niedziela, 26 czerwca 2016

Isabel Minhós Martins, Madalena Matoso „Czas czarodziej”

Autor: Isabel Minhós Martins, Madalena Matoso
Wydawnictwo: Babaryba


„W każdym momencie czasu kryje się przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. W każdym momencie czasu kryje się wieczność.” – pisał Andrzej Sapkowski. Czas i jego przemijanie są wdzięcznym tematem, podejmowanym przez wielu autorów i rozpatrywanym z różnych perspektyw. O tym, czym jest czas i jakie są skutki jego upływu przekonujemy się każdego dnia, ale nawet będąc dorosłym, rzadko kiedy w pełni rozumiemy ten fenomen. Jak zatem wytłumaczyć upływ czasu dziecku?
Odpowiedź na to pytanie przynosi lektura książki dla najmłodszych czytelników, opublikowanej nakładem wydawnictwa Babaryba. Pozycja „Czas czarodziej”, autorstwa Isabel Minhos Martins, z niezwykłymi ilustracjami Madaleny Matoso na przykładach z naszego codziennego życia pokazuje, jakie są konsekwencje mijających minut.


To, jak rośnie dziecko, jak zmniejsza się długość ołówka w miarę jego zużycia, a nawet jak cebulka pod wpływem smażenia staje się coraz bardziej szklista i złota – to wszystko są oznaki mijającego czasu. Kolejne lata przynoszą też zmiany w ciele człowieka, zaś eksploatacja domowych urządzeń powoduje, że również ulegają metamorfozie. Psuje się żywność, a nieprzycinana grzywka zaczyna zasłaniać oczy…
Upływ czasu nie zawsze oznacza jednak niekorzystne zmiany. Co prawda wyrastamy ze swoich ubrań (nawet tych ulubionych), ale za to możemy wchodzić coraz głębiej do morza. To co małe staje się duże, a to co brzydkie, z czasem staje się ładne. To tylko kilka przykładów obrazujących upływ czasu i zmiany z tym faktem związane. I choć nie pomagają one z tym mijającym czasem w pełni się pogodzić, to jednak dowodzą, że przemijanie niekoniecznie musi mieć negatywny wydźwięk. 


Książka „Czas czarodziej” to wspaniały pomysł, pomagający wytłumaczyć najmłodszym czytelnikom upływający czas. To także nieoceniona pomoc dla rodziców czy opiekunów i nauczycieli, która może posłużyć jako wstęp do poważnych tematów związanych z nieuchronnym odejściem. Oryginalne ilustracje, przypominające symbole, powalają zrozumieć przykłady nawet wówczas, kiedy dziecko nie opanowało jeszcze umiejętności czytania, zaś oszczędność kreski sprawia, że w pełni możemy się na danej stronie skoncentrować. Książka jest dowodem na to, że skomplikowane tematy wcale nie muszą takimi być, że kluczem do zrozumienia jest prostota przekazu.


2 komentarze:

 1. Chętnie poczytam :)
  Pozdrawiam serdecznie! ;)
  http://ravenstarkbooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam - zachwyca nie tylko dzieci i daje pretekst do rozmów o przemijaniu.

   Usuń