pięknymi przedmiotami, na każdym kroku przypominającej o wysokim statusie materialnym właścicieli. Radość z tej nieuczciwej nieco zamiany zostaje jednak przytłumiona przez dziwne zdarzenia, z którymi małżeństwo musi się zmagać. Rozbłyskające światła, włączająca się muzyka, otwarte drzwi, które wcześniej zamykali, używany osobisty komputer – to zaledwie nikła część tego, co zaczyna się dziać, i to nie tylko w willi, ale i w życiu pary. Może nie zwróciliby zbytnio na to uwagi, gdyby nie przekonanie Libby, że są obserwowani, pozornie niewinny wypadek w trakcie wycieczki, który mógł skończyć się tragicznie, zatrucie pokarmowe, czy … zakrwawiony gorset, wykopany przez psa w ogródku willi. Zgłoszenie na policję tej sprawy wiąże się nie tylko z koniecznością opuszczenia przepięknej posiadłości i powrotu do Bath, ale również wiąże się z niemałym zaskoczeniem. Co więcej, staje się początkiem niepokojących wydarzeń, sukcesywnie pozbawiających małżeństwo wszystkiego, od poczucia bezpieczeństwa począwszy. 

Jaki sekret dotyczący małżeństwa Heywood odkryła Libby? Co sama ukrywa? Czy jej mąż jest z nią całkowicie szczery i czym naprawdę zajmuje Jamie pracując przy komputerze? Czy z zachodzącymi wydarzeniami ma coś wspólnego Hannah, partnerka Jamiego z lat młodości, wciąż obecna w jego życiu? To tylko kilka z dziesiątek pytań rodzących się w trakcie lektury doskonałej powieści pt. „Odwet”. Claire Douglas, w opublikowanym nakładem Wydawnictwa W.A.B, thrillerze zadbała o to, by ogarnął nas lęk, pochodzący z niewiadomego źródła. To bowiem książka, w której wszystko może się wydarzyć i niczego nie sposób przewidzieć. A już na pewno nie tego, co zaczyna się dziać w życiu pary, po powrocie do domu. 

Po książkę sięgnąć powinni nie tylko czytelnicy lubiący nagłe zwroty akcji, ale też wszyscy, którzy cenią sobie dreszczyk emocji, nieustanne napięcie towarzyszące lekturze, nie mijające zresztą po jej zaskakującym zakończeniu. Frapująca fabuła, wspaniale zarysowani bohaterowie, ale przede wszystkim atmosfera grozy, która towarzyszy nam niemal od pierwszych stron sprawiają, że od tej powieści nie można się oderwać. Tym samym nazwisko autorki warto zapamiętać, niecierpliwie wypatrując kolejnych jej powieści. Warto też zastanowić się nad sobą i własnym postępowaniem, a także tym, jakie informacje i komu udostępniamy, jak dalece dopuszczamy innych do wiedzy o naszym życiu. „Odwet” to powieść napisana zdecydowanie ku przestrodze! 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz