niedziela, 26 czerwca 2016

Katie McGarry "Przekroczyć granice"

Autor: Katie McGarry
Wydawnictwo: MUZA SA


„Przekleństwem ludzkości jest, (...) że wszystko ciągle płynie, przelewa się, rusza i każdy musi być odczuty i oceniony przez każdego. (...) Człowiek jest uzależniony od swojego odbicia w duszy drugiego, chociażby ta dusza była kretyniczna.” – pisał Witold Gombrowicz, zaś słowa te pozostają aktualne pomimo upływu lat. Jesteśmy nieustannie oceniani przez otoczenie i często też robimy wszystko, by ta ocena była pozytywna. Przeglądamy się w oczach innych, szukając akceptacji, pragnąc poklasku. Boimy się społecznego ostracyzmu, boimy się odrzucenia i niekiedy działamy wbrew sobie, by tylko tego uniknąć. Tymczasem publiczność jest bezwzględna i każdy przejaw inności naraża nas na utratę sympatii tłumów. Jak w takim świecie pozorów i masek pozostać sobą? Czy to w ogóle jest możliwe?

Z tym odrzuceniem przez szkolną społeczność nie może sobie poradzić Echo Emerson, licealistka, dziewczyna, od której odwróciła się nawet jedna z najlepszych przyjaciółek. Niegdyś gwiazda szkoły, najlepsza uczennica, jedna z najbardziej popularnych i najładniejszych dziewcząt, teraz zakompleksiona nastolatka, ukrywająca swoje pokryte bliznami ciało nie tylko przed światem, ale i przed sobą. Co wydarzyło się tamtego dnia, który zmienił wszystko? Sama Echo tego nie pamięta, w ten sposób jej umysł radzi sobie z tragedią, jaka ją spotkała. Jej ojciec, macocha i pracownicy opieki społecznej odmawiają udzielenia informacji, a Echo wie tylko, że w sprawę zamieszana jest jej matka, która ma sądowy zakaz zbliżania się do córki. 

Co się stanie, kiedy ta samotna dziewczyna nękana przez nocne koszmary spotka na swojej drodze równie samotnego chłopaka? O tym przekonamy się sięgając po doskonałą powieść autorstwa Katie McGarry, opublikowaną nakładem wydawnictwa MUZA SA. Książka „Przekroczyć granice” otwiera cykl historii o nastolatkach co nie znaczy, że wyłącznie do nastolatków jest skierowana. Znajdziemy w niej bowiem wiele problemów społecznych, opisy działania systemu prawnego, rodzinne tragedie i chorobę, która niszczy nie tylko pacjenta, ale i jego otoczenie - zaburzenie afektywne dwubiegunowe.

Dotknięta amnezją Echo wciąż próbuje sobie przypomnieć minione wydarzenia, ale otoczenie uporczywie odmawia podania szczegółów. Nowy kliniczny pracownik socjalny w liceum Emerson, pani Collins, również uważa, że dziewczyna musi dojść do prawdy samodzielnie, w odpowiednim czasie. Wydaje się to jednak niemożliwe przynajmniej do czasu, kiedy jej życie będzie fikcją, a ona sama będzie zmuszona każdego dnia do przywdziewania maski. Chorobliwie ambitny ojciec wywiera na nią olbrzymią presję widząc ją brylującą w świecie biznesu, zaś Echo robi wszystko, by zaspokoić jego oczekiwania. Godzinami uczy się przedmiotów ekonomicznych mimo tego, że tak naprawdę – podobnie jak jej matka – kocha malarstwo i jest w tym naprawdę dobra. Musi też znosić codzienne towarzystwo macochy, swojej byłej opiekunki, z którą związał się ojciec, a na dodatek wciąż zmaga się z bólem po stracie starszego brata, który zginął w Afganistanie. Jedyną pamiątką po nim jest stary samochód, którego ojciec nie zgadza się naprawić.

Na pomysł zdobycia pieniędzy wpada pani Collins przekonana, że skupienie się na doprowadzeniu auta do stanu używalności dobrze Echo zrobi. Oferuje jej możliwość udzielania korepetycji słabszemu uczniów, w zamian za niewielkie wynagrodzenie, jednak dziewczyna nawet się nie spodziewa, kto będzie jej podopiecznym. Noah Hutchins jest czarną owcą liceum, pełnym agresji chłopakiem, którego dni wypełnione są imprezami z udziałem alkoholu i cracku, zaś noce – przelotnymi romansami. Przynajmniej tak postrzega go otoczenie, dlatego też fakt, iż Echo będzie spędzała z nim wiele czasu, nie budzi jej entuzjazmu. Nie może jednak oszukać swojego ciała, które irracjonalnie rozpala się pod wpływem jego dotyku. Co więcej, Noahowi wydają się nie przeszkadzać skrzętnie zakrywane blizny i nie odwraca się od nich z odrazą, jak robi to były chłopach Echo.

Te dwa samotne serca dryfujące na oceanie krytyki innych ludzi i ich nieustanych ocen stopniowo zbliżają się do siebie i poznają swoją prawdziwą naturę. W oczach Noaha Echo przestaje być rozpieszczoną dziewczyną z bogatego domu, zaś ona dowiaduje się, że chłopak ciężko pracuje, by zarobić na swoje utrzymanie i na zapewnienie przyszłości sobie i braciom. Ci niestety zostali rozdzieleni z Noahem i są przygotowywani do adopcji, choć chłopak zrobi wszystko, by w efekcie sprawy sądowej to jemu przydzielono opiekę po osiągnięciu pełnoletności. Aby jednak tak się stało, Noah musi się zmienić …

Jak zakończy się ta pełna tajemnic i emocji historia? Czy Echo pozna wreszcie przebieg wydarzeń mających miejsce w owym tragicznym dniu i czy ta prawda rzeczywiście ją wyzwoli? Czy Noah zdoła udowodnić, że będzie lepszym opiekunem dla braci niż obecni rodzice zastępczy? To tylko niektóre z licznych pytań, które nurtują nas w trakcie lektury książki „Przekroczyć granicę”. McGarry mistrzowsko buduje napięcie, trzymając w zanadrzu wiele tajemnic i nieustannie nas zaskakując. Wciągająca historia, wartko tocząca się akcja, opowiedziana zarówno z perspektywy Echo, jak i Noaha świadczą o talencie autorki o której twórczości – mam taką nadzieję – jeszcze usłyszymy.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz