niedziela, 5 kwietnia 2020

Philip Houston, Michael Floyd oraz Susan Carnicero „Poznaj prawdę”

Tytuł: Poznaj prawdę. Agenci CIA zdradzą ci, jak przekonać każdego, by powiedział wszystko
Autorzy: Philip Houston, Michael Floyd oraz Susan Carnicero
Wydawnictwo: SQNCzy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektórzy ludzie sprawiają, że po kilku minutach znajomości mamy ochotę opowiedzieć im wszystko o sobie? W jaki sposób telemarketerzy wciągają nas w rozmowę i nawet się nie opamiętujemy, kiedy opowiadamy im o swojej sytuacji życiowej, a także dochodzimy do wniosku, że koniecznie musimy posiadać oferowanych przez nich produkt. Nawet jeśli w kontekście swojej osoby nigdy nie rozpatrywałeś tych kwestii, to z pewnością choć raz przeszło ci przez myśl, że oglądane na ekranach kin czy telewizorów przesłuchania różnią się od siebie, a w trakcie niektórych z nich, podejrzani są w stanie już po kilku pytaniach gotowi przyznać się do zarzucanych im czynów i dokładnie opisać, w jaki sposób popełnili przestępstwo. 

Właśnie o takich przesłuchaniach, a właściwie o takich technikach operowania słowem, by usłyszeć prawdę, opowiadają autorzy książki „Poznaj prawdę”. W opublikowanej nakładem Wydawnictwa SQN książce Philip Houston, Michael Floyd oraz Susan Carnicero zdradzają nam metodologię wydobywania z ludzi informacji. Posługując się licznymi przykładami autorzy udowodnili, jak potężny jest to mechanizm w kontaktach międzyludzkich, a także jak wiele może zdziałać znajomość koncepcji wpływu, wiążącej wszystkie opisywane sprawy. 

Z autorami mogliśmy się już spotkać dzięki książce „Anatomia kłamstwa”, a ci, którzy ten tytuł znają, w najnowszej publikacji odnajdą kilka znajomych postaci. Pozycje te, mimo iż ze sobą tematycznie powiązane, nie muszą być czytane w kolejności ich wydawania – przygodę z prawdą, z tym czym jest (i czym nie jest) można rozpocząć od książki „Poznaj prawdę”. Choć po jej zakończeniu jestem przekonana, że czytelnik odczuje potrzebę, by wiedzieć więcej ...

Metody przesłuchań, którymi autorzy dzielą się z nami na łamach książki mogą stanowić nie lada zaskoczenie, bowiem przepytywanie kojarzy nam się głównie z agresją, z wywieraniem presji. Tu natomiast mamy do czynienia z rozmową, która momentami przypomina towarzyską pogawędkę, ale jest prowadzona w taki sposób, by prowadziła prosto do celu, jakim jest ustalenie rzeczywistej wersji zdarzeń. Dodatkowo, dzięki załącznikom: omówieniu stosowania modelu wydobywania informacji w biznesie, w kwestiach prawnych i codziennym życiu oraz podkreśleniu roli przygotowania, któremu przyglądamy się z dwóch perspektyw, czynnej praktyki i zbierania informacji, otrzymujemy dzięki książce wiedzę, która może nie tylko znacznie poprawić jakość naszego życia, tak zawodowego, jak i prywatnego, ale również ochronić nas przez osobami próbującymi nami manipulować i pozyskiwać od nas informacje. 

Dzięki dokładnej analizie prezentowanych metod docierania do prawdy oraz pokazaniu, w jaki sposób metody te mogą być wykorzystywane w sytuacjach życia codziennego, uzyskujemy potężną broń. Możemy jej użyć nie tylko w celu pozyskiwania informacji, ale również w osiąganiu korzystnych rezultatów w interpersonalnych kontaktach, w przypadku sprzecznych interesów. Zyskamy też świadomość istnienia takiego zjawiska, jak nadmierny optymizm i poznamy jego konsekwencje, dowiemy się czym jest efekt potwierdzenia i jaki wpływ wywiera na interakcje z ludźmi. Dowiemy się ponadto, jakie są etapy skutecznego, wywierającego wpływ spotkania. To tylko nikła część informacji zawartych w tej niezwykłej książce, która otwiera nam oczy na to, jak ważne jest odpowiednie słowo i odpowiednie podejście. I nie ważne, czy zapragniemy wypróbować podane techniki na partnerze, dziecku czy przełożonym – w każdym przypadku przekonamy się, że działają!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz