sobota, 5 czerwca 2021

Marah Woolf "Siostra gwiazd"

Autor: Marah Woolf
Wydawnictwo: JaguarLudzie, którzy z uwagi na swoje wyjątkowe zdolności mają do wypełnienia pewne zadanie, którzy służą społeczeństwu, muszą się liczyć z wieloma wyrzeczeniami. Wielokrotnie są oni zmuszeni wybierać pomiędzy szczęściem osobistym, a służbą dla innych, wielokrotnie też cierpią z tego powodu jego bliscy. Umiejętność dokonywania trudnych, kontrowersyjnych wyborów jest wpisana w taką postawę, podobnie jak ryzyko, którego – nawet jeśli jest ono skalkulowane – trudno uniknąć.

Boleśnie przekonała się o tym Vianne, młoda czarownica, zakochana w magu, w jednym z dwóch synów Wielkiego Mistrza Loży. Ezra Tocqueville jest świadom doniosłości stanowiska ojca, ale jednocześnie wie, że to pierworodny syn zajmie jego miejsce. Mimo wszystko zawsze zachowuje się poprawnie, a nawet z dystansem, i można pomyśleć, że zawsze ratuje młode damy z opresji. Jeśli jednak chodzi o Vianne to lepiej, żeby tragedia nigdy się nie wydarzyła, bowiem wpłynęła na wszystkich. Kiedy bowiem dziewczyna niefrasobliwie zażywała kąpieli w jeziorze wróżek w magicznym lesie, została ukąszona przez sylfidę. Efektem tej napaści była demoniczna gorączka, która z każdym dniem osłabiała Vianne, a nikt w okolicy nie był w stanie jej pomóc. Ostatnim ratunkiem dla umierającej czarownicy było zwrócenie się do Kongregacji, czyli najwyższej rady czarownic i czarodziejów. Jeśli ktokolwiek miał jej udzielić pomocy, to właśnie jej członkowie w Glastonbury w Wielkiej Brytanii.

Vianne wraz ze starszymi siostrami, Maëlle i Aimée opuszcza Francję, mając nadzieję, że jej wybawca i wielka, nastoletnia miłość, pojedzie wraz z nią. Ale Ezra stanowczo odrzuca jej miłość, a upokorzona dziewczyna postanawia pozostawić wszystko za sobą i skupić się na zdrowiu. I rzeczywiście, w Anglii udaje jej się uratować życie, co zawdzięcza między innymi czarodziejowi Ashowi, On też zresztą po dwuletnim pobycie sióstr poza domem, planuje eskortować je i dbać o to, by dotarły bezpiecznie do domu. Taka ochrona jest niezwykle potrzebna szczególnie że Vianne straciła swoje magiczne zdolności, tymczasem drogo pełne są demonów planujących przejęcie władzy nad światem ludzi i bezlitośnie wobec człowieka postępujących.

Właśnie dlatego siostry mają do wypełnienia pewną misję, powierzoną im przez Kongregację. Mają przekonać Ezrę do współpracy, a właściwie do tego, by pozwolił on pertraktować Kongregacji wraz z królem. Szybkie działanie jest konieczne, bowiem demony zaczynają wracać do świata ludzi i są coraz groźniejsze. Tyle tylko, że znany ze swojego uporu Ezra ma już prawdopodobnie innym plan. Tym bardziej niepokojący, że w trakcie nieobecności sióstr w kraju, a po tajemniczym zniknięciu swojego brata, został Wielkim Mistrzem Loży.

Czy to możliwe, że Ezra porozumiał się z demonami? Czy można im zaufać? Czy Vianne wyleczy się z miłości do Ezry? Jak da sobie radę w tym okrutnym i bezwzględnym świecie bez magii? Przekonamy się o tym dzięki lekturze niezwykłej powieści dla młodzieży pt. „Siostra gwiazd”. Ten bestseller to pierwszy tom cyklu „Trzy czarownice” autorstwa Marah Woolf, która stworzyła niezapomnianą opowieść. Po książkę, opublikowaną nakładem Wydawnictwa Jaguar, sięgać będą zapewne nie tylko młodzi czytelnicy, ale także ich rodzice, a wciągnięci w wir wydarzeń z pewnością dadzą się porwać historii bez reszty.

Doskonale wykreowani główni bohaterowie niewątpliwie przykuwają uwagę, ale to świat w ich tle prawdziwie zachwyca, a raczej … przeraża. Roi się bowiem w nim od demonów, którzy na dodatek są zmiennokształtni, a zatem praktycznie nie do rozpoznania. Osoby mające magiczne właściwości wyczuwają ich, ale śmiertelnicy musza się przed nimi chronić, a każdy dzień może przynieść atak z ich strony. Mimo iż wątek romansowy jest niezwykle istotny w książce i stanowi trzon, na którym została oparta jej konstrukcja, to tak naprawdę nie o miłości jest to powieść, a o walce dobra ze złem, o lojalności, o poświęceniu, a także o wyborach. Możemy tylko dziękować, że po zakończeniu lektury, kiedy staniemy przed dylematem, czy sięgać po drugi tom powieści, to z pewnością nie będziemy się wahać. Bo choć powieść jest dość obszerna i angażuje nas co najmniej na kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt godzin, to jednak nie mamy wątpliwości, że kolejny tom nie tylko przeczytać warto, ale nawet trzeba!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz