czwartek, 3 września 2020

Skuteczne metody na wzbogacenie się – część I


Kiedy koszty życia rosną, a nasza pensja czy inne dochody nie zwiększają się, naturalnym jest, że odczuwamy coraz większy dyskomfort. Oczywiście, najlepszym sposobem na oszczędzanie, czy raczej dopinanie domowego budżetu, jest zmniejszenie ilości wydatków, ale niekiedy jest tak, że zredukowaliśmy je już do zera. Warto więc poznać kilka sposobów na obniżenie wydatków / oszczędzanie (również na przyszłą emeryturę), a także na dodatkowy zarobek. 

Zapomnij o podwyżkach – zainwestuj je 


Zdaniem ekspertów nawet niewielkie, lecz regularne oszczędności dają lepsze wyniki niż sporadyczne odkładanie dużych kwot. Gdybyśmy co miesiąc odkładali pewną sumę pieniędzy, już po 10 czy 20 latach okazałoby się, że uzbierała się całkiem niezła kwota. Skąd jednak co miesiąc wziąć taką sumę? Warto zapomnieć o otrzymanych podwyżkach swojej pensji czy dodatkowych premiach i kwotę owej podwyżki czy premii (nagrody) od razu przeznaczyć na inwestycje. Prawda jest bowiem taka, że wraz ze wzrostem naszych zarobków rosną nasze wydatki, bowiem pozwalamy sobie na zakup rzeczy, których w większości tak naprawdę nie potrzebujemy. Oczywiście inną jest sytuacja gdy zepsuł nam się sprzęt AGD lub nasze dziecko potrzebuje nowych butów – jeśli nie jesteśmy ich w stanie zakupić z podstawowego wynagrodzenia, to wówczas wykorzystujemy kwotę potrzebną za zakup z premii, a różnicę pomiędzy kwotą zakupów a wysokością premii i tak odkładamy. 

Generalnie trzymamy się jednak zasady, że skoro obecnie możesz przeżyć za pensję równą X, a jutro będę zarabiać X + 100 zł, co miesiąc odłożę te 100 zł i będę dysponować tylko kwotą równą X. Zmieniła się twoja sytuacja i potrzebujesz pieniędzy na remont czy komputer dla dziecka? Realizuj zatem program minimum i odkładaj nie 100 procent, a 50 procent podwyżki. 

Zadbaj o emeryturę 


Finansiści wyliczający wysokość naszej przyszłej emerytury są realistami – prawda jest taka, że będziemy otrzymywać zaledwie nikłą część naszego wynagrodzenia. Na kokosy zatem nie mamy co liczyć i aż chciało by się zapytać: „jak żyć?”. W kontekście przyszłości warto pomyśleć zatem o polisie emerytalnej, jako alternatywie dla innych form oszczędzania. Taka polisa to nic innego, jak ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Odkładając na niej przez długi czas (np. 20-30 lat) możemy zyskać nawet 10-15 proc. w skali roku, choć musimy liczyć się z ryzykiem straty. Poza tym nie cała wpłacana kwota jest inwestowana w naszym imieniu, część jest przeznaczona na tzw. ochronę ubezpieczeniową. Dodatkowo ponosimy również koszty obsługi polisy. Mimo wszystko jest to jednak dobre rozwiązanie szczególnie wówczas, kiedy nie jesteśmy konsekwentni i trudno nam regularnie odłożyć pieniądze. Posiadanie polisy zmusza nas do dokonywania regularnych wpłat, a na dodatek możemy ustawić w banku stałe zlecenie, więc pieniądze będą automatyczne pobierane z naszego konta. 

Zostań rentierem 


Choć wielu wydaje się to niemożliwe, a dochód i pewność wiąż w Polsce jest kojarzona ze stałą pracą, to część osób jest w stanie utrzymać się z dochodów, które przynosi zainwestowany kapitał. Kapitałem tym wcale nie muszą być pieniądze (a już na pewno nie są to pieniądze na lokacie). Być może masz pomysł na biznes, ale sam nie chcesz go zrealizować? „Sprzedaj” komuś pomysł i umów się na procent od zysków. A może pomysł ma twój znajomy? Wejdź z nim w spółkę. Już teraz pomyśl o tym, co możesz zrobić niezależnie od wykonywanej pracy zawodowej i co może kiedyś przynieść dochody. Zapisz się na kurs, załóż blog, zainwestuj w wiedzę, która zaprocentuje. 

Jednym ze sposobów na dodatkowy dochód, jest założenie wspomnianego bloga. Możesz dzielić się na nim swoją wiedzą (i w ten sposób pozyskiwać zlecenia na przykład na prowadzenie szkoleń, testowanie produktów itp.), możesz też na blogu zamieszczać reklamy. Aby jednak w ten sposób zarabiać, musisz podejść do tego poważnie, traktując blog jako swoją firmę, którą należy rozwijać. Pomyśl, do jakich klientów chcesz dotrzeć, o czym dokładnie chcesz pisać, regularnie publikuj posty, zadbaj również o obecność w Social Media. Niezbędna będzie również promocja takiego bloga, bowiem w sieci są ich miliony. I nawet jeśli twój wyróżnia się bogactwem treści czy merytorycznym podejściem, potencjalny czytelnik musi na niego trafić. 

Dlatego warto zastanowić się nad reklamą w wyszukiwarkach, która pozwoli osiągnąć wysoką pozycję w wyszukiwarce, a co za tym idzie – stać się widocznym dla czytelnika. Kampanie Reklamowe w Afterweb to niezwykle skuteczny sposób na promowanie swojej strony w sieci, a co za tym idzie, droga do zaistnienia w Internecie, do stworzenia własnej marki. Decydując się na taką kampanię możemy niemal natychmiast odczuć zwiększone zainteresowanie potencjalnych czytelników / klientów. Dodatkowo warto zadbać, by rodzaj kampanii był dokładnie dobrany do grupy docelowych odbiorców (np. jeśli prowadzimy blog o sporcie, by trafił on do sportowców, ludzi uprawiających sport hobbystycznie, osób zainteresowanych sprzętem sportowym itd.) 

Lokuj (nie na lokacie) 


Jeśli już posiadasz oszczędności, nawet nieduże, co z nimi zrobić? Najgorszym pomysłem będzie pozostawienie ich na rachunku bankowy (nieoprocentowanym), a także na lokacie (oprocentowanie 0,05% w stosunku rocznym jest nieco żenujące). Zatem jeśli trzymasz pieniądze na takiej tradycyjnej lokacie tracisz, bo oprocentowanie bankowe jest poniżej inflacji. W ostatnim czasie sporo można zarobić na akcjach polskich spółek. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, by grać na giełdzie, pomyśl o obligacjach. Tu na przykład oprocentowanie obligacji dwuletnich to już 2,10 proc. w każdym roku, z roczną kapitalizacją odsetek. 

Nie znalazłeś pomysłu dla siebie? Już wkrótce kolejna część…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz