wtorek, 19 stycznia 2021

Barbara Baffetti "Czym jest … czułość. Na Katechezie i w domu"

Tytuł: Czym jest … czułość. Na Katechezie i w domu 
Autor: Barbara Baffetti 
Wydawnictwo: Jedność 


Czym jest czułość? Jak wyrazić to subtelne uczucie, jak ubrać je w słowa? Jak zrozumieć jej istotę? Mimo iż coraz więcej mówi się o uczuciach, emocjach, doceniając ich rangę w naszym rozwoju i funkcjonowania, to czułości poświęca się niewiele miejsca. Tymczasem to dzięki czułości nasze relacje z innymi ludźmi mogą być tak wyjątkowe, a my sobie tak bliscy. 

O tym, czym ta czułość jest, a czym nie jest, jak rozmawiać o niej z dzieckiem, możemy przeczytać w pięknym zbiorze tekstów o czułości, wraz z pytaniami, które skłaniają do refleksji, które pozwalają zorientować się, jak kwesta czułości wygląda w naszym przypadku i odkryć, jak ważne jest to uczucie. Publikacja Wydawnictwa Jedność pt. „Czym jest … czułość. Na Katechezie i w domu”, autorstwa Barbary Baffetti, to nieocenione wsparcie dla Katechetów, pedagogów i rodziców, dające pretekst do rozmowy o uczuciach, pokazujące jak powinny wyglądać nasze relacje z innymi ludźmi. Pod każdym tekstem znajdziemy pytania i myśli, który powinny towarzyszyć nam dłużej, które skłaniają do poszukiwania odpowiedzi w sobie, a nawet do zmiany swojego nastawienia. 

W książce znajdziemy tekst poświęcone emocjom i miejscu czułości wśród nich, Autorka pokazuje nam, czym jest czułość i w jaki sposób może się przejawiać, co daje zarówno nam, jak i ludziom w naszym otoczeniu. Dowodzi również, że czułość to „najważniejszy odcień miłości”, bez niej bowiem nie może być mowy o rozkwicie miłości. Musi być ona karmiona czułością, rozumianą jako umiejętność pochylenia się nad drugim człowiekiem. 

Autorka zaznacza też, że czułość nie oznacza ckliwości czy sentymentalizmu, zachęca nas do tego, byśmy nie czuli obawy przed ujawnianiem swoich uczuć, przed przytulaniem i troską o drugiego człowieka. Pisze również, że czułość została wymyślona przez Pana Boga, że za każdym razem, kiedy odczuwamy potrzebę zrobienia czegoś wielkiego, działa w nas czułość. 

„Czułość jest szatą dla duszy” – pisze Baffetti tłumacząc, ze choć szata ta za każdym razem może mieć inny styl, to jednak będzie niepowtarzalna. Z pewnością znajdą się na niej różnego rodzaju klejnoty, jak pokora, a to dopiero początek jej przyozdabiania nimi. Dowiemy się także jak wygląda język czułości, i to niezależnie od tego, czy używamy słów, czy też gestów. 

Książka to zarówno napisane prostym językiem teksty, jak i wspomagające wyobraźnię rysunki, które doskonale odzwierciedlają uczucia i emocje. Mimo niewielkiej objętości, książka jest niewyczerpywalnym źródłem inspiracji i może posłużyć zarówno do prowadzenia zajęć, jak i do rozmów prowadzonych w zaciszu domowym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz