sobota, 12 grudnia 2015

Barbara Rubin "Dieta. Zalecany sposób życia"

Tytuł: Dieta. Zalecany sposób życia
Autor: Barbara Rubin
Wydawnictwo: Rozpisani.pl

Kolejna dieta nie przyniosła skutku? Podczas diety jesteśmy osłabieni, a włosy i skóra są w fatalnym stanie? Zmagamy się z efektem jojo? Chcemy odżywiać się zdrowo, ale nie mamy pojęcia, w jaki sposób zmodyfikować menu? Cierpimy na problemy zdrowotne i jesteśmy świadomi tego, że dotychczasowa dieta nam nie służy? Niezależnie od tego, jaką mamy motywację do tego, by zgłębiać tajniki zdrowego żywienia, warto poszukując informacji opierać się na rzetelnych i sprawdzonych wiadomościach. Takich właśnie dostarcza lektura książki autorstwa Barbary Rubin, dyplomowanej trenerki fitness, specjalistki ds. prawidłowego odżywiania oraz holistic life style coacha. Poradnik „Dieta. Zalecany sposób życia. Stół pełen pokus i iluzji. Rozważania o sztuce żywienia”, to nie tylko zbiór informacji dotyczących diet, ale bodziec do tego, by zdrowo żyć, by dzięki prawidłowemu odżywianiu, aktywności fizycznej i relaksacji stać się człowiekiem pełnym energii, pełnym pasji, by pożegnać wszystkie nękające nas choroby. 

Autorka potraktowała temat holistycznie – dokładnie tak, jak my powinnyśmy potraktować nasze ciało. W książce znajdziemy nie tylko informacje dotyczące ewolucji oraz …skarbu, tak bowiem Rubin nazywa nasz „odziedziczony po przodkach biologicznie wyposażony organizm”, ale i rozważania dotyczące tego, dokąd tak naprawdę zmierzamy. Zwraca uwagę fakt, iż poziom kondycji człowieka na przełomie XX i XXI wieku znacząco się obniżył, obserwuje się również regres w funkcjonowaniu mechanizmów odpornościowych ludzkiego organizmu. Rozwój cywilizacji, oprócz niewątpliwych zalet ma zatem także wady, ale nie jesteśmy skazani na bierność i milczącą akceptację tego faktu. Zmiany warto zacząć od siebie, od tego, jak wygląda nasze życie, każdy nasz dzień, jak obchodzimy się z naszym ciałem i czym go karmimy. 

„Zdrowie to nic więcej niż branie odpowiedzialności za samego siebie” – pisze Rubin, a to stwierdzenie powinno stać się bodźcem do zmiany myślenia o sobie i swoim funkcjonowaniu w świecie. Być może zmianie stylu życia i podejścia do odżywiania służyć będzie lektura drugiej części książki, w której autorka prowadzi rozważania o sztuce żywienia, podkreślając, iż „rozeszły się w przeciwnych kierunkach prawa natury i nienasycony konsumpcjonizm”. 

Niemożliwym jest wdrożenie prawidłowych zasad odżywiania się, bez zdobycia informacji na temat tego, jak można odróżnić wartościowe jedzenie od złego, a także, dlaczego jednym osobom dana dieta służy, a innym nie. Autorka omawia na łamach książki typy metaboliczne, przybliża nam rolę, jaką odgrywają białka zwierzęce w ludzkim organizmie, wymienia przykłady egzogennych aminokwasów, których niedostarczenie przez pokarm zakłóca reakcje biochemiczne naszego ustroju. Podkreśla, że pierwszą zasadą racjonalnego odżywania się, jest zróżnicowanie, a zatem w naszej diecie powinny znaleźć się odpowiednie proporcje białka i tłuszczu zwierzęcego, zaś ta różnorodność spożywanych pokarmów gwarantuje, że dostarczamy organizmowi tego, co jest mu niezbędne do funkcjonowania i rozwoju. 

Rubin uświadamia nam ponadto, że białka nie mogą być odpowiednio syntetyzowane bez tłuszczów oraz witamin, pisze o niezwykłych właściwościach bulionu, odczarowuje jajko i zmaga się z mitami na jego temat i wyjaśnia dlaczego warto jeść ryby. Co więcej, dowodzi, iż konsumowany cholesterol nie ma wpływu na pozom cholesterolu we krwi (!), a także, że niskotłuszczowa dieta nie jest gwarantem dobrego zdrowia i długowieczności. W książce znajdziemy ponadto informacje dotyczące kwasów Omega-3 i Omega-6, nabiału, cukru, a także insuliny, określanej przez autorkę „hormonalnym menedżerem przemiany materii”. Nieocenionym pomysłem autorki jest stworzenie „miniściągi”, będącej integralną częścią książki, dzięki której nie tylko możemy na bieżąco weryfikować informacje płynące z otoczenia, ale również zwracać uwagę na pewne fakty, których istnienia nie byliśmy dotychczas świadomi. Ostatnie strony książki zawierają natomiast „Piramidę żywieniową” oraz „Dietetyczny dezyderat”, czyli piętnaście wskazówek, które wskażą nam właściwy kierunek oraz pomogą trzymać się ustalonego kursu.

Jak pisze autorka: „książka ta przeznaczona jest dla czytelników, którzy umieją decydować sami za siebie oraz chcą przyswoić wiadomości i umiejętności pozwalające w miły, zabawny i mądry sposób podjąć trud poprawienia jakości swojego życia”. Rzeczywiście, lektura poradnika „Dieta. Zalecany sposób życia” wzbogaca nas w wiedzę, dzięki której stajemy się świadomymi konsumentami i możemy z pełną odpowiedzialnością zacząć troszczyć się nie tylko o zawartość swojego talerza, ale i o całe życie. Mimo iż autorka podeszła do tematu w niezwykle analityczny sposób, krok po kroku wprowadzając nas w świat zdrowego odżywiania się i dostarczając sporej dawki wiedzy, to sposób przekazu jest zrozumiały dla każdego, zaś podsumowania najważniejszych kwestii pomagają wracać do tych treści, które są szczególnie istotne dla naszego myślenia o zdrowiu i dla konstrukcji naszego menu. Jestem przekonana, że tego typu publikacja uświadomi wielu czytelnikom popełniane błędy żywieniowe i sprawi, że zaczniemy analizować dochodzące do nas, często sprzeczne informacje, na temat danych pokarmów, inaczej będziemy spoglądać też na tzw. diety-cud. Co najważniejsze, stosowanie się do podanych przez Rubin wskazówek naprawdę zmienia wiele – zyskujemy energię, zaczynamy czuć się lekko, nasza skóra odzyskuje blask. Pamiętajmy zatem, że to my jesteśmy swoimi najlepszymi przyjaciółmi i to od nas zależy w jakiej kondycji utrzymujemy swoje ciało!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz