środa, 20 stycznia 2021

Louise Candlish "Tuż za ścianą"

Tytuł: Tuż za ścianą
Autor: Louise Candlish 
Wydawnictwo: MUZA SA
Niezależnie od wieku, nie ma chyba osoby, która nie zna historii o wspólnym zamieszkiwaniu w jednym bloku Pawła i Gawła. „Wolnoć Tomku w swoim domku” – to hasło stało się niezwykle popularne wśród sąsiadów, którzy nie mają oporów przed korzystaniem w pełni z wolności, jaką daje posiadanie własnych czterech ścian. Tyle tylko, że ta wolność zwykle oznacza prawdziwą gehennę dla sąsiadów. O ile jeszcze konieczność remontu, nawet z jego uciążliwościami, każdy akceptuje, to nawet odświeżenie mieszkania czy domu wymaga przestrzegania pewnych norm życia społecznego, obejmujących między innymi unikanie piłowania czy borowania po godzinie 22. To samo dotyczy zresztą słuchania głośnej muzyki (i to nie tylko w nocy), urządzania nieustannie imprez czy aktywności w inny sposób burzących ustalony porządek. 

Teoretycznie nie ma się co zatem dziwić mieszkańcom sielskiej ulicy Lowland Way, którym nowy sąsiad zakłócił rajską atmosferę, którą sobie przez lata wypracowali. Wyższa klasa średnia – tak można określić mieszkańców ulicy, to piękne rezydencje, ale i nieco zadufani w sobie mieszkańcy, przywiązujący bardzo dużą uwagę do pozorów, a także do właściwego wychowania dzieci. Do tego stopnia, że kolektywnie podjęto decyzję o wyłączeniu ulicy w niedzielę z ruchu, by dzieci mogły bawić się na niej bezpiecznie, czy też o pozostawieniu fragmentu starego murku o wartości niemalże historycznej. Kiedy do jednego z domów wprowadza się Darren Booth ze swoją partnerką Jodie, burząc święty spokój (i poczucie estetyki) mieszkańców, zwierają oni szyki w obronie swojej sielskiej ulicy. 

Trzeba im oddać sprawiedliwość, próbowali bowiem załatwić sprawę polubownie, informując nowego mieszkańca o nowych zwyczajach panujących na ulicy, a nawet wręczając mu drobny podarek na powitanie. Niestety rozburzenie murku i inne prace remontowe, brak dzieci (i tolerancji na ich krzyki), głośna muzyka i niecenzuralne słowa piosenek słuchanych przez Darrena, a na dodatek samochody, które remontuje i których na dodatek nie zamierza usuwać zgodnie ze zwyczajem, to wszystko sprawia, że kolejni sąsiedzi zaczynają pałać do niego nienawiścią. Gdzie leżą jej granice? 

Kiedy pewnego dnia dochodzi do tragedii, która odciska się piętnem na sielankowej okolicy, mieszkańcy są zaszokowani. Ale nie na tyle, by zgodnie twierdzić, że jedynym podejrzanym jest Darren Booth, sąsiad, który nieźle dał się im we znaki i którego zdążyli szczerze znienawidzić. Tyle tylko, że śledczy prowadzący sprawę od razu nabierają podejrzeń. Szczególnie, że każdy z mieszkańców wydaje się mieć swoje brudne sekrety i tajemnice, które po wyjściu na światło dzienne, zdumiewają. 

Jak zakończy się ta historia? Czy rzeczywiście winą za tragedię można obarczyć Darrena? Czy w ten sposób uda się pozbyć uciążliwego sąsiada? Przekonamy się o tym dzięki powieści pt. „Tuż za ścianą”, autorstwa Louise Candlish. Opublikowana nakładem Wydawnictwa MUZA SA powieść ma zadatki na prawdziwy bestseller. Niestety jej potencjał zupełnie nie został wykorzystany, choć docenić należy na pewno fabułę: klaustrofobiczna społeczność, w której każdy może się równać z Panią Dulską, wredny sąsiad, który burzy mir domowy, sprzeczne interesy, tragedia, a do tego pojawiająca się możliwość jej wykorzystania przeciwko nienawistnemu Darrenowi. To wszystko stanowi niemal gotową receptę na porywający thriller. Co zatem nie zadziałało? Być może mało emocjonujące dialogi, opisy, które zupełnie nie pozwalają wczuć się w sytuacje, a może sama konstrukcja książki, przeplatana zeznaniami, planami czasowymi. To wszystko składa się na powieść, która powinna zapierać dech w piersiach, ekscytować, sprawić, że inaczej zaczniemy patrzeć na swoich sąsiadów, tymczasem tak naprawdę … nudzi. 3 komentarze:

  1. To już druga recenzja o tej książce jaką czytam, że wcale nie jest mocnym thrillerem jak ją określało. Trudno ;/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czasami można właśnie się tak skusić, a później tym bardziej rozczarować.

      Usuń