niedziela, 11 lipca 2021

Monika Janiszewska, Adriana Klos "Jak być szczerym ze sobą"

Tytuł: Jak być szczerym ze sobą
Autor: Monika Janiszewska, Adriana Klos
Autor: Wydawnictwo SensusLubimy wierzyć, że jesteśmy ludźmi uczciwymi, praworządnymi. I nawet jeśli zdarzy się nam skłamać, oszukać kogoś lub zastosować formę uniku, niedopowiedzenia, to zwykle mamy mnóstwo argumentów mówiących, jak nieistotne jest to kłamstwo czy tłumaczących wyższą konieczność jego zastosowania. Jednak o ile kłamstwa wobec innych mogą wydawać się w pewnych wypadkach zrozumiałe i można je często łatwo wytłumaczyć na przykład strachem, pragnieniem uniknięcia określonych konsekwencji czy też osiągniecia korzyści, to kłamstwo wobec siebie wydaje się zupełnie irracjonalne. A jednak kłamiemy, i robią to prawie wszyscy (a może wszyscy).

Takie samooszukiwanie się dotyczy wielu kwestii, wynika też z różnych przyczyn. Często podobnych do tych, z jakimi mamy do czynienia w przypadku kłamstwa kierowanego do innej osoby. To swego rodzaju mechanizm obronny, który chroni nas przed porażką, przed zranieniem, przed negatywnymi emocjami. Dlatego tłumaczymy męża, dzieci, szefa, przekonujemy siebie samych, że wcale nie zależało nam na awansie, czy udajemy, że nie jest nam przykro, że on zapomniał kwiatów. Takich kłamstw jest mnóstwo, dotyczą one każdej sfery naszego życia, a my stopniowo osiągamy mistrzostwo w tym samooszukiwaniu się. Czy można przerwać ten zaklęty krąg kłamstwa?

Okazuje się, że tak, a pierwszym krokiem do tego, jest poznanie samego siebie i uświadomienie sobie mechanizmów, które nami kierują. O tym, jak przestać okłamywać siebie, jak stawić czoła problemom pisze Monika Janiszewska oraz Adriana Klos w książce „Jak być szczerym ze sobą. Od unikania trudnych doświadczeń do prawdziwej akceptacji siebie”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus książka to bodziec do tego, by obudzić się z wieloletniego snu, by wyrwać się z marazmu, zacząć działać. Sięgnąć powinni po nią wszyscy, bowiem często nawet nie zdajemy sobie sprawy ze skali kłamstwa, jakim się karmimy, a czasami nawet z tego, że właśnie taką strategię stosujemy przez całe swoje życie.

Książka składa się z czterech rozdziałów, z czego pierwszy – najobszerniejszy – stanowi podbudowę teoretyczną. Daje nam wiedzę na temat tego, w jaki sposób tworzymy nieprawdziwy obraz świata i siebie. Zastanowimy się, czego się boimy i jakie sposoby stosujemy, by uniknąć niewygodnych uczuć, a także przekonamy, jakie mogą być długofalowe skutki takiego oszukiwania siebie. W drugim rozdziale, najobszerniejszym, poznamy najczęściej występujące momenty, w których oszukujemy siebie, chroniąc przed negatywnymi uczuciami. Autorki opisują konkretne przypadki osób, a historie te zostały opatrzone komentarzem tak, byśmy mogli wyciągnąć z nich lekcję dla siebie. Znajdziemy tu m.in. przypadek blisko trzydziestoletniej Weroniki, która udaje przed sobą, że wcale nie zależy jej na ślubie, Bożeny, która usiłuje przekonać samą siebie, iż fakt, że mąż zapomniał o kwiatach w trzydziestą rocznicę ślubu, nic nie znaczy i wcale nie jest powodem do smutku. Jest także opowieść Natalii, która nie została zaproszona na wieczór panieński bratowej i uporczywie starała się wmówić sobie, że z uwagi na złe samopoczucie, i tak by na niego nie poszła. To tylko kilka z wielu przykładów przywołanych w książce, związanych z różnymi sytuacjami w naszym życiu, nie tylko z damsko-męskimi relacjami, ale dotyczącymi różnych sfer naszego życia, w tym życia zawodowego.

Rozdział trzeci to „Podróż ku prawdzie”, czyli wskazówki, w jaki sposób otworzyć oczy na rozliczne wymówki stosowane przez lata, i jakim sposobem się z nimi uporać tak, by zacząć rozwiązywać swoje problemy i zachowywać się w różnych sytuacjach w zgodzie z samym sobą. Ta część napisana jest w formie rozmowy autorek książki, Moniki Janiszewskiej oraz Adriany Klos na temat wymówek oraz zmian w naszym życiu. Niezwykle cenny jest ostatni, czwarty rozdział, zawierając ćwiczenia. On bowiem, kiedy już uświadomimy sobie problem, popycha nas do zmian i daje nam do ręki narzędzia, pomagające nam przez tę zmianę przejść i odnaleźć się w nowej dla nas sytuacji.

Lektura książki, oczywiście aktywna, poparta refleksją i rzeczywistymi działaniami zmierzającymi do zmiany sytuacji, pozwala nam poprawić w znaczący sposób jakość naszego życia i uniknąć frustracji. Jest drogą ku spełnieniu i szczęśliwemu życiu, w zgodzie ze sobą, a przede wszystkim w prawdzie.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz