wtorek, 21 lutego 2023

Julia E.Wahl "Kochać (się)mądrze. Jak uważność i współczucie mogą wspierać relacje intymne"

Tytuł: Kochać (się)mądrze. Jak uważność i współczucie mogą wspierać relacje intymne
Autor: Julia E.Wahl
Wydawnictwo: Sensus


Coraz częściej mówi się o kryzysie instytucji małżeństwa, nie najlepiej idzie nam także, jeśli chodzi o relacje nieformalne. Tak naprawdę z roku na rok zwiększa się liczba par niezadowolonych ze swojej relacji, albo osób, które coraz bardziej świadomie wybierają samotność. W czasach, kiedy możemy mieś wszystko, kiedy wszyscy dążą do doskonałości, chcemy związku idealnego, albo żadnego. Niestety w tym wszystkim zostajemy z reguły sami, bowiem idealny związek nie istnieje. Tym bardziej, ze zwykle nie robimy nic, żeby był przynajmniej dobry, pozwalając na jego naturalny rozpad.

Jak to zmienić? W jaki sposób zadbać o relacje (z drugą osobą, ale i ze sobą)? Czego taka relacja potrzebuje i jak to zapewnić? Na te pytania odpowiada Julia E.Wahl, doktor psychologii, badacz i nauczyciel akademicki w swojej książce „Kochać (się) mądrze. Jak uważność i współczucie mogą wspierać relacje intymne”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus pozycja porusza trudny tak naprawdę temat miłości, pokazując różne jej oblicza, nie tylko to romantyczne, znane nam z książek czy filmów. To pozycja zarówno dla tych, którzy kochają (szczęśliwie lub nie), jak i dla tych, którzy kochać by chcieli. Dla tych, którzy pragną zadbać o swój związek, pracować nad jego jakością, jak i dla tych, którzy wolą go zakończyć. To także lektura dla psychologów i psychoterapeutów, w tym tych, którzy prowadzą terapię par.

Książka składa się z dwóch części, skoncentrowanych na różnych spojrzeniach na miłość i relację, zarówno duchowe, jak i cielesne. W części pierwszej poznajemy znaczenie relacji, zastanawiając się wraz z autorką czym jest miłość – patrzymy na nią tu z perspektywy uważności i współczucia. Zastanowimy się, jakiej miłości my byśmy pragnęli, a następnie zaczniemy urealniać to wyidealizowane uczucie. Dowiemy się przy tym, jakie formy może przyjmować miłość, odpowiemy sobie na pytanie, jakiej miłości my doświadczamy na co dzień oraz jakich form miłości potrzebujemy. Poznamy również perspektywę umysłu konkurującego i umysłu współczującego w relacji, trzy elementy miłości oraz trzy fazy miłości, zastanowimy się również, w jaki sposób pewne elementy przeszłości mogą wpływać na miłość, a także na to, w jaki sposób podchodzimy do relacji. A wreszcie, dzięki autorce będziemy w stanie tę miłość połączyć z uważnością i współczuciem. Dowiemy się, jak tę uważność praktykować, zaczynając od pochylenia się nad kwestią uwagi i rozproszenia.

W części drugiej książki zajmować się będziemy byciem i niebyciem w relacji. Przekonamy się, że miłość tak naprawdę nie musi być bolesna, wcale nie musi wiązać się z cierpieniem. Autorka prowadzić będzie również rozważania na temat wolności, a także rozwinie pojęcie właściwego wysiłku w kontekście miłości. Poznamy także cztery fundamenty uważności (ciała, umysłu, życia i wysiłku) oraz odpowiednie rytuały związane z właściwym wysiłkiem oraz odpowiednią uważnością i obecnością w relacji. Zastanowimy się ponadto nad dobrą komunikacją w związku i tabu w relacji oraz nad znaczeniem i rolą słów, których często nie doceniamy. Zgłębimy także ciemne strony relacji, pozory, którymi się karmimy, trudne emocje oraz sposoby zachowania w sytuacji konfliktu.

Szerokie spektrum ujęcia miłości sprawia, że – mimo niewielkiej objętości książki – możemy spojrzeć na temat wieloaspektowo i wyjść z ciasnych ram zwyczajowego pojmowania miłości. Dzięki lekturze otrzymujemy szansę, by zastanowić się i nad swoimi relacjami oraz zacząć ewentualną prace nad sobą i nad swoja obecnością w związku, swoimi oczekiwaniami czy postawami. Przystępny język książki sprawia, że może po nią sięgnąć nawet laik, nie mający nic wspólnego z terminologią używaną przez psychologów czy terapeutów. To sprawia, że czyta się ją z zainteresowaniem, choć nie szybko – warto bowiem na bieżąco wykonywać zawarte w książce polecenia dotyczące przemyślenia pewnych kwestii, związanych m.in. z naszymi oczekiwaniami czy zachowaniami. I choć autorka nie podaje prostego sposobu na to, jak kochać, to z pewnością pomaga nad pracować nad tym, by kochać uważniej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz