niedziela, 11 lipca 2021

Nick Ruiz "Od zera do sukcesu"

Tytuł: Od zera do sukcesu
Autor: Nick Ruiz
Wydawnictwo: Studio Emka


Sukces musi być okupiony ciężką pracą i wieloma wyrzeczeniami? Osoby, które odniosły sukces, musiały wybierać pomiędzy szczęśliwym życiem rodzinnym, a karierą? Cena sukcesu jest bardzo wysoka? Nie każdy może osiągnąć sukces? Te pytania bardzo często sobie zadajemy, myśląc o szeroko pojętym sukcesie, bądź też obserwując ludzi którzy w naszym mniemaniu ten sukces odnieśli. Równocześnie, patrząc na nich czy też czytając biografię ludzi sukcesu zadajemy sobie pytanie, dlaczego nam tego sukcesu nie udaje się odnieść. 

Do tych, którzy wciąż marzą o odniesieniu sukcesu, a także do tych, którzy być może go już odnieśli, ale na skutek równych wydarzeń stracili wszystko, adresowana jest książka pt. „Od zera do sukcesu”. Autor, Nick Ruiz, dwukrotnie przeszedł właśnie taką drogę, prowadzącą początkowo od nastolatka, który rzucił studia na pierwszym roku, do dwudziestokilkuletniego milionera działającego na rynku nieruchomości, następnie znów od bankruta do milionera, autora książek, działającego m.in. w branży szkoleniowej, pokazującego, jak uruchomić i prowadzić biznes bez zaplecza finansowego. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Studio Emka książka nie skupia się na technicznych szczegółach prowadzenia biznesu, nie podaje też gotowej recepty na sukces. Pokazuje natomiast, w jaki sposób musimy zmienić swoje nastawienie, mechanizmy działania, by wspomniany sukces odnieść. Książka ta może wydawać się podobna do wielu poradników poświęconych odnoszeniu sukcesów, ale dzięki temu, że jest oparta o bolesne doświadczenia autora (z których zresztą wyciągnął wnioski), to wydaje się rzeczywiście mieć w sobie tę moc, by zainspirować nas do dokonania zmian.

Fenomenalny jest fakt, że tak naprawdę niezależnie od tego, w jakim miejscu zaczynamy, to i tak możemy odnieść sukces. Autor dzięki książce staje się naszym przewodnikiem, który poprowadzi nas poprzez wewnętrzny świat i otworzy oczy na niekończące się możliwości kryjące się dookoła. Dzięki temu – jak pisze Ruiz – mamy szansę stać się „maszyną do odnoszenia sukcesów”, a choć porównanie to nie wydaje mi się trafne, to rzeczywiście zwraca on uwagę na takie kwestie, które są istotnymi czynnikami w odnoszeniu sukcesów na każdym polu. Zanim jednak zaczniemy zmieniać swój sposób myślenia, musimy zmienić również sposób patrzenia, a właściwie dostrzegania okazji i przekuwania ją w sukces – Ruiz radzi na każdą sytuację patrzeć w kategoriach „popytu i podaży” związanych z sukcesem, to bowiem dzięki temu można przewidywać prawdopodobieństwo sukcesu.

Autor zauważa, że by wyróżnić się z tłumu, powinniśmy nadać swojemu wewnętrznemu światu nowy, wyjątkowy kształt. Oznacza to wielokrotnie zakwestionowanie poglądów i koncepcji psychologicznych, które były nam wpajane od chwili narodzin. Przede wszystkim dowiemy się, w jaki sposób opuścić stado, w jaki sposób od dziecka jesteśmy oduczani sukcesów, oddamy się także refleksji nad swoją przeszłością po to, by stworzyć własną przyszłość. Przekonamy się również, że to, co robimy by odnosić sukces, musi być związane z tym, kim naprawdę jesteśmy, jakie są nasze silne i słabe strony, a także z tym, jakie … okulary nosimy. Być może bowiem wszystko, czego dotychczas doświadczyliśmy, było wynikową naszego postrzegania i czas go zmienić.

Żeby jednak zmiana była możliwa, musimy wiedzieć, w jakim punkcie się znajdujemy po to, by zdawać sobie sprawę, co należy zmienić. Być może (a nawet na pewno) konieczne będzie wyjście poza swoją strefę komfortu, a także zrozumienie, że sukces to nie tylko majątek, ale styl życia. Tyle tylko, że nie powinien być on wzorowany na stylu innych, bowiem wówczas jesteśmy skazani na porażkę. Musimy uświadomić sobie, że nasze życie na tym świecie „powinno być całkowicie, stuprocentowo unikalnym doświadczeniem”. Kluczem do tego jest rezygnacja z definiowania rzeczy w przyjęty sposób na rzecz określania ich w sposób wpisujący się w nasze pragnienia czy plany. Ruiz zwraca również uwagę na bardzo istotną rzecz – te osoby, które martwią się wizją przeszkód, zwykle nigdy nie podejmują działań. Ruiz zwraca ponadto uwagę na fakt, jak cennym zasobem jest czas i podkreśla, że ludzie sukcesu traktują czas jako zasób o charakterze strategicznym. Pisze również o znaczeniu relacji, o zaletach płynących z posiadania mentora, a także o potrzebie zaakceptowania niepewności i elastycznego podejścia do tego, co przyniesie przyszłość.

To tylko kilka elementów składających się na to, co zdaniem autora warunkuje sukces, a co w znaczący sposób może zmienić nasz sposób postrzegania i postawy. Na takie, które prowadzą w kierunku sukcesu oczywiście!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz