piątek, 28 lutego 2020

Solidne schody do ogrodu

Taras przy domu to marzenie większości z nas. Szczególnie, jeśli prosto z niego możemy zejść do ogrodu. Niestety niekiedy bywa tak, że różnica poziomów sprawia, iż brak jest płynnego przejścia pomiędzy wspomnianym tarasem a ogrodem, co może stwarzać pewne ryzyko – można nie tylko z tarasu spaść, ale też zawadzić o niego nogą czy poślizgnąć się. Brak zejścia jest również niebezpieczny dla dzieci, dlatego warto pomyśleć o wykonaniu schodów prowadzących z tarasu do ogrodu. Oczywiście można zamówić ich wykonanie u specjalnej firmy (również tej, która wykonywała taras lub zajmowała się aranżacją ogrodu), ale w całkiem prosty sposób możemy też wykonać je samodzielnie. Przy okazji warto zadbać o odwodnienie, by odprowadzić wodę z posesji. 

Grunt to pomysł 


Pierwszy krok to wykonanie projektu – warto rozważyć różne warianty, czerpać inspirację z internetu, a nawet po wykonaniu wstępnego szkicu udać się do sklepu budowlanego by dobrać odpowiednie materiały. Być może na tym etapie dokonamy jeszcze szeregu zmian warunkowanych dostępnością materiałów, ich ceną a nawet możliwością zastosowania w danym projekcie.

Pierwszy krok


Wykonanie schodów prowadzących na taras rozpoczynamy od wykopania miejsca na stopnie. Średnia głębokość powinna wynosić około 40 do 50 cm. W sytuacji, kiedy ziemia w ogrodzie niezbyt przepuszcza wodę, jako pierwszą warstwę pod schody należy zastosować żwir. Dzięki temu cała konstrukcja będzie bardziej trwała, zaś deszcz nie będzie podmywał stopni. 

Kolejny etap budowy stopni, to wysypanie piasku – stanowi on dobry grunt pod betonową wylewkę. Warto też zadbać, by pod każdym stopniem znalazło się co najmniej 10 do 15 cm betonu. Dzięki temu zyskamy pewność, że schody będą wytrzymałe również na większe obciążenia. 

Zadbaj o wykończenie


Ostatni etap prac to ułożenie klinkieru dobranego kolorystycznie do koloru płytek tarasowych. Oczywiście materiał zastosowany do wyłożenia schodów musi być odpowiednio dobrany do wyglądu tarasu, niekoniecznie muszą to być płytki klinkierowe. Należy uważać, bo w przypadku dużych powierzchni, płytki mogą się przesuwać, zaś cementową zaprawę łatwo wykruszy deszcz bądź mróz. Dlatego, dla pewności, można zastosować metalową siatkę. Rozkładamy ją na każdym z betonowych stopni, a następnie kładziemy cementowe spoiwo pod klinkierowymi kafelkami. Aby schody były trwałe, muszą kończyć się betonowym fundamentem. Należy wpuścić go w ziemię na głębokość 60 do 80 cm, bowiem wówczas unikniemy osuwania się gruntu i przemieszczania warstwy piasku oraz żwiru. 


Zero poślizgów 


Dobrym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa tych schodów, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, są listwy antypoślizgowe. Kupimy je w większości marketów budowlanych. Na schodach zewnętrznych można również zastosować odpowiednie przyszlifowania. Na zakończenie schodów sprawdzą się ponadto nacięcia w postaci rowków równoległych do zejścia. Instaluje się w nich gumowe pasy uniemożliwiające poślizg.

Planując budowę schodów, czy wcześniej - tarasu, warto też pamiętać o odprowadzeniu wody. Systemy odwodnienia tworzą m.in. kanały rynnowe, a odwodnienia liniowe wraz z punktowymi zapewniają kompleksowe odwodnienie powierzchni.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz