sobota, 12 października 2019

Jim Stovall "Mądrość zwycięzców. Część druga"

Tytuł: Mądrość zwycięzców. Część druga 
Autor: Jim Stovall 
Wydawnictwo: Studio Emka „Nigdy nie przyjmuj wskazówek od kogoś, kto nie był tam, dokąd chcesz się udać” – ta niezwykle mądra i cenna rada powinna stać się naszym kierunkowskazem. Powinna sprawić, że właściwie będziemy wybierać ludzi, z których opinii skorzystamy, nie zważając na tych wszystkich, którzy torpedują nasze działania, którzy zniechęcają nas do aktywności czy też, nie osiągnąwszy tak naprawdę niczego samodzielnie, za wszelką cenę chcą nas przekonać, że wiedzą więcej i lepiej. 


Jeśli zatem mamy się na kimś wzorować – to właśnie na wielkich, na tych, którzy osiągnęli sukces w różnych zawodach, sferach życia. Jednym z nich jest Napoleon Hill, słynny pisarz motywacyjny, który pomógł wielu ludziom wzrastać. Teraz właśnie, dzięki Fundacji Napoleona Hilla i Wydawnictwu Studio Emka, możemy zgłębiać wszystkie te wskazówki, rady, a także studiować przykłady związane z szeroko pojętym sukcesem. Autor publikacji pt. „Mądrość zwycięzców”, Jim Stovall, dzięki swoim felietonom przekazuje nam spojrzenie na rzeczywistość taką, jaką widzą ludzie spełnieni, którzy znaleźli się dokładnie tam, gdzie chcieli być. Po książkę sięgnąć mogą zatem wszystkie te osoby, których również ambicja pcha do tego, by realizowali swoje marzenia, by się doskonalili. To również publikacja dla tych, którzy dotąd sceptyczne podchodzili do poradników, którzy wciąż powielając te same schematy, te same błędy, oczekują – bezskutecznie – odmiennych rezultatów. 

Książka Stovalla, mimo iż o charakterze poradnikowym, tak naprawdę poradnikiem nie jest. Nie znajdziemy tu ćwiczeń związanych z samorozwojem, czy też czytelnych rad, stanowiących dokładna odpowiedź na zadane pytania. Ten zbiór felietonów śmiało może jednak zastąpić nam coacha, bowiem zachęca do zmiany linearnego sposobu myślenia, do refleksji w tym do autorefleksji. Dzięki licznym przykładom opatrzonym komentarzem autora i zachętami, by przyjrzeć się dokładnie naszemu postępowaniu i podejściu do danej kwestii, zyskujemy drogowskaz, dzięki któremu mamy szanse dotrzeć na sam szczyt. 

Felietony zebrane są w dziesięciu grupach tematycznych, obejmujących różne sfery naszej aktywności. Są one związane m.in. z przezwyciężaniem przeciwności, wartością bogactwa, spojrzeniem na dziedzictwo, czy panowaniem nad swoim czasem. Do lektury książki można podejść w dwójnasób – pochłonąć ją łapczywie (felietony napisane są dalekim od przeintelektualizowanego bełkotu językiem, a dodatkowo okraszone sporą dawką humoru) bądź też smakować powoli, tekst po tekście. Można również – co wydaje się najskuteczniejszym ze sposobów – połączyć te dwie drogi, powracając powtórnie do lektury, a szczególnie do tych jej fragmentów, które są dla nas szczególnie istotne, wartościowe, które być może zupełnie zmieniły nasze spojrzenia na daną kwestię.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz