czwartek, 21 stycznia 2021

Francesca Fabris "Czym jest … pokój. Na Katechezie i w domu"

Tytuł: Czym jest … pokój. Na Katechezie i w domu 
Autor: Francesca Fabris
Wydawnictwo: Jedność 


Słowo pokój wiele osób kojarzy jako przeciwieństwo wojny. Tymczasem jego brak może oznaczać niesnaski w szkole, w pracy, kłótnie w sąsiedztwie, a nawet w domu. Kluczowy dla pokoju jest fakt, że wystarczy na agresję odpowiedzieć agresją, A to rodzi konflikt, który – jeśli nie zostanie przerwany – może eskalować, wciągając coraz to nowe osoby. 

Czym jednak jest tak naprawdę pokój? Jak sprawić, by można było w pokoju żyć? Jak go utrzymać? Na te pytania odpowiedzieć pomaga książka „Czym jest pokój … Na Katechezie i w domu”, opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność. Autorka, Francesca Fabris, pięknie opowiada o pokoju, posługując się wzruszającymi opowieściami, które pomagają nam lepiej zrozumieć ideę pokoju. Każdy tekst zakończony jest ważnymi myślami, pytaniami skłaniającymi do rozważań, do refleksji. Dzięki temu książka może być wykorzystywana do rozmowy o pokoju, do rozpoczęcia dyskusji na temat tego, co możemy zrobić, żeby ten pokój utrzymać. Przyda się zarówno w trakcie Katechezy, jak i godziny wychowawczej, to także doskonała okazja do rozmowy w zaciszu domowym. 

Czytając o sympatycznej rodzinie jeżyków przekonamy się, że pokój to znalezienie rozwiązania – jeżyki w poszukiwaniu schronienia i ciepła musiały wykazać się cierpliwością, wsłuchując się w potrzeby wszystkich stron. Opowieść ta pokazuje, że w trudnych, konfliktowych sytuacjach, konieczny jest wewnętrzny spokój i zastanowienie się nad możliwymi rozwiązaniami. Pokój to bowiem również pokonywanie pojawiających się przeszkód, o czym świadczy też opowieść „Kamień i wieśniak”, w której wieśniak posługując się kreatywnością, usunął przeszkodę leżącą na swojej drodze, a także zasłużył na nagrodę. 

Pokój to również życie w zgodzie z przyrodą, bowiem jest ona wspaniałym darem, jaki otrzymaliśmy od Boga. Opowieść o słowach, które niekiedy mogą być niczym gwoździe, pomaga nam zrozumieć, że każde niemiłe słowo jest niczym rana, a niezależnie od tego, ile razy będziemy przepraszać, ta rana nigdy do końca się nie zabliźni. Pokój to również patrzenie perspektywiczne, to robienie czegoś nawet wówczas, kiedy sukcesem będą cieszyć się inne osoby. Pokój to świętość, ale nie rozumiana jako mury, ale jako miejsce, gdzie spotyka się dwoje ludzi odnajdując swą wielkoduszność, miłość i zrozumienie. 

Pokój to także odwaga o czym mówi opowieść „Mysie serce” – ta historia o przerażonej myszce, która nieustannie bała się pożarcia przez kota. Nieudana pomoc czarownika uświadamia nam, że nie możemy walczyć o pokój, jeśli mamy tak jak myszka, bojaźliwe serca. Pokój to również szacunek do ludzi, wówczas bowiem troszczymy się o ich życie. Ci, którzy mają odwagę wprowadzać pokój w miejsce wojny, potrafią dawać świadectwo miłości. 

To tylko kilka przykładów na to, czym jest pokój i w jaki sposób możemy o niego walczyć. Te i inne opowieści znajdziemy w książce, kolejnej już pozycji z serii mówiącej o wartościach i postawach, które warto w sobie wykształcić i pielęgnować. Warto, by pochylić się nad tą lekturą wraz z dzieckiem, bowiem jako dorośli musimy dawać przykład swoim zachowaniem i sercem wypełnionym miłością i pokojem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz