piątek, 23 czerwca 2023

Bob Proctor "12 reguł sukcesu"

Tytuł: 12 reguł sukcesu
Autor: Bob Proctor
Wydawnictwo: OnePressCzym jest dla ciebie sukces? Dla jednych będzie to okrągła sumka na koncie, inni utożsamiają sukces ze sportowym samochodem lub willą w popularnej miejscowości. Dla jeszcze innych sukcesem będą zagraniczne podróże, wejściówki do najmodniejszych klubów czy możliwość stołowania się z restauracjach z gwiazdkami Michelin. Tak naprawdę jednak sukces to coś więcej niż tylko rzeczy materialne czy zapisy na koncie. Prawdziwy sukces bowiem jest drogą, a nie celem, a osiągają go ci, którzy kochają to, co robią, nie poddają się, podejmują ryzyko i każdego dnia stają się lepsi w swoim fachu.

O tym, jak wejść na drogę sukcesu (i jak na niej wytrwać) pisze Bob Proctor, legenda branży rozwoju osobistego, mówca motywacyjny. W swojej kolejnej już książce, pt. „12 reguł sukcesu”, opublikowanej nakładem wydawnictwa OnePress, dokładnie opisuje on czynniki/reguły sukcesu, dając nam tym samym do ręki mapę, mogącą doprowadzić nas na sam szczyt. I zanim zaczniecie poddawać w wątpliwość intencję Proctora, który podpowiada nam, w jaki sposób spełnić swoje marzenia, to musze rozczarować sceptyków. Bowiem to, że osiągniemy sukces, w żaden sposób nie odbierze nikomu niczego, bowiem autor w książce podkreśla, że mamy do czynienia z nieograniczonymi zasobami. A jednak to, czy faktycznie z nich skorzystamy, zależy tylko od nas. A korzysta w istocie niewielu, pomimo iż Proctor pisze właściwie o tym, co wiemy lub obserwujemy, tyle tylko, że z różnych powodów z tej wiedzy zwykle nie korzystamy. Między innymi dlatego, że łatwiej jest szukać wymówek, łatwiej jest obwiniać innych za niepowodzenia, niż wziąć odpowiedzialność za swoje czyny.

Książka przeznaczona jest dla wszystkich, którzy pragną odnieść szeroko pojęty sukces, ale są przy tym świadomi, że trzeba na niego zapracować. Co więcej, są gotowi podjąć to wyzwanie i poznać, a następnie wdrożyć do swojego życia dwanaście reguł sukcesu. I to niezależnie od kosztów, bo takowe trzeba będzie niestety ponieść. Autor podkreśla, że jego celem, ale też celem stworzenia tej książki, jest zbudowanie globalnej organizacji, której celem byłaby poprawa jakości życia na świecie, tworzenie produktów i usług z ludźmi o poglądach podobnych do jego poglądów, którzy mają wspólny cel. Możemy być tymi ludźmi, jeśli tylko zdecydujemy wkroczyć się na drogę sukcesu i będziemy w tym wytrwali. „Sukces i wytrwałość kroczą ramię w ramię” – pisze Proctor podkreślają, że jeśli tej wytrwałości nam zabraknie, nie osiągniemy sukcesu.

Pierwszym krokiem do sukcesu, jest decyzja, która może poprawić każdą sytuację, a przy tym skierować nas na drogę sukcesu. Tylko ci ludzie, którzy potrafią podejmować decyzję, świetnie sobie radzą. Jak podkreśla autor: „Decyzje lub ich brak są odpowiedzialne za fantastyczne lub złamane kariery”. Sukces wiąże się też z ryzykiem, bowiem największym niebezpieczeństwem w naszym życiu, jest jego unikanie. Ten, kto nie ryzykuje, niczego nie osiąga, niczego nie ma i na końcu zostaje z niczym. Następna reguła sukcesu związana jest z wytrwałością, bowiem cokolwiek chcemy osiągnąć, musimy to zrobić poprzez wytrwałość. Tam, dokąd zmierzasz, nie może być jednak mowy o obwinianiu innych czy zewnętrznych okoliczności. Musisz wziąć odpowiedzialność za swoje czyny i za każdy aspekt swojego życia. Sukces jest też pochodną poczucia własnej wartości, która jest kluczowa, jeśli chcemy być wolni i jeśli chcemy cieszyć się wolnością. Nic jednak nie osiągniemy, kiedy wszystko pozostanie w serze marzeń, planów i to nawet jeśli nawet podejmiemy decyzję. Konieczna jest bowiem akcja, czyli fizyczny ruch, działanie, ale posunięcia te nie mogą być takie same, jak innych ludzi. Wszak nie chcemy stać się jednym z wielu, tylko zostać człowiekiem sukcesu. Przeczytamy również o pieniądzach, których większość z nas po prostu nie umie zarabiać, a także o tym, w jako sposób zacząć to robić, rozwijając świadomość dobrobytu. Konieczny są również cel, a kiedy już go określimy, musi on zdominować nasze myślenia przez cały dzień, musimy się w niego zaangażować. Konieczna będzie również odpowiednia postawa, bowiem – jak czytamy – postawa i wyniki są nierozłączne. Do sukcesu niezbędna nam jest również kreatywność oraz skuteczna komunikacja, będąca podstawą udanego życia.

Choć niektóre z tych aspektów (a może nawet wszystkie) mogą się wydawać banalne, to wcale takie nie są. Nie tylko mają wielką moc zmiany, ale również wytrwać na ścieżce do sukcesu mają te wszystkie reguły/czynniki w pamięci, żyć nimi, wcale nie jest łatwo. Ale choć czeka nas niemało wyrzeczeń, niech prowadzi nas nasza wielka idea, nasze wewnętrzne przekonanie. Do zobaczenia na tej drodze!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz