niedziela, 25 czerwca 2023

Martin Martinger "Beskid Niski"

Tytuł: Beskid Niski
Autor: Martin Martinger
Wydawnictwo: Bezdroża


Kiedy w internetową wyszukiwarkę wpiszemy hasło „najdziksze pasmo górskie w Polsce” w wynikach pojawiać się będą najczęściej Bieszczady. Ale tak napisze tylko ten, który nigdy nie był w graniczącym z nimi Beskidzie Niskiem. Ten wciąż mało popularny wśród turystów region naszego kraju przyciąga tych wszystkich, którzy pragną zwolnić w biegu, tu bowiem życie toczy się zgodnie z rytmem natury, jeszcze nie poganianym przez człowieka. Mimo iż nie znajdziemy tu imponujących szczytów, to czekają na nas doliny pełne kwiatów, ogromne zalesione tereny, w tym dzikie tereny Magurskiego Parku Narodowego. Są też wojenne cmentarze, zabytki architektury sakralnej, ślady kultury Łemkowskiej, pozostałości po dawnych wsiach. Można tu spotkać się z historią, wyczuć pradawnego ducha ziemi i zachwycić zjawiskową przyrodą.

Do tych, którzy szukają idealnego miejsca na wakacyjny odpoczynek, a także do tych, którzy chcą po prostu wyrwać się na weekendowy wypoczynek, do tych, którzy chcą zanurzyć się w historii, a wreszcie do tych, którzy być może szukają idealnego miejsca do życia, adresowana jest książka pt. „Beskid niski”, opublikowany nakładem wydawnictwa Bezdroża. Ten pełen cudownych, zachęcających do podróży zdjęć przewodnik, dzięki niewielkim rozmiarom może towarzyszyć nam w drodze, proponując trasy dobrane według zainteresowań i możliwości podróżników.

Znajdziemy tu zarówno informację o samym regionie, jak i opisane poszczególne trasy oraz zabytki. Stosowana grafika pozwala bez problemu odszukać i skategoryzować dany tekst, a także łatwo wyszukać trasę według stopnia jej trudności. Przewodnik podzielony jest na pięć głównych części, z czego pierwsza „Beskid Niski w Pigułce” dostarcza nam podstawowych informacji, poczynając od rzutu oka na mapę, przez przybliżenie jaskiń, wodospadów i przełomów rzecznych, po informacje o pogodzie i zwierzętach. Dowiemy się tu również, w jaki sposób przygotować się do wycieczki – jak w góry dojechać biorąc pod uwagę, że jest to teren wciąż słabo zaludniony, a dojazd do niektórych miejscowości wciąż mocno utrudniony. Poznamy bazę lokalową, poczynając od gospodarstw agroturystycznych po schroniska, chatki klubowe i pola namiotowe.

Druga część książki przybliża nam trasy trekkingowe, m.in. obfitującą we wspaniale panoramy wycieczkę z Wysowej-Zdrój poprzez Górę jawor, Lackową, Bieliczną, Ropki czy wyprawę dla miłośników drewnianej architektury sakralnej na trasie której znajdują się aż cztery cerkwie, w tym jedna wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Każda z czternastu tras posiada oznaczenia dotyczące m.in. długości trasy, wysokości wzniesienia, poziomu trudności czy czasu potrzebnego na przejście.

W części trzeciej znajdziemy mnóstwo informacji o skarbach Beskidu Niskiego. Opisane tu zostały lokalne cerkwie, przybliżona historia regionu i historia pierwszych miejscowości, przeczytamy również o Łemkach i o wybornej łemkowskiej kuchni. W kolejnej, czwartej części książki poznamy atrakcje Beskidy Niskiego – pięćdziesiąt miejsc wartych odwiedzenia, zobaczenia. Znalazły się tu takie perełki, jak Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej, cerkiew w Kwiatoniu, wodospad „Przy Młynie” w Iwli, Muzeum Przemysłu Naftowego w Gazowniczego w Bóbrce czy Cerkiew w Gładyszowie.

W piątej, ostatniej części znalazł się opis tras zwiedzania i propozycje ośmiu takich tras obfitujących w różne atrakcje. Wyruszyć możemy zatem m.in. Szlakiem Architektury Drewnianej, podziwiając prawdziwe perełki – łemkowskie drewniane cerkwie, a także śladami wielkiej wojny, która odcisnęła piętno na okolicy – znajdziemy w Beskidzie Niskim wiele powojennych cmentarzy lub śladami beskidzkich kurierów (szlak zaczyna się w Rymanowie-Zdroju, a kończy w Jasielu, przy granicy ze Słowacją). Integralną częścią przewodnika są też informacje praktyczne dotyczące bazy noclegowej (adresy stron), wyżywienia, zakupu kozich i krowich serów czy zasad uprawiania turystyki w Parku Narodowym.

Lektura przewodnika nie tylko pozwala dokładnie zaplanować podróż, z uwzględnieniem miejsc, które zdecydowanie warto zobaczyć, ale również daje nam wgląd w to, jak pięknym i obfitującym w różne atrakcje regionem jest Beskid Niski. Po odłożeniu przewodnika nie pozostaje nam nic innego, jak tylko … ruszać w trasę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz