niedziela, 27 grudnia 2020

Stefanie Stahl „Kochaj najlepiej, jak potrafisz! O sztuce bycia razem”

Autor: Stefanie Stahl 
Wydawnictwo: Otwarte 


Statystyki alarmują: z roku na rok zawieramy coraz mniej związków małżeńskich, coraz szybciej się też rozstajemy – niezależnie od tego, czy jesteśmy w sformalizowanych czy też wolnych związkach. W świecie, gdzie wszystko dzieje się szybko, gdzie liczy się, by mieć, gdzie ilość bodźców docierających do naj każdego dnia jest ogromna, nie chcemy już marnować czasu na związek, który nie jest taki, jaki sobie wymarzyliśmy. Przyzwyczajani do rzeczywistości, w której raczej się wyrzuca niż skleja nie chcemy, ale też i nie potrafimy wypracować rozwiązać, nie potrafimy ratować związku, nie potrafimy nawet porozmawiać o tym, co w tym związku nas bolało, co było nie takie, jakie powinno być. 

A jednak bardzo często związek można uratować, można też uratować naszą miłość. Jak pisze Stefanie Stahl, niemiecka psycholożka i terapeutka „ludzie (…) w zdecydowanej większości mają w sobie potencjał, aby stworzyć ze swoim partnerem – także obecnym – szczęśliwą relację. Jednak, żeby to osiągnąć, należy nauczyć się kilku rzeczy (…)”. O tym, jakie to rzeczy, możemy przekonać się dzięki lekturze poradnika pt. „Kochaj najlepiej, jak potrafisz! O sztuce bycia razem”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Otwarte książka Stahl pokazuje, jakie umiejętności są niezbędne do tego, by być w szczęśliwym związku, i jak je zdobyć. Dowodzi też, spełniony związek to nie kwestia szczęścia, ale osobistych decyzji i wewnętrznego nastawienia. 

Poradnik adresowany jest nie tylko do osób borykających się z problemami w związku, ale także do wszystkich tych, którzy mają udane związki, a także do tych, którzy miłości dopiero poszukują. Klucz do szczęśliwego związku tkwi w zachowaniu równowagi pomiędzy dopasowaniem się a posiadaniem własnego zdania, czyli pomiędzy więzią a autonomią. Autorka wyraża przekonanie, że na wybór osoby, z którą chcemy spędzić życie oraz na fakt, czy związek jest udany czy też nie, wpływa więź i autonomia praz podporządkowanie i poczucie własnej wartości. Tak naprawdę wszystkie kwestie związane z naszym wspólnym życiem, od kompromisów poprzez wychowywanie dzieci, można zredukować właśnie do wymienionych wcześniej czynników. 

Autorka o tej umiejętności tworzenia oraz utrzymania związków pisze niezwykle zajmująco i prostym, zrozumiałym dla każdego językiem, inaczej niż inne dostępne poradniki, podając zarówno przykłady, jak i proponując ćwiczenia mające na celu przepracowanie danej kwestii czy wykształcenie określonych postaw. Pokazuje, że podstawowe ludzkie potrzeby tworzenia więzi, autonomii i wyrażania siebie mają wpływ na kształtowanie się relacji. Stehl dowodzi również, że niemal zawsze można odnaleźć szczęście w miłości czy polepszyć umiejętność wchodzenia w związki oraz zachowanie autonomii, a także ustabilizować poczucie własnej wartości. 

Stehl pisze również o różnicach w zachowaniu kobiet i mężczyzn, przejawiających się między innymi w autonomii oraz tworzeniu więzi, o znaczeniu pierwszych lat życia dla kształtowania się naszego wewnętrznego programu – wówczas powstają głębokie uwarunkowania, zwane wdrukowanymi wzorcami, które określają sposób, w jaki sposób postrzegamy siebie i interpretujemy zewnętrzną rzeczywistość. Niezwykle interesujący jest rozdział poświęcony strategiom obronnym, czyli nieświadomemu uruchamianiu różnych prób rozwiązania problemu, stworzonego wcześniej przez nasze negatywne schematy myślowe. Wspomina o Dziecku Cienia, czyli tej części naszego wewnętrznego Dziecka, która doznała zranienia czy doświadczyła negatywnych przeżyć związanych z rodzicami. W opozycji do przejmowania kontroli przez Dziecko Cienia, pisze też o odkrywaniu swojego Dziecka Słońca, będącego symbolem zdrowych obszarów naszej osobowości. 

Poruszane przez autorkę treści, docieranie do głębi problemu, a nie rozwiazywanie tylko bieżąco pojawiających się kłopotów czy ognisk zapalnych wyróżniają tę książkę na tle innych. Podobnie jak liczne przykłady oraz ćwiczenia, prowadzące do rzeczywistej zmiany postaw.

1 komentarz:

  1. Temat trudno, warto go pogłębiać, żeby nauczyć się pielęgnować swoją miłość ;)

    OdpowiedzUsuń