niedziela, 6 czerwca 2021

Lisa Gardner "Czyste zło"

Tytuł: Czyste zło
Autor: Lisa Gardner
Wydawnictwo: Albatros


Niekiedy zło jest bliżej, niż myślimy. Czai się w naszych domach, domach naszych znajomych, a przechodzący obok nas mężczyzna, sąsiad z bloku czy sprzedawca z pobliskiego sklepu może okazać się groźnym przestępcą, dewiantem. I tylko cudem możemy uniknąć niekiedy napaści, a kiedy już do niej dojdzie, wszyscy zastanawiają się, jak to możliwe… Choć zdarza się tak, że groźni przestępcy wyglądają tak, że budzą strach, a na ich twarzach maluje się zbrodnia, to zwykle są to osoby, które są zupełnie przeciętne. Takie, na które nie zwrócilibyśmy uwagi, albo takie, które czarują, uwodzą, sprawiają, że obdarzamy ich zaufaniem.

Jacob Ness, porywacz i morderca nie należał do żadnej z tych grup. Nie należał do mężczyzn o ujmującej aparycji, nie wyglądał nawet na osobę o przeciętnej inteligencji, a mimo to zdołał wymykać się przez długi czas policji. Wpadł ostatecznie w zasadzkę FBI, ale ponieważ zginął niestety nie można mu przypisać wielu gwałtów i zabójstw, pozostaje zaledwie o nie podejrzany. Został zabity przez jedną ze swoich ofiar, Florę Dane, którą porwał i przetrzymywał w swojej kryjówce. Zresztą Dane, której udało się przeżyć i zwalczyć traumę, zajmuje się teraz zawodowo ściganiem groźnych seksualnych przestępców i ściśle współpracuje z detektyw sierżant D.D.Warren.

Kiedy zatem nieopodal szlaku turystycznego blisko małej miejscowości w Georgii odkryto fragment szkieletu pojawiła się szansa, na ustalenie sposobu postępowania Nessa w początkach jego zbrodniczej działalności. Okazuje się, że szczątki rozwleczone przez dzikie zwierzęta po okolicy należą do nastoletniej Lilah Abenito, nielegalnej imigrantki, zaginionej wiele lat temu, którą uważano za jedną z ofiar mordercy, choć nigdy nie zostało mu to udowodnione. Do porwania doszło jednak w pobliżu parkingu ciężarówek, zatem – biorąc pod uwagę preferencje związane z wiekiem i płcią ofiary – Ness znalazł się w kręgu podejrzanych.

Odkrycie szczątków oznacza dla policji pełną mobilizację, a FBI zaprasza do zespołu roboczego właśnie detektyw Warren, Florę oraz obecnego partnera Flory, Keitha, analityka komputerowego, który uważany jest za prawdziwego specjalistę od Nessa. Czy w takim składzie zdołają ustalić, co tak naprawdę stało się z Lilah? Czy policja zdoła udowodnić również inne zbrodnie popełnione przez Nessa? Czy odnajdą jego kryjówkę? Co wspólnego z mordercą ma pewna samotna matka, którą odwiedza Zły Człowiek, a także dziewczynka, dla której rysunek jest sposobem komunikowania się ze światem, bowiem nie mówi, nie pisze, nie potrafi również czytać?

Na te wszystkie pytania, a także na wiele innych pojawiających się pod wpływem lektury odpowiadać będziemy w jej trakcie. Dla tych, którzy mieli przyjemność poznać już detektyw D.D.Warren, książka pt. „Czyste zło” autorstwa Lisy Gardner, to jak spotkanie ze starą znajomą szczególnie, że u pani detektyw wiele się zmieniło. Jest szczęśliwą żoną i matką, ale tak naprawdę od śledzenia jej historii odrywa nas sama osoba Nessa, a także oryginalnej i bojowniczej Flory i jej krucjaty przeciwko złu. Zresztą Gardner jest mistrzynią w tworzeniu niezwykłych postaci, które przykuwają naszą uwagę i angażują nas emocjonalnie.

Powieść odkrywa przed nami najbardziej mroczne zakamarki ludzkiej duszy i umysłu, przykuwa naszą uwagę i przeraża. Jednocześnie cykl zaczyna już nieco nużyć, choć nie na tyle, byśmy mogli go zignorować. Zło, w każdej postaci przyciąga bowiem niczym magnes szczególnie, jeśli siedzimy bezpiecznie w swoich domach.

2 komentarze:

  1. Ja z mrocznyą stroną umysłu człowieka polecam książkę Sarah A. Denzil "Uratować dziecko"!

    OdpowiedzUsuń