czwartek, 8 października 2020

Robert Janowski "Wielcy muzycy"

Tytuł: Wielcy muzycy
Autor: Robert Janowski
Wydawnictwo: Dwukropek


Muzyka towarzyszy nam każdego dnia, od chwili narodzin, a nawet jeszcze wcześniej, bowiem już w brzuchu mamy odbieramy bodźce dźwiękowe i jesteśmy w stanie na nie reagować. Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje, za jej sprawą można budować nastrój, może pozwolić nam się zrelaksować lub też przeciwnie – pobudza do działania. Muzyka staje sak ważna, że bardzo często zarówno kompozytorzy, jak i wykonawcy, są w stanie realnie wpłynąć na nasze życie. Co więcej, niektórzy z nich mają taką siłę oddziaływania, że przechodzą oni do historii, a ich utwory stają się ponadczasowymi przebojami, łączącymi pokolenia.
O twórcach muzyki rozrywkowej i jej wykonawcach, o osobach, o których świat nigdy nie zapomni, przeczytać możemy w fantastycznej książce Roberta Janowskiego pt. „Wielcy muzycy”. Choć opublikowana nakładem Wydawnictwa Dwukropek pozycja adresowana jest do dzieci w wieku szkolnym, to tak naprawdę również rodzice i opiekunowie powinni po nią sięgnąć, bowiem to okazja, by nie tylko przypomnieć sobie przeboje nucone przez całą Polską, a nawet cały świat, ale i powspominać z sentymentem przeszłość. To również doskonała szansa na zacieśnienie więzi z dzieckiem, na opowieści o przeszłości i o tym, jak wyglądało nasze dorastanie przy muzyce. Radość z obcowania z książką jest tym większa, że możemy zachwycać się również ilustracjami stworzonymi przez Macieja Szymanowicza, przybliżającymi nie tylko sylwetki artystów, ale oddającymi klimat danej muzyki. Przy tym wszystkim ten wyjątkowy album muzyczny jest spójny i … ponadczasowy.

Kogo spotkamy na kartach książki i jakie gwiazdy autor uznał za wielkich muzyków? W książce przedstawione zostały sylwetki ponad trzydziestu wspaniałych muzyków lub zespołów. Przeczytamy nie tylko o nich czy ich muzyce, dokonaniach, ale odkryjemy także, co sprawiło, że stali się rozpoznawani na całym świecie, a pamięć o nich trwa od lat. Poznamy fakty dotyczące m.in. Louisa Armstronga, barwnego Davida Bowie, nieprzewidywalnego Jamesa Browna czy króla country – Johnny`ego Casha. Nie ma chyba osoby (przynajmniej w USA), która nie kojarzy przeboju „Georgia on my mind”, zatem Robert Janowski przybliża również sylwetkę takiej gwiazdy, jak Ray Charles, a także Erica Claptona, Milesa Davisa czy Boba Dylana.Spotkamy ponadto królową soulu, czyli Arethę Franklin i właścicielkę pięciooktawowej skali głosu, Whitney Houston. Na stronach książki pojawia się również jedyny w swoim rodzaju Michael Jackson, królowa muzyki pop, czyli Madonna, a także królowa piosenki francuskiej – Edith Piaf. To zaledwie niewielka część gwiazd uznanych przez Janowskiego za wielkich muzyków, a my musimy przyznać, że niezależnie od naszych preferencji, każda z tych postaci czy każdy zespół rzeczywiście wyróżnia się wśród innych. To postacie szokujące, barwne, obdarzone wielkim talentem, czasami wielkie osobowości, czasami jednostki słabe i pełne wad, najpełniej wyrażające się poprzez muzykę. Ta muzyka niekiedy mówiła o nich więcej, niż oni sami chcieli zdradzić, wpływała na muzyczne gusta milionów odbiorców, kształtowała je, wyznaczała nowe drogi.

Dlatego też ten album o wielkich muzykach, będący już czwartym z serii „Wielcy ludzie”, to wyjątkowa gratka nie tylko dla fanów muzyki, ale i dla wszystkich, którzy tylko pozwolą autorowi zabrać się w tę niezwykłą podróż. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz