piątek, 16 września 2022

Neil Douglas-Klotz „Mała Księga Sekretów według Kahlila Gibrana”

Tytuł: „Mała Księga Sekretów według Kahlila Gibrana”
Autor: Neil Douglas-Klotz
Wydawnictwo: Czarna Owca


Jaki jest sens życia? W co wierzyć? Na czym opierać swoje przekonania? Co może stanowić w naszym życiu oparcie? Zwykle nie zastanawiamy się nad tymi kwestiami, sprawy wiary traktując mniej lub bardziej marginalnie i coraz rzadziej to w właśnie w systemie wiary poszukując ratunku i siły. Stąd coraz więcej depresji, wypaleń zawodowych, załamań, prób samobójczych (mniej lub bardziej udanych). Do tego presja, jaką wywiera na nas współczesny świat, wcale nie pomaga w życiu. Coraz większe wymagania, coraz większa presja, coraz więcej wyidealizowanych, wirtualnych osób do porównywania się – nic z tego nie wpływa dobrze na naszą psychiczną odporność. Jak zatem to zmienić?

Czasami wystarczy się zatrzymać i rozejrzeć dookoła. Albo zaszyć się w domu z książką, która skłania nas do refleksji, do wejrzenia w siebie. Taką właśnie pozycją, jest opublikowana nakładem Wydawnictwa Czarna Owca książka pt. „Mała Księga Sekretów według Kahlila Gibrana”, autorstwa Neila Douglasa-Klotz, światowej sławy uczonego w dziedzinie religioznawstwa, duchowości i psychologii. Bibran to z kolei libański poeta, pisarz i malarz, który swoją twórczością sięga głęboko do wnętrza człowieka, obnażając jego słabości i grzechy, pokazując możliwe drogi rozwoju, źródła siły. Wszystkie jego teksty zawierają prawdę o życiu i świecie, ale ukazaną w nieoczywisty, metaforyczny sposób tak, by doszukiwać się w nich znaczenia, by smakować go powoli i dostosować do siebie. Książka przeznaczona jest zarówno dla osób poszukujących, jak i dla tych, którzy już znaleźli drogę. Pomaga znaleźć wewnętrzną siłę, odciąć się od wszechobecnej nienawiści i zazdrości, zwolnić w biegu i wybierać tylko to, co naprawdę ma dla nas znaczenie.

Księga podzielona jest na pięć części, w których poruszane teksty dotyczą innej sery życia, materii ducha lub ciała. Wszystkie jednak teksty prowadzą do tego samego – do rozważań na temat sensu życia, codzienności, do zadawania pytań „Dlaczego?” i „Po co?”. Odpowiedzi na egzystencjonalne pytania, których poszukiwał sam autor, znajdują się w tekstach, a i my możemy czerpać z nich mądrość. I tak w części pierwszej Gibran prowadzić nas będzie przez labirynt życia, w części drugiej zastanawiać się będziemy nad tajemnicami życia i śmierci, zaś w trzeciej – nad życiowymi wzlotami i upadkami. Ostatnie dwie części dotyczą tajemnic dobra i zła oraz podążania duchową ścieżką.

Różnej długości teksty (niektóre liczą sobie kilka wersów, inne kilka stron), to wspaniała podróż filozoficzna w głąb siebie, a przy okazji ukłon wobec świata. Jeśli dodamy do tego piękne wydanie z twardą okładką, otrzymujemy zbiór mądrości, do których – jestem o tym przekonana – wracać będziemy wielokrotnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz