poniedziałek, 20 lutego 2023

Jessica Miller "Republika Ptaków"

Autor: Jessica Miller
Wydawnictwo: Świetlik


Jeszcze całkiem niedawno na świecie piętnowany był każdy przejaw magii. Rzekome wiedźmy poddawano okrutnym torturom i palono na stosach, istniały cale zastępy łowców czarownic, którzy skazywali na śmierć rzesze kobiet. Czasami wystarczyło narazić się komuś, by usłyszeć oskarżenie o czary, wystarczyło nawet być nieco inną niż wszyscy, by stać się podejrzaną. Bycie za ładną, za brzydką, zbyt elokwentną, zbyt bogatą czy zbyt biedną, oznaczało bycie winną.

Okazuje się, że wciąż istnieją światy, w których magia jest zakazana. A te kobiety, które ją uprawiają, skazane są na wygnanie, z którego już nie wracają. A przecież nie zawsze tak było. Jagi praktykujące magię, mające różne uzdolnienia, były częścią Imperium, świata, w którym ludzie i ptaki żyli ze sobą w zgodzie, dzieląc się zarówno ziemią, jak i niebem. Tak było do chwili, kiedy pewien podróżnik nie przywiózł ze swoich wypraw jaja Ognistego, który po wykluciu się, mógł stać się potężną bronią. Zapragnęli go zarówno ludzie, jak i ptaki, dlatego też Cesarski Sabat, grupa najpotężniejszych Jag w kraju, postanowiła wykraść i ukryć jajo, by nie stało się narzędziem służącym pozyskaniu władzy. Zainicjowało to Wojnę na Niebie, zaś Imperium w jej wyniku podzieliło się na Cesarstwo Ludzi, którym władała obecnie caryca Jekaterina i Republikę Ptaków pod rządami bezwzględnej Ptaszki III. W ramach kary za kradzież jaja, z Cesarstwa wypędzono wszystkie Jagi, a te dziewczęta, które zaczynały przejawiać jakiekolwiek zdolności magiczne były zsyłane na Ponury Step. Rzekomo na pensję dla panien, ale tak naprawdę żadna nigdy nie wróciła, a opowieści krążące wokół tego, co się z nimi mogło stać, były straszliwe.

Nic zatem dziwnego, że Olga Obłomow, córka naczelnego architekta Podniebnego Metra, z całych sił stara się ukrywać swoją inność. Robi się to coraz trudniejsze, im bliżej jest jej do debiutu na salonach. Tymczasem dorastająca u boku swojej utalentowanej siostry – tancerki i pięknej macochy, znanej aktorki, dziewczyna pełna jest kompleksów. Spokój odzyskuje tylko wówczas, kiedy obcuje z mapami i kiedy czyta o podróżnikach, słynnych kartografach, rysujących granice Imperium i docierający w najdalsze jego zakątki. Dlatego też, kiedy ojciec za błędne pomiary zostaje odsunięty z urzędu i przeniesiony na przysłowiowy koniec świata, by objąć urząd Ministra ds. Ptasiego Wywiadu w Cesarskim Ośrodku Obserwacji Ptaków, Olga traktuję ten wyjazd niczym przygodę. W przeciwieństwie oderwanej od wielkiego świata macochy, która z trudem znosi zmianę warunków zamieszkania.

Zmagająca się z zaniżonym poczuciem wartości Olga będzie musiała stawić jednak czoła swoim ograniczeniom i … dopuścić do głosu swoje prawdziwe Ja. Tylko tak będzie bowiem mogła pomóc siostrze porwanej przez ptaki i uprowadzonej do Republiko Ptaków. Olga, w przeciwieństwie do pozorującego działania, zachowawczego ojca, nie waha się zaryzykować wszystkiego, nawet swojego życia, by wyruszyć na poszukiwanie siostry Miry. Jak zakończy się ta opowieść? Czy Oldze uda się ocalić siostrę? Czy odkryje powołanie? Czy pozna przy tym prawdę o Jagach i ich roli w wojnie?

Przekonamy się o tym dzięki lekturze książki pt. „Republika Ptaków”, wyjątkowej, przesyconej magią opowieści o poświęceniu i prawdziwych zdolnościach, autorstwa Jessicy Miller. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Świetlik nowość, to opowieść adresowana do młodych czytelników zafascynowanych magią, ale również do tych, którzy cenią sobie opowieści o odwadze i prawości, o poszukiwaniu siebie i swojej drogi. Zapewne również dorośli czytelnicy chętnie sięgną po tę książkę, którą można rozpatrywać na różnych płaszczyznach, przypisując jej wiele znaczeń i możliwości interpretacyjnych.

Ta niezwykle złożona historia, rozgrywająca się na ziemiach podzielonego Imperium, to brawurowa opowieść wypełniona magią, a także ludzkimi słabościami, takimi jak żądza władzy. Wartka akcja, plastyczne opisy i doskonale wykreowani bohaterowie z Olgą na czele to wielki atut książki. Szczególnie, że na stronach powieści możemy śledzić przemianę głównej bohaterki, która musi zaakceptować siebie i swoje zdolności, by pomóc siostrze. Ta opowieść o odwadze, siostrzanej miłości, poświęceniu i gotowości do walki o bliskich, ale i o siebie, długo pozostaje w naszych sercach, dając nam siłę do walki o własne szczęście.

2 komentarze:

  1. Książka wydaje się niezwykle ciekawa! Przyznam, że normalnie w księgarni nie zwróciłabym na nią uwagi, bo jednak okładka wydaje się taka hmm typowo dziecięca, no ale cóż, nie od dziś mówi się "nie oceniaj książki po okładce" ;) Przy najbliższej okazji postaram się ją zakupić, bo jednak fabuła wygląda interesująco. Choć ciekawe czy skoro siostra głównej bohaterki została porwana, czy sama też posiada jakieś specjalne zdolności, przecież bez powodu tego nie zrobili ;) Także jest to coś naprawdę interesującego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie będę zdradzała:-) Ale zdecydowanie warto zakupić dla tej magii i atmosfery, której dajemy się porwać.

      Usuń