sobota, 1 sierpnia 2020

Paulina Mechło, Paulina Polek "Trening językowy dla seniorów i nie tylko"

Tytuł: Trening językowy dla seniorów i nie tylko 
Autor: Paulina Mechło, Paulina Polek 
Wydawnictwo: Sensus Słowa, słowa, słowa… o tym, jak są ważne, wie chyba każdy z nas. Komunikujemy się codziennie z otoczeniem, a od sposobu naszego wypowiadania się, tonu głosu, doboru tych słów, zależy to, czy i w jaki sposób jesteśmy odbierani i jaki jest poziom zrozumienia tego, co mówimy. Dlatego też warto pracować nad zasobem naszego słownictwa, nieustanie go powiększać obcując z ludźmi pochodzącymi z różnych środowisk, czytając książki, czy oglądając różnorodne programy telewizyjne, bogate w treści. 

Niestety, często jest tak, że z wiekiem, słowa ulatują nam z pamięci niczym motyle, pozostaje po nich nieuchwytny cień. Również w pewnych sytuacjach, kiedy nasz kontakt z otoczeniem jest ograniczony (na przykład podczas długotrwałego pobytu w szpitalu, domowej izolacji itp.), zasób używanych słów ulega zmniejszeniu. Jak temu zapobiec? Nie ma innego wyjścia, jak tylko … trenować. 

Oczywiście nie chodzi tu o wysiłek fizyczny (chociaż on również doskonale wpływa na stan naszej pamięci), ale raczej umysłowy. Trenować możemy zatem z książką Pauliny Mechło i Pauliny Polek pt. „Trening językowy dla seniorów i nie tylko”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus książka pomaga nam każdego dnia usprawniać naszą pamięć i wzbogacać zasób słów – zarówno w mowie, jak i piśmie. Jak wskazuje tytuł publikacja adresowana jest nie tylko do seniorów, bowiem tak naprawdę możliwość precyzyjnej wypowiedzi, zdania dokładnej relacji z wydarzeń czy stworzenia czytelnej wiadomości tekstowej docenią wszyscy. 

Posługiwanie się językiem, zarówno w mowie i piśmie, to umiejętność wymagająca treningu. Już Juliusz Słowacki pisał „aby język giętki, powiedział wszystko, co pomyśli głowa”. Aby jednak „głowa pomyślała” konieczne jest utrzymywanie naszej pamięci w doskonałym stanie. Autorki przygotowując ten zbiór ćwiczeń na każdy dzień zadbały o to, byśmy mogli ćwiczyć umysł, ze szczególnym naciskiem na usprawnienie funkcji językowych. Zebrane zadania sprzyjają koncentracji, pomagają zarówno w niewerbalnym, jak i werbalnym przekazie, pomagają wyrazić nasze myśli, pragnienia, życzenia. Dzięki nim możliwe będzie zachowanie płynności komunikacyjnej, a efekty będziemy mogli zaobserwować niemal z dnia na dzien. Każdy zestaw przeznaczony jest na dany dzień, warto zatem tak zarządzać sobą w czasie, by móc poświęcić zadaniom co najmniej 15 minut. Najlepiej codziennie, a jeśli nie jest to możliwe – to przynajmniej systematycznie. 

Z zbiorze znajdziemy ćwiczenia pomagające w zapamiętaniu informacji, skupieniu uwagi. Odgadywać będziemy słowa używając podanych liter, odszukiwać wyrazy, układać wyrazy (na przykład odczytując o drugą literę). Każdy z zestawów pomaga rozwijać wiele aspektów posługiwania się językiem, dzięki czemu efekty pojawiają się na różnych płaszczyznach – lepiej zapamiętujemy zarówno listę zakupów, jak i precyzujemy nasze myśli. W przypadku problemów z wykonaniem danego ćwiczenia, ale też w celu weryfikacji poprawności wykonania, do książki załączony został arkusz odpowiedzi. 

Aktywna lektura książki, czyli regularne wykonywania zawartych w niej zadań, pomaga śledzić swoje postępy i ma realny wpływ na nasze życie oraz jakość komunikacji z otoczeniem.

Polecam również inne książki z tego zakresu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz