poniedziałek, 6 kwietnia 2020

David Adam "Ukryty geniusz"

Tytuł: Ukryty geniusz
Autor: David Adam
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 


Przez wiele lat naukowcy twierdzili, że wykorzystujemy zaledwie 10 proc. swojego mózgu. Dziś już wiemy, że stwierdzenie to nie jest prawdziwe, bowiem pozostałe 90 proc. jest wręcz przeładowane różnymi zadaniami. Tyle tylko, że faktycznie nie wykorzystujemy całego potencjału naszego mózgu. Czy jest zatem jakiś sposób, by to zmienić? By móc szybciej przyswajać nowe wiadomości, rozwijać talent? Czy istnieje sposób na podniesienie poziomu inteligencji?

Rozwój technologii i kolejne rewolucje naukowe, obejmują również badania nad strukturą i różnorodnymi funkcjami ośrodków w mózgu. Naukowcy pragną nie tylko dotrzeć do granicy wyznaczonej przez naturę, ale i pokonać jej ograniczenia. Neuronauka może rzeczywiście odmienić świat, pytanie tylko, czy będzie to zmiana na lepsze. Niezależnie od odpowiedzi, świadomość, iż jesteśmy nie tylko o krok od poznania, ale również od ingerencji, zmiany i ulepszania mózgu. Badacze nie zadowalają się wyłącznie obserwacją, porzucając kwestie etyczne chcą działać wykorzystując zdobycze nauki w celu podwyższania inteligencji. 

O tych działaniach, o ludzkim mózgu i jego właściwościach, a także o swoich zmaganiach z nerwicą natręctw i wykorzystaniu terapii poznawczo-behawioralnej, pisze David Adam, w swojej niezwykle frapującej książce „Ukryty geniusz. Pigułki na rozum, hakerzy mózgu i sekrety inteligencji”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego pozycja, to kolejny tytuł popularnonaukowy z serii #nauka, który odsłania przed nami tajemnice świata współczesnej nauki. Robi to jednocześnie z zachowaniem poprawności merytorycznej i zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, unikając zbędnego teoretyzowania czy naukowego języka. To wiedza podana w sposób jasny i przystępny, a przy tym tak fascynujący, że dajemy się wciągnąć w największą przygodę z nauką i … otaczająca nas rzeczywistością. 

W kolejnych rozdziałach poznawać będziemy możliwości naszego mózgu, a także różnego rodzaju działania, mające na celu przejęcie nad nim kontroli i zwiększenie/ zmianę jego funkcjonowania. Przekonamy się, jaka rewolucja dokonuje się w naszych mózgach (a jakiej chcieliby dokonać naukowcy), choć niestety wciąż sprawność naszego mózgu, mierzona umiejętnością poprawnego wykonania zestawu określonych zadań, uznawana jest za niezmienną. Zastanowimy się również, czy jesteśmy w stanie wstąpić do Mensy, czyli stowarzyszenia osób z wysokim IQ i dowiemy się, w jaki sposób przebiega rekrutacja nowych członków. Przy okazji autor snuje rozważania, czy IQ oznacza wyłącznie wysokie wyniki testu czy też przekłada się na różne dziedziny życia. 

Przekonamy się również, że nawet najbardziej inteligentnym osobom trudno jest określić, co sprawia, że są tak inteligentni, spróbujemy też odpowiedzieć na pytanie, czym tak naprawdę jest inteligencja. Co więcej, poznamy wyniki badań wskazujące na to, że w sytuacji kiedy dziecko jest przekonane o możliwości zwiększenia inteligencji, ma zdrowsze podejście do nauki i nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Zainteresujemy się również dzięki autorowi metodami usprawniania pracy mózgu. Sam David Adam przekonał się, że możliwe jest uporanie się z problemem psychicznym dzięki właściwej pomocy, ale równocześnie autor zauważa, że poznał wielu cierpiących na różne zaburzenia ludzi, którzy nie mieli tego szczęścia. Autor zastanawia się również nad skutecznością korzystania z różnego rodzaju „wspomagaczy”, czyli środków wspomagających zdolności poznawcze. 

Szczególnie fascynujący jest rozdział omawiający rysunki pewnej pięcioletniej dziewczynki, która stanowiła zaprzeczenie wszystkiego, co naukowcy wiedzieli o zdolnościach umysłowych i plastycznych dzieci. Mózg małej Nadii, który z trudem radził sobie z elementarnymi zadaniami, jak posługiwanie się językiem czy chociażby rozpoznawanie sygnałów społecznych, był w stanie stworzyć prawdziwe arcydzieła. Skąd zatem biorą się takie cudowne zdolności? To tylko kilka z wielu zagadnień poruszanych w książce „Ukryty geniusz”, które zmieniają nasz sposób patrzenia na mózg i jego możliwości (w tym nasza inteligencję). Tym samym to wspaniała publikacja, która zachęca nas do pracy nas własną inteligencją, a także … do sięgnięcia po kolejne tytuły z serii #nauka.

Książka zrecenzowana dzięki współpracy z DuzeKa.plBrak komentarzy:

Prześlij komentarz