niedziela, 6 czerwca 2021

praca zbiorowa "Kłócimy się, godzimy się. Akceptuje, co czuję"

Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: HarperCollins


Chyba nie ma osoby, która w swoim życiu nigdy się z nikim nie pokłóciła czy nie wdała w dyskusję. Niekiedy może nam się wydawać, że taka kłótnia, czyli konflikt, to już koniec naszej znajomości, wyrzucamy sobie nawet, że daliśmy się wciągnąć w taki spór. Zaczynamy żałować swoich emocji, albo też po prostu nie potrafimy ich nazwać i nie wiemy nawet, jakie emocje nami rządzą i w jaki sposób wpływają na nas. Tymczasem konfliktów niekiedy rzeczywiście można uniknąć, wcześniej rozpoznając to, co się z nami dzieje, wyraźnie artykułując nasze potrzeby i komunikując się efektywnie. Jeśli jednak już do konfliktu doszło, też nie popadajmy w przerażenie – konflikt może być też odświeżający, a kiedy już miał miejsce, warto wykorzystać go do znalezienia rozwiązania.

Oczywiście, mówiąc o konflikcie, szczególnie tym prowadzącym do szukania rozwiązania, nie mamy na myśli bójki. Czym tak naprawdę jest konflikt, co do niego prowadzi, jak szukać rozwiązań przekonamy się dzięki książce „Kłócimy się, godzimy się. Akceptuje, co czuję”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa HarperCollins pozycja to praca zbiorowa, która otrzymała nagrodę główną w XIX edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku, kategorii książka dla dzieci od 0-7 lat. Przeznaczona jest ona dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, a także dla rodziców i opiekunów, którzy zresztą znajdą w niej rady dotyczące określonych postaw. To również publikacja, która może zostać wykorzystana w gabinetach pedagogów, psychologów czy logopedów, pozwalająca dzieciom zrozumieć lepiej siebie i innych, zaś rodzicom – rozmawiać o problemach i emocjach.

Niezależnie od tego, czy dziecko czyta samodzielnie czy też nie, możemy wciągnąć go we wspólną lekturę książki (i jednocześnie zabawę). Czytamy ją bowiem aktywnie, wykonując określone polecenia, zatem na wstępie należy przygotować kilka przedmiotów, takich jak nożyczki, kredki i pisali czy masa samoprzylepna. Na początek dziecko może pokolorować kolorowankę przedstawiające przyjęcie – dowie się przy okazji, że kiedy spędzamy z kimś czas doświadczamy całek gamy emocji i nie zawsze są one pozytywne. Będzie odgadywać emocje bohaterów w odpowiedzi na konkretne zdarzenia układając litery czy sylaby w określonej kolejności. Znajdzie się również coś dla wielbicieli wykreślanek, dziecko będzie ponadto łączyć wyrazy z właściwymi ilustracjami i zaznaczać konflikty, które przydarzyły się i w jego życiu, Wcześniej jednak pozna historię konfliktu Szymona i Sary, dowie się również, że by rozwiązać konflikt, konieczna jest zmiana myślenia i przyjęcie, ze wygrać można wspólnie.

W książce znajdują się różnorodne ćwiczenia, pozwalające dopasować zarówno ich rodzaj, jak i sposób trudności do danego dziecka. Można ponadto wykorzystać poszczególne strony do rozmowy i przepracowania konfliktu, który nastąpił w danej grupie w przedszkolu, szkole czy nawet w domu (na przykład pomiędzy rodzeństwem), a książka prowadzi pokazując możliwe rozwiązania konfliktu i sposoby poszukiwania do nich dróg. Na końcu książki znajdują się naklejki, które dziecko wykorzystuje w trakcie wykonywania ćwiczeń, pracując niejako przy okazji nad motoryką małą. Ostatnia część książki to wspomniany poradnik dla rodziców, krótko charakteryzujący konflikt i przeprowadzający rodzica/nauczyciela przez proces efektywnego rozwiązywania go.

To wszystko, w połączeniu z interesującą grafiką, w kolorach nie odciągających uwagi od samego tekstu i ćwiczeń sprawia, że książkę możemy wykorzystywać wielokrotnie i z pewnością będzie ona służyła radzeniu sobie z konfliktami. Których w dalszym życiu dziecko zresztą nie uniknie, dlatego warto, by odpowiednio wcześnie nauczyło się je rozwiązywać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz