piątek, 28 lutego 2020

J.D.Robb "Śmierć i ryzyko"

Tytuł: Śmierć i ryzyko
Autor: J.D.Robb
Wydawnictwo: Edipresse Książki


Z roku na rok rośnie liczba zamachów bombowych, a co za tym idzie – ofiar śmiertelnych. Temat zamachów nie dotyczy już nawet krajów islamskich, z którymi zwykle są one kojarzone, w ten sposób postępują również organizacje przestępcze. Jednak zamachowcy-samobójcy wciąż należą do rzadkości, dlatego też wzbudzają prawdziwą sensację, ale i przerażenie. Jeśli bowiem ktoś jest w stanie zabić nie tylko siebie, ale odebrać również życie innym ludziom musi być albo szalony albo bardzo przerażony.

A co kierowało Paulem Roganem, wiceprezesem marketingu wielkiej firmy Quantum Air specjalizującej się w ekskluzywnych lotach, kiedy wysadził się w jednym z pomieszczeń swojej firmy? Bilans ofiar wygląda tragicznie: jedenaście osób zabitych, dziewięcioro rannych, choć tak naprawdę sam zamach, to tylko wierzchołek góry lodowej… Sprawę zamachowca-zamobójcy prowadzi znana już większości czytelników porucznik Eve Dallas z nowojorskiej policji. Ta charyzmatyczna kobieta obdarzona analitycznym umysłem i jej partnerka Peabody, dały się już poznać jako zgrany duet, choć zwykle nieocenioną pomocą przy rozwiązywaniu kryminalnych zagadek służy również przystojny Roarke, mąż Eve i przy okazji najbogatszy człowiek we wszechświecie. 

Już wstępne rozeznanie pozwala się zorientować, że w Paulu nie było nic z terrorysty. Wręcz przeciwnie, wszystko na to wskazuje, że był oddanym i lojalnym pracownikiem, który na wspinanie się po szczeblach kariery w firmie poświęcił niemal dwanaście lat. Nie był zaangażowany politycznie, nie działał również w żadnej organizacji, zaś treścią jego życia – poza pracą – była rodzina. I wszystko na to wskazuje, że właśnie z jej powodu zabił. Policja odnajduje żonę Cecily oraz córkę Melody uwięzione w domu – były one torturowane i przetrzymywane siłą, a sprawcy posłużyli się nimi, by zmusić Paula do tego haniebnego czynu. Niemal do końca targały nim sprzeczne emocje, rozpaczliwie szukał sposobu, by wybrnąć z sytuacji, ale dziecięcy głosik wzywający pomocy, rozbrzmiewający w jego głowie, skłonił go do podjęcia ostatecznej decyzji – katastrofalnej w skutkach zarówno dla niego, jak i dla jego przełożonego, współpracowników, a także przedstawicieli jednej z firm, z która miało właśnie dojść do fuzji. 

Czy to umowa Quantinum-Econo, a właściwie dążenie do tego, by nie została podpisana, była celem sprawców? Czy jakiś jej element stał się przyczynkiem do tego, by zabić? Czy wybór Paula jako narzędzia zbrodni był przypadkowy? Przekonamy się o tym dzięki lekturze powieści autorstwa J.D.Robb, pt. „Śmierć i ryzyko”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Edipresse Książki pozycja, to kolejne już spotkanie z panią porucznik Dallas, a zarazem kilka godzin gwarantowanych emocji. Ten tom jest jednym z najlepszych, jeśli chodzi o serię z Evą Dallas, a rozwiązując skomplikowaną łamigłówkę zagłębiamy się nie tylko w ludzką psychikę, ale też dywagujemy nad tym, jakie czynniki są wstanie popchnąć osobę do zbrodni. Po książkę sięgnąć mogą nie tylko osoby, które znają już panią porucznik i wiedzą, że powieść cechować będzie zapewne frapująca fabuła i wartko tocząca się akcja, ale również ci czytelnicy, którzy dotąd nie znali tego wcielenia pisarki (J.D.Robb to Nora Roberts) i jej bohaterki. 

Mimo pozornej lekkości, tematy poruszone w książkach oraz opisane zbrodnie niezmiennie budzą emocje, a osadzona w niedalekiej przyszłości lekko futurystyczna akcja nie pozwala nawet na chwile odetchnąć. Szaleńcze tempo prowadzonego dochodzenia, stopniowe zawężanie kręgu podejrzanych, niekiedy fałszywe tropy – to wszystko otrzymujemy otwierając książkę. Jeśli dodamy do tego plastyczny język, który sprawia, że czujemy się bezpośrednimi uczestnikami zdarzeń, to otrzymujemy kryminalną opowieść godną polecenia. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz