niedziela, 8 lipca 2018

Małgorzata Rogala "Kopia doskonała"

Tytuł: Kopia doskonała 
Autor: Małgorzata Rogala 
Wydawnictwo: Czwarta Strona 


To już niemal osiem lat od chwili, kiedy to z jednego z egipskich muzeów skradziono obraz Vincenta van Gogha pt. „Maki”, znany też jako „Jałowce i maki” czy „Wazon z kwiatami”, wyceniony na 50-55 mln dolarów. Los dzieła jest do dziś nieznany, ale najbardziej interesujący jest fakt, iż to nie pierwsze zniknięcie tego obrazu. Pierwsza kradzież miała miejsce w 1977 roku, zaś rząd egipski nigdy nie ujawnił szczegółów dotyczących zniknięcia dzieła. „Maki” udało się odnaleźć dopiero po dwóch latach w Kuwejcie i powróciły na swoje miejsce. Okazuje się jednak, że nikt nie zrozumiał powagi sytuacji i nie kwapił się, by zabezpieczyć obraz przed kolejną kradzieżą. Jakby w odpowiedzi na tę jawną prowokację i zaproszenie do kradzieży, ponownie zniknął on z muzeum w sierpniu 2010 roku. I tym razem okoliczności tego zdarzenia nie do końca pozostają jasne pewne jest natomiast, że do kradzieży doszło w biały dzień, kiedy muzeum było otwarte dla zwiedzających. 

Z podobną sytuacją mamy do czynienia w przypadku kradzieży opisywanej w porywającej powieści kryminalnej pt. „Kopia doskonała”. Tu jednak zniknął obraz nie van Goha, a Józefa Pankiewicza „Targ na jarzyny na Placu Żelaznej Bramy w Warszawie”, przechowywany w małym, prywatnym muzeum w Lyonie. Wobec braku zabezpieczeń nie trzeba było wielkich umiejętności, by wynieść obraz szczególnie, że na jego miejscu pozostawiono wierną kopię. Kiedy sprawa wyszła na jaw, pracownicy muzeum przypomnieli sobie o pewnej młodej dziewczynie, która wyjątkowo często siadywała przed obrazem zawzięcie szkicując jego szczegóły… Tak rozpoczyna się nowa powieść, w której Małgorzata Rogala zabiera nas do Francji, pozwalając nie tylko śledzić brawurowo toczącą się akcję, ale i odpocząć wśród uliczek malowniczych miasteczek. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona powieść, to nowa seria mistrzyni kryminału, z pełną lęków i traum z przeszłości detektyw Celiną Stefańską. Świat sztuki, nielegalny obrót skarbami z przeszłości, niezwykły klimat Francji, a do tego wszystkiego szlagiery jazzowe sprawiają, że w książce odnajdzie zapomnienie każdy, kto docenia dobrze napisaną, klimatyczną powieść, kto ma w sobie choć najmniejszą żyłkę przygody. 

Wspomniana młoda artystka, Dominika Wojtowicz, otrzymuje intratne zlecenie sporządzenia kopii dzieła sztuki autorstwa Pankiewicza. Obraz znajduje się w Lyonie, ona zaś, poza wynagrodzeniem za jego odwzorowanie, ma również opłacony pobyt w tak atrakcyjnym turystycznie miejscu. W zleceniu pośredniczy jej znajomy, Artur Fabisiak, który kilkakrotnie podsuwał jej różne propozycje dodatkowej pracy. Dla dziewczyny próbującej utrzymać się ze sztuki to prawdziwa pokusa szczególnie, że nic w przyjęciu nowego zlecenia ją nie zaniepokoiło. Tak było przynajmniej do czasu, kiedy to w lokalnej gazecie trafiła na informację o zuchwałej kradzieży i zamianie obrazów, zaś pod artykułem został opublikowany jej portret pamięciowy. Artur, z którym podzieliła się swoimi podejrzeniami, obiecuje jej wyjaśnienie całej sytuacji. Czy jednak może mu zaufać? 

Ponad tysiąc pięćset kilometrów od Lyonu, w Polsce, Celina Stefańska, absolwentka wydziału historii sztuki z licencją detektywa, traci pracę detektywa sklepowego. Odważyła się wystąpić w obronie jednej z pracownic wobec której doszło do molestowania seksualnego, a że sprawcą była osoba spokrewniona z właścicielem, Celina zapłaciła wysoką cenę za swoją uczciwość i chęć niesienia pomocy. Wobec braku dochodów, za namową swojej przyjaciółki, autorki kryminalnych powieści, zakłada agencję detektywistyczną, ale trudno jej w tym zawodzie rozwinąć skrzydła – jakiś czas temu została porwana i przetrzymywana w ciasnych pomieszczeniach i drewnianej skrzyni, do dziś zmaga się z atakami paniki, które uniemożliwiają jej między innymi korzystanie z komunikacji publicznej, co znacząco ogranicza możliwości jej działania. Jak w takim razie poradzi sobie ze zleceniem, które zdecydowała się przyjąć? Czy obietnica złożona starszej pani, babci Dominiki, doczeka się realizacji? 

Przekonamy się o tym z lektury porywającej powieści „Kopia doskonała”, która gwarantuje nam kilka godzin emocjonalnej „jazdy bez trzymanki”. Frapującej fabule towarzyszą wspaniale zarysowani bohaterowie, którzy – poza działaniem – odsłaniają przed nami swoje myśli i uczucia. Niezwykła atmosfera Francji, lokalne przysmaki i malownicze zakątki dodatkowo zachęcają do lektury szczególnie, że autorka niezwykle drobiazgowo odtworzyła szczegóły odwiedzanych miejsc pobudzając naszą wyobraźnię i sprawiając, że niemal czujemy na języku smak rozpływających się czekoladek Hirsingera i czujemy aromat lokalnego, żółtego wina kosztowanego w Arbois. Nic dziwnego, że kończąc powieść, już nie możemy doczekać się kolejnej sprawy prowadzonej przez Celinę i – być może – kolejnej wyprawy …


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz