wtorek, 19 stycznia 2021

Francesca Fabris „Czym jest … przyjaźń. Na Katechezie i w domu”

Tytuł: „Czym jest … przyjaźń. Na Katechezie i w domu” 
Autor: Francesca Fabris 
Wydawnictwo: Jedność 


W szkole możemy mieć wielu kolegów, ale kiedy zamieniają się oni w przyjaciół? Kiedy możemy mówić o przyjaźni, nazwać kogoś swoim przyjacielem? Na co tak naprawdę w przyjaźni możemy liczyć, czego oczekiwać i czym tak naprawdę ta przyjaźń jest? Czy się różni na przykład od miłości? Tak naprawdę przyjaźń, jako temat powszechny, wywołuje u dzieci wiele pytań, próbują one zrozumieć bowiem jej istotę, a to nie jest łatwe nawet dla osoby dorosłej. 

Warto zatem sięgnąć po literaturę, która nie tylko ułatwi zrozumienie tego uczucia, ale dostarczy przykładów tych przyjaźni, które warto pielęgnować. Książka z popularnej serii omawiającej problematyczne zagadnienia związane z uczuciami i emocjami pt. „Czym jest … przyjaźń. Na Katechezie i w domu”, to niezwykły zbiór historii o pięknej przyjaźni, jakiej warto w życiu poszukiwać i o jaką warto dbać. To książka, która może być wykorzystywana zarówno w szkole, jak i w domu, ułatwiając rodzicom i opiekunom rozmowę, ale także kształcenie już u dzieci właściwych postaw, przez pokazywanie wzorców godnych naśladowania. Książka adresowana jest do dzieci w wieku szkolnym, jednak szczególnie w przypadku młodszych roczników warto posłużyć się dodatkowymi pytaniami czy objaśniać pewne kwestię, bowiem nie są one w stanie zrozumieć jeszcze i w pełni wykorzystać dla siebie symbolicznego znaczenia tekstów. 

Czytając piękną opowieść o Tomku i jego mamie zastanawiać się będziemy co robić, by nie stracić przyjaciela, a jednocześnie przekonamy się, że do przyjaźni nie można nikogo zmusić, przyjaciela nie można zniewolić, siłą zatrzymać. „Przyjaźń to otwarta dłoń” – mówi Tomek podsumowując rozmowę, a jego mama tłumaczy mu, że otwarta dlatego, iż jest ona zawsze gotowa do niesienia pomocy. W następnym opowiadaniu przekonamy się, że przyjaźń to również „zaraźliwa radość”. I to radość, którą trzeba dzielić, by się powiększała. 

Przyjaźń to także szlachetne czyny, które znaczą więcej, niż słowa, a także poświęcenie i gotowość niesienia pomocy temu, kto jej potrzebuje. To także uśmiech, o czym przeczytać możemy w opowiadaniu o „Dniu uśmiechu”, czyli o uśmiechu, który wędrował po świecie, aż pewnego dnia trafił do miasteczka, którego mieszkańcy byli wyjątkowo nerwowi. Swoją serdecznością odmienił jednak ich życie. Kolejna historia pokazuje, że prawdziwy przyjaciel potrafi zauważyć i docenić wszystkich, jest też „światłem w ciemności”, jak możemy przeczytać w kolejnym tekście. Z przyjacielem nie jest nam straszna nawet burza, bowiem łącząc swoje siły i płynąc w tę samą stronę bez trudu przetrwamy nawet w najgorszych okolicznościach. 

To tylko kilka zawartych w książce przykładów na to czym jest (i czym nie jest) przyjaźń i w jaki sposób o nią dbać. Właściwe zrozumienie przyjaźni i naszej roli pozwoli nam cieszyć się nią długo, czerpać radość z tej relacji, ale też poczuć się bezpiecznie. Lektura książki nie tylko pozostawia nas z pewnością, jaka powinna być przyjaźń ale też daje okazję do pracy nad nią. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz