wtorek, 16 lutego 2021

Peter Walsh "Nie jesteś tym, co masz"

Autor: Peter Walsh 
Wydawnictwo: Kobiece 


Ilość dostępnych towarów, rzeczy na wyciągnięcie ręki, tych, o których marzyliśmy, a które dzięki korzystnym promocjom czy nagłemu przypływowi gotówki możemy kupić, jest zatrważająca. Dlatego kupujemy ciesząc się z tego zakupy zwykle przez kilka chwil, po czym zmienia się on w naszym domu w kolejny przedmiot, do którego nie jesteśmy przywiązani, który nie ma dla nas żadnej wartości sentymentalnej. Do tego dochodzą jeszcze urodziny i inne okazje, takie jak święta czy spotkania branżowe, z których wychodzimy z całą masą przedmiotów opatrzonych logo różnych firm. Jeśli jeszcze w naszym życiu zdarzy się coś tak śmierć rodziców czy innych bliskich, po których dziedziczymy okazuje się, że tak naprawdę wręcz toniemy w przedmiotach. Co więcej, większość z nich nie pełni użytecznych funkcji, a te, które taką mają, i tak nie są przez nas używane. Minęły już bowiem czasy wystawnych przyjęć, przy organizacji których niezbędne były całe zastawy stołowe, przeminęła moda na kolekcje DVD – teraz muzyki słuchamy dzięki specjalnym serwisom, oferującym dostęp do muzyki. Zatem nasze półki zapychają rzeczy, których często nie używaliśmy w ciągu ostatniego roku, a nawet dziesięciolecia. 

Dlaczego mamy problem z pozbywaniem się przedmiotów? A co najważniejsze, co zrobić, by pożegnać się z nimi, odzyskując życiową przestrzeń, a nierzadko nawet zaoszczędzając spore pieniądze? Odpowiedzi na te pytania szukać będziemy w poradniku opublikowanym nakładem Wydawnictwa Kobiecego pt. „Nie jesteś tym, co masz”. Autor, Peter Walsh, ekspert od planowania i organizacji czasu oraz przestrzeni, z wyczuciem, pełnym zrozumieniem dla naszych dylematów przeprowadza nas przez proces zmiany, którego efektem jest minimalistyczne podejście do życia. To Książka, to prawdziwy bestseller, którego lektura (lektura aktywna, pełna przemyśleń i refleksji) pozwala nam spojrzeć na rzeczy, które posiadamy jako na balast, który niepotrzebnie odbiera nam energię i miejsce. Poradnik Walsha jest o tyle innowacyjny (a także skuteczny), że autor skupia się przede wszystkim na emocjonalnej stronie problemu, pozwalając nam zrozumieć, że tak naprawdę takie otaczanie się rzeczami jest nam zupełnie niepotrzebne, a szczęścia czy bezpieczeństwa powinniśmy tak naprawdę szukać w sobie. 

Autor wspomina o kamieniach milowych w naszym życiu, które często są właśnie takim bodźcem, okazją do pozbycia się nadmiaru rzeczy. Konieczność przeprowadzenia się do mniejszego mieszkania, porządki po zmarłych – to tylko dwa z różnych zdarzeń, które są naturalną częścią naszego życia. Warto wówczas pójść krok dalej i zamiast upychać wszystko w magazynach, po prostu pozbyć się rzeczy: wyrzucić, sprzedać, rozdać. Wówczas poczujemy, jakbyśmy pozbyli się balastu, który obciążał nasze barki. Dlatego też poradnik Walsha jest tak naprawdę dla każdego – zarówno dla tych, którzy mieszkają w dużych domach, jak i tych, którzy zajmują małe mieszkania. Niezależnie od statusu materialnego czy wieku, wiele osób ma problem z rzeczami, ma niewłaściwy do nich stosunek, zatem właśnie czas to zmienić. 

Kolejne rozdziały składającej się z trzech części książki zabierają nas w swego rodzaju podróż w głąb siebie i swoich emocji. W części pierwszej przekonamy się, jaki korzyści daje minimalizacja – autor dowodzi, że gdzieś wśród tych wszystkich rzeczy, które nas zasypują, kryje się inne życie, które moglibyśmy prowadzić. Szczęśliwsze, a już na pewno mniej stresujące. Część druga koncentruje się na przekuwaniu stresu związanego z pozbywaniem się rzeczy w siłę, czyli na zmianie naszego nastawienia i przeformułowaniu naszych przekonań związanych z pozbywaniem się rzeczy (w stylu „coś tracę” czy „nie mam czasu”). Trzecia część to działanie, mające na celu ograniczenie własnego dobytku, jak i dobytku rodziców – autor przeprowadza nas przez to krok po kroku, pokazując co i w jaki sposób należy zrobić, by ograniczyć znacząco liczbę posiadanych przedmiotów. 

Zawartość merytoryczna książki, w połączeniu z jej praktycznym wymiarem – ćwiczeniami czy przykładami – pozwala nam zupełnie zmienić nasze nastawienie do rzeczy, które nas otaczają, a co najważniejsze – rozpocząć proces pozbywania się ich!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz